Brslen je nejkrásnější na podzim

červeným plodům brslenu se říká také biskupské čepičky
Brslen evropský, foto med

Keře opadavých brslenů bývají na podzim nádherné. Jejich kontrastní plody jsou po otevření velmi atraktivní, listy se vybarvují do žlutých a karmínově červených odstínů. Barevné listy a plody společně na zahradě vytvářejí pozoruhodná zátiší. A zajímavě rozehrávají podzimní paletu tvarů i barev. Rozhodně stojí za to brslen ve své zahradě pěstovat.

červeně vybarvené listy Brslenu
Brslen (Euonymus) , foto med

Brslen (Euonymus) roste buď jako listnatý keř nebo malý strom, anebo jako nízký stále zelený keř. Během vegetace jsou většinou svěže zeleně olistěné a působí lehce a vzdušně. Dřevo a větve mají šedavou barvu. Větve jsou na řezu čtyřhranné, kořenový systém je bohatý a pevný. Brsleny mají nenápadné zelenkavé květy, které se objevují v květnu až červnu. Dozrávají ale v kontrastní plody, které mívají vnější část tobolky odlišně zbarvenou od středových semen. Listy se na podzim výrazně vybarvují do žluté a zejména karmínově červené. Brslen evropský je domácí dřevinou, roste volně v naší přírodě a je nenáročný na podmínky. Brslen je známý pod názvem „biskupské čepičky“, který získal díky charakteristicky tvarovaným zářivým plodům.

Druhy a kultivary

Brslen, Euonymus europaeus ‚Albus‘, foto med
  • K nejhezčím keřům patří Brslen křídlatý (Euonymus alatus), který je zajímavý po celý rok. Dorůstá do 2 metrů a má kulovitou, uzavřenou stavbu.
  • Domácí Brslen evropský (Euonymus europaeus) je průběhu vegetace je nenápadný, až na podzim má růžově purpurové plody s oranžovým středem. Je vhodný i do volně rostoucích živých plotů. Poskytuje výbornou zábranu proti větru. Dorůstá do 3 až 6 metrů. Purpurově červené listy nabízí kultivar Atrorubens. Kultivar E. europaeus Chrysophyllum má žluto zelené listy a kultivar Aucubifolius žlutopestré. Kontrastní bílé tobolky s oranžovým semenem má E. europaeus Albus. Záplavou jasně purpurových plodů se vyznačuje E. europaeus var. intermedius Red Cascade.
  • Brslen křídlatý (Euonymus alatus) je solitérní keř, půvabný i v zimě. Čtyřhranné větve, po stranách lemované širšími výraznými korkovými lištami, jsou nejzajímavější po opadání listí. Plody jsou sytě oranžově červené a semena hnědá. Dorůstá do 2 – 3 metrů. Kultivar Compactus je menší kompaktní keřík výšky 1 – 1,5 metrů. Může se ale rozrůst až do třímetrové šířky. Na podzim se zbarvuje do pronikavé červeně.
  • Brslen korkovitý (Euonymus phellomanus) má proti předešlým druhům velké vejčité listy a je vysoký až kolem 6 metrů. Výrazné červené plody však nepříjemně zapáchají. 
  • Brslen plochý (Euonymus planipes) má zjara jasně červená poupata a na podzim se do červeně zahalí celý. Podobá se brslenu evropskému, ale má atraktivnější jarní a zejména podzimní vzhled.
  •  Brslen bradavičnatý (E. verrucosus) bývá na podzim svítivě temně červený a
  • Brslen širokolistý (E. latifolius) probarvený žlutě. Oba se hodí k tvorbě volně rostoucích i tvarovaných živých plotů.
  • Brslen japonský ‚Elegantissimus Aureus‘ má sytě zelené listy, kultivary jsou pestrobarevné

Stanoviště

Brsleny jsou světlomilné, jejich listy se nejlépe vybarvují, když rostou na výsluní. Snesou však i polostín až stín. Dobře snášejí i znečištěné ovzduší. Teplejší polohy vyhovují zejména brslenu bradavičnatému.

Pěstování brslenů

Brslen japonský Elegantissimus Aureus, foto med

Brsleny jsou na půdní podmínky nenáročné. Všechny jsou vápnomilné a uvítají propustnou půdu. Kontejnerované sázíme kdykoliv během vegetace, prostokořenné nebo s balem sázíme v bezlistém stavu v předjaří a na podzim. Brsleny poměrně rychle dorůstají do konečných rozměrů. Není třeba je pravidelně stříhat, podle potřeby se provádí řez a průklest na podzim nebo zjara. Uvedené druhy jsou u nás otužilé a dobře přezimují. Jsou-li výjimečně napadeny škůdci, např. housenkou předivky brslenové, která ožírá listy, dobře regenerují a znova obrůstají.

Množení

Většinu brslenů množíme semeny, některé druhy lze dobře i řízky. Brslen křídlatý množíme jen řízky, nikoliv semenem, to pro zachování větví s výraznými lištami.

Použití a přínos

Brslen křídlatý, foto med

Brsleny se hodí podle druhu do volně rostoucích živých plotů, přírodních skupin keřů, na svahy, jiné jako solitéry. Kultivar Compactus Brslenu křídlatého je vhodný je i do skalek a předzahrádek, anebo do nádob na terasu. Z brslenového dřeva se dříve vyráběla vřetena ke kolovrátkům. Jednotlivé větve působí dekorativně také ve váze.