Jak se zbavit bolesti hlavy

meduňka lékařská je léčivá bylina lehce citronové vůně, která mimo jiné dokáže  zklidnit bolest hlavy
Meduňka lékařská, foto med

Příčina bolesti hlavy může mít nejrůznější příčiny, podle vědců je 360 druhů bolestí hlavy, což je skoro jedna na každý den v roce. Bolesti hlavy mohou mít různé spouštěče – rýmu, nedostatek čerstvého vzduchu, dlouhodobé sezení u počítače, únava… Nejprve bychom měli odstranit příčiny a teprve pak se začít léčit. A nežli sáhneme po analgetikách, zkusme jak se zbavit bolesti hlavy přírodně. Například působení léčivých bylin nám může přinést překvapivě rychlou a účinnou pomoc.

Andělika lékařská, foto med

Bolest hlavy může být tupá, či ostrá, rozpínavá, pulzující na určitém místě hlavy, s pocitem tlaku za očima, v týlu nebo na temeni, na levé či pravé straně hlavy… Asi tři čtvrtiny případů spadají do skupiny tzv. primárních bolestí, což znamená, že bolest hlavy vzniká bez spojení s jiným onemocněním. Mnoho druhů bolesti hlavy odstraníme popíjením některých bylinných čajů.

Migréna

Řebříček, foto med

Nejobávanější a nejintenzivnější bolestí hlavy je migréna, kterou postižený vnímá jako silnou pulsující bolest v oblasti spánků, která někdy vystřeluje do očí, do zátylku, do ramenou… Nemocnému často vadí světlo, v některých případech bolest vyvolává zvracení, výpadky paměti apod. Vznik migrény je individuální, spouštěčem může být blikající světlo, hluk, stres, změna hladiny cukru v krvi, hormonální změna…. Migrénu většinou bylinky nevyléčí, a chceme-li se zbavit bolesti, měli bychom navštívit lékaře, který předepíše speciální léky. Stejně postupujeme i v případě, že bolest hlavy vzniká v souvislosti s závažným onemocněním jako zánět nervů, zánět mozkových blat, otřes mozku a další.

Bolest hlavy při nachlazení, infekcích, zánětech…

Obyčejná rýma dokáže vyvolat velmi silnou bolest hlavy, zvláště, kdy takzvaně zastydne. V tom případě se jedná o záněty vedlejší dutin, který by měl léčit lékař (antibiotiky, proražením nosní přepážky). Hlava bolí i z průvanu, nachlazení, ze silného kašle. Uvolnění dýchacích cest a usnadnění odkašlávání léčíme inhalováním, napařováním předloktí, teplem, klidem a popíjením bylinných čajů.

Bylinné čaje

Byliny k přípravě čajů si můžeme v sezoně natrhat a usušit nebo si je koupíme v lékárně. Většinou se pijí neslazené, ale můžeme je sladit medem. Přírodně nás zbaví bolesti hlavy.

Květ hlohu, foto med
  • Čaj z meduňky lékařské – Polévková lžíce sušené (nebo 1 snítku čerstvé) meduňky zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a 10 minut louhujeme. Vlažný čaj zklidní bolest hlavy, i bušení srdce a rozbouřený žaludek. Pravidelné popíjení tohoto čaje (2 – 3 šálky denně) nám dokáže snížit vysoký tlak, zlepšit náladu a navodit klidné usínání. Více o využití meduňky ZDE.
  • Čaj z hlohu jednosemenného – Polévkovou lžíci sušených květů i listů hlohu zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a 10 minut louhujeme. Pijeme po doušcích 2-3 šálky čaje denně.
  • Hlohová tinktura – Čerstvě nasbírané květy a bobule zalijeme 40% lihem. Necháme stát dva týdny v teple. Při bolestech hlavy užíváme 4 – 10 kapek.

Různé alternativy míchání bylinných směsí

1 polévkovou lžíci namíchané konkrétní směsi bylin spaříme čtvrt litrem vroucí vody a necháme vylouhovat. Popíjíme teplé. Můžeme osladit medem.

  1. Smícháme stejné díly máty, majoránky, anděliky lékařské či měsíčku.
  2. Smícháme stejné díly natě meduňky, mařinky a zeměžluče s květy violky.
  3. Smícháme stejné díly listu routy, natě řebříčku a pelyňku, květu měsíčku a kořene kozlíku.

Jak se zbavit bolesti hlavy při problémech s páteří

Hlava nás často může bolet od krční nebo bederní páteře. To se stává při dlouhodobém sezení u počítače. Jakmile je páteř v pořádku, vymizí i bolest hlavy. Řešením je pohyb, procvičování cviků na páteř – návody často i s videem najdeme na internetu, když zadáme heslo cviky na páteř. Používat můžeme i různé masážní strojky. Vhodná je zvláště masáž temene hlavy.

Ostatní bolesti hlavy

Gumový míček s výstupky , foto archiv

Bolest hlavy kromě již zmíněných příčin může být i z únavy, ze stresu, z pláče, z leknutí, z poklesu cukru v krvi, z nedostatku kyslíku, z kouření, z kocoviny po pití alkoholu, po požívání omamných látek, z překyselení organismu, dehydratace, z hladu… Řešení těchto bolestí je snadné – doplníme, co organismus potřebuje, odpočineme si, vyspíme se. Užíváme hořčík a B-komplex. Při stresu si pomůžeme gumovým míčkem s výstupky, který tiskneme v dlaních, čímž stimulujeme body ovlivňující psychický stav odstraňují bolest hlavy. Do koupele si přidáme mořskou sůl nebo éterické oleje. Spánky a čelo potíráme plátkem okurky nebo rozkrojeným citrónem. Na čelo přikládáme studený obklad ze spařené máty. I této bolesti hlavy se můžeme zbavit přírodně – popíjením bylinných čajů.