Léčivé byliny na bolest v krku

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je fialová květina ve tvaru kopretiny. Patří k účinným léčivkám na bolest v krku.
Echinacea purpurea , foto med

S ochlazením a zvýšenou vlhkostí, které zalézají až do kostí snadno nastydneme, zejména když se dostatečně neotužujeme. Teče nám z nosu i uší nebo se dávíme kašlem a krk máme v jednom ohni. Jak se rychle zbavit bolesti v krku? Příroda nabízí různé léčivé byliny na bolest v krku – prostředky k přípravě čajů, kloktadel i obkladů a nejlépe uděláme, když zkombinujeme všechny. To znamená, že si vykloktáme, zavážeme si krk s účinným obkladem a uvaříme si lahodný léčivý čaj.

Krk nás může bolet nejen z důvodu virové infekce, ale také ze znečištěného prostředí, v němž se pohybujeme – prach ze stavebních úprav, výpary chemických látek, cigaretový kouř, ale také suchý vzduch v bytě a pití ledových nápojů.

Kloktání a kloktadla

Řepík lékařský, foto med
  • Šalvěj – má dále protizánětlivé a baktericidní účinky, proto je odvar z ní velmi účinný. Kloktáme při bolestech v krku i při zánětech horních cest dýchacích.
    Odvar pro kloktání: 1 čajovou lžičku sušené šalvěje spaříme 250 ml vroucí vody a necháme vyluhovat. Používáme mírně teplé.
  • Řepík lékařský a sůl – flavonoidy obsažené v řepíku potlačují celkovou i lokální zánětlivou reakci, sůl účinky zesiluje.
    Odvar pro kloktání: 1 čajovou lžičku sušeného řepíku spaříme 250 ml vroucí vody a necháme vyluhovat. Osolíme lžičkou soli a kloktáme vlažným odvarem.
  • Máta peprná a heřmánek lékařský – máta má antiseptické vlastnosti a při kloktání má uklidňující účinek, heřmánek má účinky protizánětlivé a dezinfekční. Zklidní silnou bolest v krku a hojí zánět.
    Odvar pro kloktání: 1 čajovou lžičku sušené směsi máty a heřmánku spaříme 250 ml vroucí vody a necháme vyluhovat. Používáme mírně teplé, nejlépe každé dvě hodiny po celý den.
  • Propolisová tinktura – Propolis má silné účinky i v malých dávkách a koncentracích. Léčí všechny záněty. Tinkturu koupíme v lékárně.
    Kloktání: 200 ml vlažné vody a 1 kávová lžička tinktury. Kloktáme 3x denně maximálně 5 dní.

Inhalace

Inhalace pro léčbu nachlazení je vdechování horké páry bylinného odvaru s účinnými léčivými látkami. Inhalační nálev si namícháme z bylinné směsi: 1 díl sušené šalvěje, 1 díl levandule a 1 dílu máty. Vhodný je i odvar z Kopřivy dvoudomé, Třapatky nachové, Mateřídoušky Anebo několik kapek propolisové tinktury, anebo eukalyptového olejíčku Tee-tree. Horkou vodu nalijeme s bylinami nebo tinkturou nalijeme do mísy, skloníme nad ní hlavu a zakryjeme ji ručníkem, abychom vytvořili jakýsi stan a páry nevyužity neutíkaly. Vdechujeme do uvolnění sliznic. Poté ulehneme do tepla.

Léčivé kašičky

Kromě kloktadel a čajů si můžeme vyrobit kašičku ze 3 lžic medu a 2 lžiček strouhaného křenu a 1 lžičky strouhaného zázvoru. Všechny tři ingredience pečlivě utřeme a tuto medicínu užíváme po lžičkách 3x denně. Uleví bolesti v krku velmi rychle.

Účinná je cibule

Cibule s medem hojí bolest v krku, foto med

Syrová kuchyňská cibule je téměř univerzální léčivá rostlina. Známý a velmi účinný je léčivý sirup, který si připravíme tak, že nastrouháme nebo nakrájíme nadrobno cibuli, kterou smícháme s medem (případně cukrem). Med má antiseptické účinky, cibule působí proti nachlazení. Zařadíme-li do jídelníčku ještě česnek, například v podobě horké polévky česnečky, anebo čerstvý zázvor, bude náš boj proti bolesti v krku i nachlazení velmi účinný.

Žvýkání

Žvýkání hřebíčku nebo čerstvého listu Angínovníku čínského. List nežvýkáme déle než půl minuty a zbytek kaše vyplivneme.

Obklad na krk

Ohřejeme kostku měkkého tvarohu a vetřeme do něj 5 velkých rozdrcených stroužků česneku. Hmotu naneseme na gázu a obklad přiložíme na dvě hodiny na krk.

Léčivé čaje

Čaj z květu bezu černého, foto med

K přípravě léčivého čaje na bolest v krku můžeme použít různé byliny, vhodná je například Máta peprná, květ nebo plody Bezu černého, lipový květ, Šalvěj lékařská, Yzop lékařský, květ podbělu, Sléz lesní, Třapatka nachová (Echinacea), Tužebník jilmový, list jahodníku nebo ostružiníku. Připravují se podobně – většinou vrchovatou čajovou lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Z uvedených bylin připravujeme buď jednodruhové čaje nebo si namícháme různé směsi. Pijeme alespoň 3x denně. „Rostlinný aspirin“ si připravíme smícháním 25 g Bezu černého, 25 g lipového květu a 20 g kořene Proskurníku lékařského. Vše přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Po scezení pijeme 2x denně teplé. Tento nápoj je velmi účinný při nachlazení a pomáhá i proti angíně a chřipce.