Afrikán je zahradní rostlinou nejen okrasnou, ale hlavně ochrannou. Jeho název vyvolává dojem, že je domovinou v Africe, avšak není to pravda – pochází z z tropických oblastí Ameriky, kde se vyskytuje v asi padesáti odrůdách. Aksamitník kvete žlutě a oranžově od jara až do prvních mrazů. Moc hezky nevoní, zato dokáže zbavit sousedící rostliny i půdu plísní, hniloby, háďátek, mšicí, molic a dalších hmyzích škůdců. Při větším napadení je sice nezastaví úplně, ale každopádně jejich množství zredukuje.
Aksamitník, afrikán (Tagetes) patří mezi nejrozšířenější letničky. Jako polootužilá letnička se vyskytuje v mnoha kultivarech, které se odlišují i různou výškou. Z původních barev žluté a oranžové byly vyšlechtěny kultivary překvapivých odstínů mahagonu, červeně i čistě bílé. Velké rozdíly bývají i v plnosti, tvaru i velikosti květů i celých rostlin. Afrikán patří mezi květiny samočistící, což znamená, všechny odkvetlé části pozvolna opadávají a tvoří se nové a nové květy.
Druhy a kultivary
Přestože můžeme vidět mnoho druhů aksamitníků, dají se zařadit do třech základních skupin:
- Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) je nejrozšířenějším druhem, tvoří nízké asi patnácticentimetrové, hustě rozvětvené keříčky s hluboce vykrajovanými listy. Do této skupiny patří jednoduché i plnokvěté odrůdy. Jsou zvláště vhodné na obruby záhonů.
- Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) tato skupina se vyznačuje velkými květy s průměrem až 5-10 cm, odrůdy se liší výškou (30 – 90 cm), některé jsou nízké (a vhodné do truhlíků a nádob), jiné jsou velmi vysoké. Zpočátku se pěstovaly jen vysoké odrůdy, dnes jsou však oblíbené více odrůdy nízké.
- Aksamitník drobnokvětý (Tagetes tenuifolia, syn.signata) získává na oblibě až v posledních letech. Do této skupiny patří aksamitníky s hustě větvenými keříčky, které mají mnoho drobných kvítků. Tato skupina se vyznačuje časným jarním kvetením (už od jara), kvete však stejně jak ostatní afrikány do prvních mrazíků. Hodí se do trvalkových záhonů, ale i jako doplněk okenních truhlíků a květináčů.
Stanoviště
Nejlépe se afrikánům daří na slunném stanoviště, případně mírném polostínu. Umisťujeme je s ohledem na odrůdu jako obrubu záhonů, do truhlíků nebo na pozadí trvalkových rabátek.
Pěstování
Aksamitník potřebuje propustnou humózní půdu. Pěstovat ho můžeme ze semínek i ze sazeniček. Vyséváme ho do pařeniště, skleníku nebo i za okno většinou začátkem dubna. Mladé sazeničky jsou citlivé na mráz, proto je ven vysazujeme až v druhé polovině května. Po přesazení brzy nasazuje na květ a v dobrých podmínkách se rychle rozrůstají. Pokud vysejeme rostliny přímo na záhon, budeme je muset protrhávat a pokvetou o něco později. Aksamitník není náročný na péči, vydrží i nepravidelnou zálivku.
Množení
Aksamitník snadno množíme semínky, které na podzim sesbíráme z odkvétajících aksamitníků, nebo je koupíme v obchodech se semeny.
Použití a přínos
Zasazený mezi růže nebo jahody vyhání háďátka, od okrasných cibulovin odhání pilatku listovou, další nejrůznější hmyz vypuzuje od zeleninových záhonů, zejména cibule, mrkve, fazolí, celeru a póru. V truhlíku za oknem odhání mouchy a komáry a chrání balkonovky před mšicemi. Květy afrikánu jsou jedlé a můžeme jimi zdobit pokrmy i je přidávat do zeleninových salátů. Naši předkové afrikánem léčili průjem a kocovinu. Dnes je používá do některých deodorantů a parfémů.
Tip
Vysadíme-li afrikány do přenosných nádob, můžeme je podle potřeby umisťovat na hmyzími škůdci ohrožená místa na zahradě. Afrikán svou charakteristickou vůní odhání škodlivý hmyz, ale musíme pamatovat na včasné zasetí, neboť vylučování látky nastává až po čtyřech měsících po zasetí. Biomasa kořenů těchto rostlin je tak velká, že po nich zůstane v půdě množství humusu, které odpovídá zelenému hnojení.