Podzim je tradičně obdobím, kdy je výsadba a řez ovocných stromů. Takový býval postup, když jsme koupili sazenici stromku s balem, tedy s kořeny obalenými jutovým pytlem. Ovocné stromy, jakými jsou jabloně, hrušně, švestky, broskvoně, meruňky, třešně, višně a další je možné koupit jako pěstované v kontejneru, a ty pak můžeme sázet v podstatě v každém období vegetace.
Ovocný stromek pěstovaný v kontejneru nám ušetří nejméně jeden pěstební rok, a to jak při o ošetřování stromku po výsadbě, tak i protože se rychleji ujme sazenice, což je většinou bezproblémové. K dalším výhodám patří i to, že sazenice můžeme upravit řezem, tedy tvarovat, ihned po výsadbě. Jabloně, hrušně i peckoviny v kontejnerech se pěstují na slabě rostoucích podnožích, aby řez i tvarování nebyly příliš náročné. U jabloní odborníci doporučují korunu tvarovat na zákrsek nebo na vřeteno.
Sázení a ošetřování
- Připravíme si rýč, zahradnický kompost, vázací pásku, kůl, nůžky, nůž, stromový balzám a vodu.
- Na vybraném místě vykopeme jámu, která bude o něco větší než kontejner. Na její dno nasypeme kompost, který bude stromku dodávat živiny první tři měsíce. Pokud je prodejcem doporučeno hnojivo, přidáme ho ke kompostu.
- Stromek opatrně i s balem vyklepneme z kontejneru. Úpravy zpravidla nejsou zapotřebí, pouze v případě, že měl stromek málo místa (kořeny na konci balu se stáčejí do kruhu), bychom měli proříznout bal nožem do kříže a zespodu trochu načechrat, aby se ke kořenům dostal vzduch.
- Kůl, jehož výška by měla dosahovat nejméně do místa vrcholu kmínku, kde se mění v korunku, pevně zatlučeme.
- Stromek zasadíme do jamky ke kůlu, rozprostřeme kořeny, zasypeme zeminou a několikrát okolo přišlápneme. Musíme dávat pozor, abychom stromek nezasadili příliš hluboko nebo příliš mělce. Místo dole na kmínku, kde je stromek roubován, nesmí být zakryto zeminou, neboť by neplodil.
- Zasazený stromek zalijeme nejméně dvěma konvemi vody. Poté ho připevníme ke kůlu, aby se nevyvrátil – širokou vázací páskou ovineme kmínek v horní třetině kmínku, překřížíme do osmičky a přivážeme ke kůlu. Uzel děláme na kůlu, aby nedošlo k otlaku mladého kmene.
- Z drnů vytvoříme obrubu mísy okolo stromku, která zabrání stékání zálivkové vody.
Řez po výsadbě
Výsadba a řez jdou ruku v ruce. Pro správný vývoj korunky je důležitý odborný řez. Ve spodní části korunky zkrátíme postranní letorosty na dva až tři pupeny na spodní očko tak, aby výhony nerostly nahoru, ale správně vodorovně. U jádrovin zkrátíme hlavní výhon na 3 až 5 pupenů, u peckovin řežeme kotlovitou korunku. Další patro zakládáme asi po třech letech od výsadby. Po řezu ošetříme rány stromovým balzámem.