Bobkovišeň lékařská – pěstování

stálezelená bobkovišeň před rozkvětem
Bobkovišeň lékařská, foto med

Bobkovišeň lékařská je oblíbený, stálezelený keř s lesklými tuhými listy, který působí velmi dekorativně. V zahradách ji pěstujeme buď jako solitér, anebo ji můžeme vysázet i jako pohledný živý plot, případně i jako podrost. Koncem jara zdobí keře svíce bílých květů, v zimě tmavou zeleň listů doplňují černé a lesklé plody. Pěstování bobkovišně není nijak náročné.

Bobkovišeň lékařská – květ, foto med

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), někdy nazývaná i střemcha vavřínolistá, pochází ze Středozemí, kde tvoří mohutné, až šestimetrové keře. U nás se dobře aklimatizovala, jen dorůstá nanejvýš tak do výšky dvou metrů. Tento keř nás okouzlí svými až 15 cm dlouhými, tmavě zelenými, oválnými kožovitými listy, které neopadávají. V květnu až červnu kvete bílými hrozny květů, vonícími tak trochu jako šeřík, a není výjimkou, že je-li teplý podzim, rozkvete opakovaně. Z květů se koncem léta vytvoří černé bobulky s pecičkou. Jsou – jakož i celá rostlina – jedovaté.

Odrůdy a kultivary

Květ Bobkovišně, foto med

V průběhu šlechtění byly vyšlechtěné poměrně otužilé odrůdy, kterým se u nás daří dobře i bez přílišné péče. Velkolisté nebo panašované kultivary jsou žel náchylnější k namrzání. K odolným odrůdám patří kultivary Zabeliana, která patří k nižším keřům a mírně převisá. Schipkaensis má poněkud řídký habitus. Caucasica je zalistěnější a rychlerostoucí. K drobnějším odrůdám patří necelý metr vysoký Otto Luken nebo Mount Vernon, který můžeme pěstovat i v přenosných nádobách na terase. Rotundifolia je vhodná pro tvorbu živého plotu.

Stanoviště

Bobkovišeň lékařskou vysadíme nejlépe na polostinné, chráněné stanoviště, je možné i umístění ve stínu.

Pěstování

Bobkovišeň, foto med

Bobkovišeň vysazujeme na jaře do mírně vlhké, propustné a humózní zeminy. Nebude se mu dobře dařit v půdě jílovité a zamokřené. Kvůli svému bohatému kořenovému systému dobře snáší exhalace, ale zvláště mladé rostliny jsou náchylné k vymrzání. Také zimní slunce za holomrazů může nechráněné keře velmi poškodit. Chráníme je proto vysokým mulčem nebo mladý keř zabalíme do bílé netkané textilie. Je-li v zimě málo sněhu, mohou keře trpět suchem, a přestože se nám bude jevit, že umrzly, ve skutečnosti uschnou. Bobkovišeň řez nevyžaduje, omezíme se jen na jarní odstranění suchým, namrzlých nebo jinak poškozených větví a to pak vydrží i poměrně drastické ořezání. Starší rostliny ale nemají rády přesazování.

Množení

Bobkovišeň lékařskou rozmnožujeme v létě polovyzrálými řízky nebo hřížením.

Přínos a použití

Prunus laurocerasus využijeme jako solitérní rostlinu, podrost, k výsadbě živého plotu i pro nádobové pěstování. Pro obsah glykosidu amygdalinu, který se v organismu štěpí na kyanovodík, který je jak známo prudce jedovatý, nepěstujeme v místech, která jsou volně přístupná dětem. Ty by mohly černé, lákavě lesklé plody pokoušet k ochutnání. V léčitelství se kožovité listy používaly k výrobě sedativ.