Astra hvězdnice

Astra hvězdnice patří pro svou nenáročnost k velice oblíbeným trvalkám.
Aster amellus, Astra hvězdice, foto med

K typickým podzimním květinám patří Astra hvězdnice. Tyto pestré květiny patří pro svou nenáročnost k velice oblíbeným trvalkám. Bývají poměrně vysokého vzrůstu, hodí se pro solitérní i kombinované výsadby a vyniknou též jako řezané květiny ve vázách. Díky pozdní době kvetení dokážou zpestřit zahradu zejména v době, kdy už je barevných květin poskrovnu.

Astra novobelgická, Astra viržinská, hvězdnice, foto med

Astra hvězdnice (Aster novae) zbarvují podzimní zahradu do růžova, často i do fialova až do modra, k vidění jsou květy bílé i žluté, plné i jednoduché. Všechny hvězdnice pocházejí ze severní Ameriky a odlišují se od sebe více či méně nápadnými znaky, pro laika často nepostřehnutelnými. Pevný stonek nese kopinaté listy, které se u nízkých a středně vysokých odrůd bohatě větví. Odrůdy vysoké a středně vysoké pěstujeme k řezu, zcela vykvetlé ve váze vydrží asi týden.

Druhy a kultivary

Aster ericoides Snow Flurry Astra,hvězdnice, foto med

Rod Aster nabízí širokou škálu druhů a kultivarů. které se liší výškou, tvarem, velikostí a barvou květů. Z mnoha odrůd nejznámější je divoce rostoucí Hvězdnice chlumní dosahující výšky 40 – 60 cm. Vytváří květy růžové, fialovomodré, lila se žlutým středem o průměru až 6 cm. K nejvýznamnějším vyšlechtěným druhům patří například Aster dumosus, Aster novi-belgii, Aster novae-angliae, Aster ericoides a jejich kultivary. Snad každého zaujme především vyšší počet květů na jednom stonku, dalším společným znakem je termín kvetení. Rané odrůdy vykvétají už koncem srpna, většinou však začínají kvést až v září nebo říjnu a často pokračují až do nástupu prvních mrazů.

Stanoviště

Aster dumosus, foto med

Astra hvězdnice vyžaduje slunná stanoviště. V době kvetu upřednostňuje vlhkou půdu a dobře propustnou, jinak snáší i půdou suchou, vápenitou.

Pěstování

Aster hvězdice, foto med

Při výsadbě musíme přizpůsobit vzdálenost mezi rostlinami vzrůstnosti odrůdy. Přibližně je to u Aster dumosus 9 rostlin na 1 m2, u A. novi-belgii 5 rostlin, A. ericoides a A. novae-angliae 3 rostliny na 1 m2. A. dumosus a většina odrůd A. novi-belgii vytvářejí nižší, kompaktní polštáře. V případě vyšších druhů, zejména u A. novae-angliae, ale i u některých odrůd Aster ericoides, dochází v létě k poléhání výhonů i celých rostlin. Proti tomu se můžeme snadno bránit tím, že zastřihneme v první polovině vegetace – konec května až začátek června – okrajové výhony. Ty se posléze rozvětví, zesílí a podrží poléhající středové výhony. Zastřižené výhonky pak vykvétají později a tím se kvetení celého trsu rozloží na delší časové období. Z chorob na podzimních astrách škodí nejčastěji padlí (moučnatě bílé povlaky), které napadá zejména odrůdy Aster novi-belgii a Aster dumosus. Jako ochrana postačí včasný postřik běžnými fungicidními přípravky.

Množení

Aster dumosus Professor Anton Kippenberg hvězdnice, foto med

Astru hvězdnici rozmnožujeme vegetativně, množení ze semene se užívá převážně pro šlechtitelské účely. Vegetativní množení je snadné – nejspolehlivější je dělení trsů. Protože všechny druhy vykvétají na podzim, vhodným obdobím pro množení je jaro od března až do června. Aster novi-belgii a Aster dumosus dělíme velice jednoduše – roztrháním trsů na menší kousky. Velikost oddělků není rozhodující, v případě nouze postačí i odtržky se 3 až 5 výhonky. Získané oddělky můžeme vysazovat přímo na stanoviště.

Použití a přínos

Aster novae-angliae L., hvězdnice novoanglická, foto med

Krása Aster hvězdnic vynikne zejména ve větších skupinách a ve společnosti dalších rostlin nebo stálezelených dřevin. Tip: Některé druhy se mohou ve vhodných podmínkách vysemenit, což nemusí být nevýhodou, obzvláště pokud nám nezáleží na zachování pravosti původní odrůdy. Touto cestou mohou vznikat i nové, zajímavě zbarvené typy.