Množstvím nádherně modrých květů nás překvapí Ořechoplodec neboli Ořechokřídlec kladonský v době podzimu, kdy ostatní okrasné keře už dávno nekvetou, a spíš se pomalu chystají k zimnímu spánku. Modrá barva květů je v přírodě méně obvyklá a v podzimní době téměř výjimečná. Ořechoplodec tak díky možným atraktivním seskupením v okrasné zahradě je tak rok od roku populárnější. Skvěle bude vypadat třeba vysázený podél cesty do domu. Láká množství včel i motýlů a jeho listy omamně voní.
Ořechokřídlec klandonský, Ořechoplodec (Caryopteris Clandonensis) je vytrvalá okrasná dřevina – opadavý keř dorůstající nejvýše do jednoho metru. Má drobné kopinaté listy zelené a stříbřité barvy, které když promneme mezi prsty, intenzivně voní po citronech. Laty sytě modrých květů se objevují od konce srpna či začátku září a leckdy vydrží až do listopadu. Plody – oříšky – nejsou jedlé. Ořechoplodec pochází z Číny a z Japonska, některé druhy z Mexika.
Druhy a odrůdy
Ořechokřídlec, Ořechoplodec se vyskytuje téměř ve dvaceti druzích, z nich je vyšlechtěno množství kultivarů. Liší se barvou listů i odstínem modré barvy květů. Nejrozšířenějším druhem je Ořechoplodec klandonský (Caryopteris x clandonensis). K nejznámějším kultivarům patří ‚Heavenly Blue‘, ‚Kew Blue‘, ,Inoveris‘, ‚Simmonds‘, ‚Worcester Gold‘, ‚Caryopteris aureoglandulosa‘ a další.
Stanoviště
Ořechoplodec má rád chráněné slunné stanoviště a přímé světlo. Dobře snáší i sucho a sluneční žár. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorný.
Pěstování Ořechoplodce
Půda, do které budeme vysazovat ořechoplodec, může být i chudší, ale propustná. Do výsadbové jámy můžeme přidat hrubý štěrk nebo písek. Upřednostňuje vápnitou zeminu, nedaří se mu v kyselých půdách a ani není vhodné mulčovat ho lesní hrabankou. V chladnějších oblastech mladý ořechoplodec na zimu přikryjeme netkanou textilií nebo suchým listím. Na jaře, nejlépe v březnu, zkrátíme výhony asi 30 cm nad zemí, keř tak hustě obroste. A v případě, že některé větve namrznou, po řezu znovu vyraší, někdy dost pozdě na jaře, když už to skoro vypadá, že se neprobudí. Na jaře můžeme keři dodat pomalu rozpustné organické hnojivo, zálivku většinou nepotřebuje.
Množení
Ořechokřídlec množíme semeny nebo řízky, které necháme zakořenit pod poklopem nebo ve skleníku.
Použití a přínos
Ořechoplodec klandonský je vhodný k pásovému roubení cest i do skupinové výsadby. Pro velkou schopnost regenerace je možné rostlinu tvarovat do různých geometrických obrazců. Včelám, čmelákům i motýlům poskytuje množství nektaru podobně jako v létě Komule Davidova Tento nevelký keř můžeme pěstovat i v nádobách na terase či na balkonech.