Vybavení skleníku

zahradní skleník a vybavení do něj
Skleník a jeho vybavení, foto med

Při pořízení skleníku uvažujeme o jeho umístění, které by mělo být v blízkosti zdroje elektrické energie a vody. Pokud jsme vybrali konstrukci z hliníkových profilů, můžeme ho postavit v podstatě kdekoliv, neboť světelná ztráta je zde nepatrná. Přesto se raději vyhneme stanovišti větrnému, protože vítr teplotu v zimě vytápěného skleníku snižuje. A nebudeme ho stavět ani na místě stíněném vysokými stromy nebo budovami. O vybavení skleníku začneme uvažovat hned po jeho postavení.

Rohože na skleníku, foto archiv

Místo je ve skleníku poměrně vzácné, proto ho využíváme maximálně a také skleník co nejefektivněji zautomatizujeme. K vybavení skleníku patří topení regulované termostatem, několik automatizovaných otvíračů oken a vhodný zavlažovací systém. Skleníkové rostliny tak nebudou naprosto závislé na naší každodenní péči.

Součásti tradičního skleníku:

Skleník, foto archiv
  • Střešní větráky jsou zásadní pro vybavení skleníku. Přidáme jich několik navíc. Alespoň na některé z nich namontujeme automatické otvírače, které zabrání přehřívání v době, kdy nejsme poblíž, abychom seřídili větrání ručně.
  • Žaluziové větráky musíme mít možnost těsně zavírat, aby v zimě nepřisávaly chladný vzduch. Jsou vhodné pro zvýšení cirkulace vzduchu v létě. Místo nich používáme běžné větráky – boční však umístíme do spodní části, kde napomohou lepší cirkulaci vzduchu.
  • Sací ventilátor se zabudovaným termostatem brání přehřívání skleníku a napomáhá cirkulaci vzduchu.
  • Stínovky jsou určené ke stínění skleníku. Vybereme si takové, které se snadno upravují. Tento druh se ovládá provázky, které umožní, že se stínovky rozvinou částečně či úplně, podle potřeby. Plně rozvinuté stínovky by měly poskytnout ochranu jak stěnám, tak i střeše.
  • Množárna nám umožní množit větší druhové bohatství semen a řízků. Ideální je množárna s mlžením. Při použití množárny už nebývá nutné vytápět celý skleník na vysokou teplotu.
  • Zdroj energie s ovládacím panelem ve skleníku nám bezesporu zpříjemní práci. Termostatem regulované elektrické vytápění a množárny jsou velmi účinné a pořídíme si i doplňkové osvětlení. Aby nám rostliny lépe prospívaly za krátkého dne.
  • Sud na vodu je užitečný, i když třeba máme automatické zavlažování napojené na vodovod. Některým rostlinám dešťová voda svědčí lépe a její používání nám také sníží účet za spotřebu vody.
  • Automatické zavlažování a zabraňuje ztrátám rostlin za horkého počasí, nebo naší nepřítomnosti. Pro hrnkové rostliny je vhodná spodní závlaha, zatímco rostliny na záhonu se mohou zalévat závlahou kapkovou.
  • Elektrický teplovzdušný ohřívač je zvlášť účinný, protože také pomáhá cirkulaci vzduchu, takže se teplo rychle rozšíří. Je-li v elektrickém ohřívači zabudovaný termostat, pak jeho provoz není dražší než provoz ohřívačů, které používají jiné druhy energie.

Větrání

Větrání skleníku, foto med

Již při výběru skleníku si všímáme, kolik má otevíracích oken, neboť některé stavby se prodávají s nedostatečnou ventilací. Po stranách skleníku a na jeho koncích dole namontujeme řadu žaluziových ventilátorů, a umístíme na polovině délky střechy ventilační křídla. Díky takové kombinaci má vzduch mnohem lepší pohyb a správně se vyměňuje a ochlazuje za horkých letních dnů. Automatické otvírání oken je na principu roztahování a smršťování kovu či vosku podle změn teploty. Je výhodné si jeden nebo dva takové otvírače pořídit, neboť teploty mohou někdy prudce stoupnout a tehdy nám otvírače citlivé rostliny zachrání. K užitečnému vybavení patří i vrtulkový ventilátor.

Vytápění skleníku

Vytápění velkého skleníku, foto med

Ideální vytápění závisí na požadované teplotě, na izolaci skleníku a jaké palivo je pro nás dostupné a cenově výhodné. Je-li skleník blízko domu, budeme ho nejspíš vytápět elektřinou. Jestliže použijeme termostaty a dobrou izolaci, nemusí stát provoz elektrického topení více než jiné typy vytápění. Trubková tělesa elektrického topení bývají umístěna po stranách skleníku, těsně nad podlahou. Řadu výhod mají teplovzdušné ohřívače. Topení na naftu a lehké topné oleje má nízké pořizovací náklady a snadno se instaluje, ale jeho provoz je už dražší. Není-li skleník dostatečně větrán, dochází k uvolňování jedovatých zplodin a ke kondenzaci. Plynové topení lze v některých případech napojit na hlavní přívod plynu. Případně můžeme využít propan-butan. Z něj však jako v předchozím případě hrozí uvolňování zplodin a kondenzace, a proto zajistíme dostatečné větrání.