Aktinidie, Kiwi – pěstování

Aktinidie, Kiwi pěstovaná na pergole plodí množství chutných plodů
Kiwi čínské v Chorvatsku, foto med

Exotické plody kiwi rodí popínavá rostlina Aktinidie, Kiwi, kterou můžeme poměrně snadno pěstovat v českých zahradách, a to i bez skleníku. Skvěle vypadá, když jí necháme porůst pergolu nebo i dům. V teplém vlhkém létě je Aktinidie schopna vyrůst denně o 20-80 cm. Podle odrůdy může plodit již druhým až třetím rokem po výsadbě.

kiwi květ
Květ a vývoj plodu kiwi, foto med

Kiwi, Aktinidie (Actinidia) je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky 4-10 metrů, vyžaduje ke svému růstu oporu. (Více ZDE). Pochází z východní Asie. Rozlišujeme samčí a samičí rostliny, takže pro pěstování plodů potřebujeme samčí i samičí rostliny, které vysadíme ve vzdálenosti do 10 metrů. Avšak existují i samosprašné odrůdy. Kiwi kvete od května do června bílými květy, velkými 4-5 cm.

Druhy a odrůdy

kiwi
Kiwi Ananasnaya, foto archiv

Kiwi se vyskytuje ve více než 50 druzích. Většina je teplomilná, jako např. Aktinidie čínská, ale jsou i mrazuodolné, které úspěšně pěstujeme i v našem pásmu. Např. Aktinidie kolomikta (Actinidia kolomikta), která bývá obsypaná množstvím drobných plodů, které jsou sladké, šťavnaté a aromatické. Aktinidie význačná (A. arguta) má plody větší a nakyslé, podobně jako Aktinidie černoprašná (A. melanandra). Samosprašná je A. deliciosa Jenny, s velkými chutnými plody. Kiwi Kens Red má načervenalé plody. Dozrává v září a je vhodná do všech poloh. Kiwi arguta Fresh Jumbo (A. arguta Fresh Jumbo) má zelené plody, které se konzumují i se slupku. K oběma zmíněným samičím rostlinám vysadíme opylovače (Kiwi arguta samec), dokáže opylovat až 7 samičích rostlin. Odrůdy Arguta spolehlivě snesou mrazy do -25 °C. Kiwi Issai (A. arguta Issai) je jednodomé a samosprašné, vysoká jen 2-3 metry. Koncem září dozrávají oválné, zelenožluté, sladkokyselé plody velikosti asi 2,5 cm.

Stanoviště

kiwi
Aktinidie, foto med

Kiwi vysazujeme na slunné nebo polostinné stanoviště do vlhké výživné, mírně kyselé a propustné půdy (mix rašeliny se zahradnickým substrátem v poměru 2:1). V jílovitých půdách se mu nedaří.

Pěstování

Vvýsadba kiwi u opěry na stěně, foto med

Kiwi vysazujeme minimálně 1 metr od sebe a označíme samčí a samičí. Protože mají mělký kořenový systém, v sušším období a během vegetace je dostatečně zaléváme. Od jara do léta je přihnojujeme Cereritem nebo NPK. Rostlina potřebuje oporu, proto ho zasadíme u stěny domu s mřížkou, u pergoly, kterou poměrně rychle poroste, nebo z něj vytvoříme zelené loubí. Většina u nás rostoucích odrůd je mrazuvzdorná, přesto mladé sazenice před mrazy chráníme listím, chvojím nebo netkanou textilií. (Podobně jako ZDE).  Kiwi nepotřebuje prořezávat, pokud ho chceme řezem upravit, je nejlepší období na podzim po opadu listí, ale nejdříve třetí rok po výsadbě. Kiwi plodí na jednoletých výhonech, které rostou z dvouletého a staršího dřeva, proto odstraňujeme pouze odplozené výhony.

Vyvazování k opoře

kiwi
Kiwi na stěně, foto med

 Rostlina Aktinidie by měla být, podobně jako vinná réva, rozložena na stěně nebo na konstrukci. Koncové části výhonů potřebují dostatečný prostor a osvětlení, neboť na nich se tvoří květy a plody.   Kosterní větvě kiwi vyvazujeme k opoře jednotlivě, aby nevznikla změť výhonů. Každý výhon (i jednoletý přírůstek) bývá základem kmínku, na kterém se tvoří obrost. Na víceletém dřevě se pak tvoří květy a plody. Vyzrání plodů je důležité. Nezralé plody jsou však nahořklé, přezrálé zase mají poněkud mdlou chuť. Přejde-li je jednorázově mrazík, kvalita a chuť plodů se zlepší, neboť se zvýší koncentrace jednoduchých cukrů.

Množení 

Aktinidie
Aktinidie, foto med

Aktinidie aneb Kiwi se nejlépe množí řízkováním či hřížením. Asi pět centimetrů dlouhé řízky namočíme do stimulátoru a zapíchneme do zeminy, kterou průběžně udržujeme vlhkou. Na jaře pak rostliny Kiwi, které dobře zakořenily, zasadíme do květináčů a dopěstujeme je do potřebné velikosti. Rostliny Aktinidie na konci léta zasadíme do zahrady a vyvážeme je k opoře u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny.

Použití a přínos

Kiwi na pergole, foto med

Plody mají vitamin C (jeden plod pokryje denní dávku). Obsah C v kiwi je dvojnásobek C v citronech a pomerančích. Dále obsahuje hořčík, který podporuje látkovou výměnu, zpevňuje žíly a cévy a posiluje imunitní systém, a také zlepšuje funkci slinivky a sleziny a významné je i množství draslíku, jenž pozitivně ovlivňuje krevní tlak. Obsahuje i rozpustné vlákniny, které upravují hladinu cholesterolu v krvi. Navíc je kiwi lahodné, příjemně sladké, šťavnaté a mají měkkou dužninu. Rostliny rychle a účinně porostou pergolu, loubí nebo stěnu domu.