Angínovník čínský – pěstování a využití

Belamcanda chinensis - léčivka na bolení v krku
Angínovník čínský, Belamcanda chinensis, foto med

Angínovník čínský se u nás pěstuje převážně jako nenáročná pokojová rostlina. Stále častěji se ale vysazuje do zahrádek, kde chráněný před mrazem přezimuje. Rostlina je to nejenom dekorativní s nádhernými květy podobnými denivkám nebo kosatcům, ale také léčivá. Léčí, jak již název napovídá, především bolest v krku při nachlazení, angíně i zánětu dýchacích cest a zahlenění. Stačí požvýkat kousek listu.

Angínovník čínský  (Belamcanda chinensis) je domovem v tropech Východní Asie. Listy má mečovité, vějířovitě rozložené a dlouhé až 45 centimetrů. Laty s oranžovými a červeně skvrnitými (nebo v jiných barvách, i jen čistě žluté) se vytvářejí od června do září a po celou tu dobu se květy rozvíjejí postupně zdola nahoru. Celé květenství je rok od roku bohatší. Plody jsou tobolky se semeny, které jsou také léčivé.

Stanoviště

Angínovníku se dobře bude dařit na slunném a suchém stanovišti, chráněném před letním žárem a před mrazivými větry.

Pěstování

Angínovník čínský, foto med

Angínovník je poměrně nenáročná rostlina. Pěstujeme-li ji jako pokojovku, postavíme ji do blízkosti oken, kam dopadá dostatek světla, zasadíme do běžné zeminy pro pokojové rostliny a přiměřeně zavlažujeme a od jara do podzimu každých 14 dní přihnojujeme. Na zahradu Angínovník čínský vysazujeme na jaře do živné a propustné půdy. Přiměřeně zaléváme, rostlina nesnáší přemokření. Po odkvětu se vytvoří tobolky se semeny, které můžeme nechat dozrát a rostlinu si namnožit, anebo je ihned odstraníme, aby květinu nevysilovaly. Na podzim angínovník zežloutne, listy seschnou a opadají a na zimu se zatáhne do půdy. Chceme-li mít jistotu, že na jaře opět obrazí, chráníme ho před mrazy například spadaným listím, přes které naklademe chvojí. Také můžeme angínovník vyrýt, zasadit do květináčů a přenést do skleníku, zimní zahrady nebo chladnější místnosti, kde bezpečně přezimují.

Množení

Semena Angínovníku, která jsme na podzim sesbírali, vysejeme na přelomu února a března do pěstebního substrátu. Při pokojové teplotě vyklíčí již za 14 dní. Mladé rostliny vysadíme v druhé polovině května a v létě se již můžeme těšit na první květy. Rostlinu můžeme množit i dělením trsů.

Účinné látky

Belamcanda chinensis obsahuje glykosidy, flavonoidy, třísloviny, silice, saponiny a alkaloidy. Záněty léčí látky ectorigenin a ectoridin. Glykosidy zase dezinfikují sliznice. Účinné látky získáváme odlomením kousku listu, který požvýkáme do kaše.

Co léčí Angínovník čínský

angínovník čínský
Belamcanda chinensis, foto med

Žvýkání čerstvého listu léčí:
– angínu, bolest v krku, zánět dýchacích cest, nachlazení, zahlenění… Nežvýkáme déle než půl minuty a zbytek kaše vyplivneme.
Pozor: u citlivějších osob nebo při předávkování se může projevit alergická reakce, která se může projevit otokem dýchacích cest.

  • Nálev – čajovou lžičku pokrájených lístků přelijeme 200 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Poté používáme jako kloktadlo, které léčí:
    – bolest v krku, zánět v krku.
  • Odvar z oddenku – čajovou lžičku drcených oddenků 125 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Odvar pomáhá léčit:
    – nemoci ledvin a močových cest, nadýmání a zácpu.