Zásaditá půda a její kultivace

Polo rozkvetlý růžový šeřík
Šeřík v zásadité půdě, foto med

Když už víme, jakou máme na své zahrádce zem, můžeme se snadno rozhodnou, jaké rostliny budeme pěstovat, protože se jim u nás bude dařit. Některé dávají přednost kyselému, jiné zásaditému pH. Je jasné, že v kyselé půdě budou vápnomilné rostliny – například většina skalniček chřadnout a v zásadité se nebude dařit ani borůvkám, ani třeba rododendronům. Zásaditá půda je vhodná pro celou řadu rostlin. Co tedy v ní lze pěstovat a jak ji vylepšit?

O typech půdy více ZDE. O tom, jak to zjistit ZDE. Je-li půda na naší zahradě zásaditá, podíváme se, co v ní pěstovat a jak ji kultivovat.

Změna hodnoty pH

Plamének (Clematis), foto med

Hodnotu pH kyselé půdy můžeme zvýšit tím, že přidáme vápno – na prach rozdrcený materiál obsahující uhličitan vápenatý, tzv. vápenný hydrát. Redukuje kyselost na dobu asi pěti let, ale jeho použití bychom měli opravdu pečlivě zvážit. Většina rostlin se totiž s určitou mírou acidity smíří, a tak v mírně kyselé půdě můžeme pěstovat širší okruh rostlin. Teoreticky můžeme přidat do vápnité půdy kyselou látku ke snížení pH, ale okyselující přísada, např. sirný prach, působí pomalu, je potřebná ve velkém množství, je to drahé a význam to může mít jen v neutrálních nebo mírně vápnitých půdách.

Rostliny pro zásadité půdy

Zvonky, foto med

Vápnitá půda má pH vyšší než 7. Je dobře propustná a na jaře se rychle prohřívá. Zapravíme do ní spoustu organického hnojiva a celé řadě rostlin se bude dobře dařit. Organický materiál napomáhá lepší dostupnosti živin, podporuje přítomnost vody a živí rostliny. Výhodou alkalické půdy také je, že rostliny jsou často tak pevné, že nepotřebují opěry. Vyhneme se pěstování rostlin, které dávají přednost půdě kyselé. Zato na své zahradě můžeme budovat podle libosti nejrůznější skalky, protože převážná většina skalniček, např. koniklec, dává přednost zásadité půdě. Mezi rostliny, které milují zásaditou půdu, například patří:

Hvozdík karafiát, foto med
  • Zvonky (Campanula sp.), které existují v mnoha formách od vysokých rostlin pro rabátka, tak nízkých pro štěrkovou zahradu a lemy.
  • Plamének (Clematis), kterému se sice daří ve většině půd, ale nejlépe právě ve vápnité. Můžeme pěstovat jak popínavé, tak i bylinné typy. Více ZDE.
  • Karafiát – hvozdík (Dianthus) – kompaktní, živě zbarvené květiny jsou vhodné pro vyplnění mezer na slunných místech. Více ZDE.
  • Hlaváče (Scabiosa) jsou oblíbené v zahradách u rekreačních chat a dobře se kombinují s celou řadou rostlin.
  • Jeřáb muk (Sorbus aria) je jedním z nejvhodnějších stromů pro vápnitou půdu, ale dorůstá značných rozměrů.
  • Šeřík (Syringa) je nádherný na jaře, později už mnoho parády nenadělá. Oživíme ho proto růžemi nebo plaménkem.
  • Divizny (Verbascum) se pěstují pro plstnaté listy a pozoruhodná žlutá květenství. Více ZDE.

Testování půdy na hodnoty pH

Představu o pH půdy ve své zahradě si můžeme udělat využitím testovací sady ze specializovaného obchodu. Sady mají návod, jsou rychlé, jednoduché a spolehlivější než měřicí přístroj pro domácí použití. Odebereme vzorky z různých částí zahrady, jelikož půda je zřídkakdy jednotná. Připravíme si chemický roztok a přidáme do něj vzorky půdy. Poté porovnáme zbarvení roztoku s pH stupnicí a vyhodnotíme, jaký druh půdy máme. Tmavě zelená indikuje zásaditou půdu, jasně zelená neutrální a žlutá až oranžová kyselou.