Jarní výsevy do skleníku a pařeniště

Saláty pěstované ve studeném pařeništi
Sazenice listové zeleniny, foto med

Skleník i studené pařeniště uspořádáme tak, že prostor rozdělíme na část pro výsevy a část pro sadbu, připravovanou na záhonové pěstování. V teplých dnech ve skleníku i pařeništi pravidelně větráme.

Stínění-skleníku, foto archiv

Před případnými mrazy chráníme skleník slaměnými rohožemi a plachtami, které položíme na skla zvenčí. Vnitřek skleníku – boky zakryjeme netkanou textilií nebo fólií. Také vzešlé rostliny jimi zakryjeme, nebo pro ně vytvoříme fóliový kryt.

Ředkvičky v pařeništi, foto med

Začátkem března, pokud jsme tak neučinili v únoru, vysejeme salát, kedlubny, mrkev, ředkvičky, ředkve. Dále pak jarní cibulku, různou listovou zeleninu, špenát, mangold, květák, kapustu, i růžičkovou, zelí, artyčoky letní pór, roketu, rukolu. Ředkvička nejrychleji klíčí ve vytápěném skleníku při 20 °C. Ve studeném pařeniště či nevytápěném skleníku vyklíčí při 10 °C do dvou týdnů. Ve vytápěném skleníku a teplém pařeništi (teploty 4–14 °C) pěstujeme např. odrůdy salátu https://www.zahradaapriroda.cz/choroby-a-skudci-salatu/ Jantar či Smaragd. Dostatečně větráme, zejména ve slunečných dnech. Pro rychlení ve studeném pařeništi použijeme např. odrůdu Safír, kterou sejeme asi do hloubky 0,5 cm. Do studeného pařeniště vysejeme i přezimující otužilý salát Humil, odolný proti vymrzání.

Rajčata ve skleníku, foto med

Jestliže je již tepleji a nehrozí mrazíky, vysejeme semínka náročnějších zelenin. Jarní výsevy do skleníku a pařeniště jsou celer, brokolice, paprika, rajčata, lilky. A nakonec melouny, okurky, dýně, cukety a patisony. Zatímco bulvový celer má vegetační dobu až 270 dní, řapíkatý o měsíc kratší a naťový o dva měsíce.

Levandule lékařská, foto med

Koncem března vysejeme semínka bylinek, které u nás rostou odedávna. Majoránka, pažitka, naťová petržel plochá i kudrnka, kopr, kerblík, bazalka i exotický koriandr. Tyto rostliny pěstujeme na světlém stanovišti, ale ne na přímém slunci, a většina z nich potřebuje pravidelnou závlahu. Středomořské bylinky jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, levandule a estragon vysazujeme za teplejšího počasí až od dubna. Vyklíčí přibližně do 14 dní.

Naklíčená semínka, foto Eva

Použijeme lehký substrát pro množení a výsevy, nebo si substrát z listovky, prosátého kompostu a perlitu připravíme sami. Drobná semena bylin vyséváme poměrně řídce. Husté výsevy neposkytnou vzešlým rostlinám dostatečné množství místa a měly by křehké, neduživé stonky. Udržujme stále vlahou zeminu, ale ne přemokřenou. Vyklíčená semínka rosíme. Po měsíci růstu a vytvoření prvního páru pravých listů rostliny přepichujeme do větších rozestupů. K přesazování použijeme přepichovací kolík nebo obrácenou stranu vidličky. Půdu dostatečně provlhčíme. Nejlepší je voda dešťová, nebo alespoň odstátá.