Co léčí Šišák bajkalský

Modře kvetoucí léčivá bylina Šišák bajkalský
Šišák bajkalský, foto med

Jak už název napovídá, pochází léčivá bylina Šišák bajkalský ze stepní krajiny Dálného východu, z oblasti kolem jezera Bajkal. U nás volně v přírodě neroste, ale můžeme ho úspěšně pěstovat na zahrádce. A stojí to za to, protože tak získáme nejen pěknou, modře kvetoucí trvalku, ale i léčivku na mnohé neduhy, která se k léčbě používala již před naším letopočtem. Co léčí Šišák bajkalský? Například zánětlivá onemocnění, nemoci srdce, vysoký tlak, snižuje horečku…

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) patří do čeledi hluchavkovitých. Tato trvalka mívá výšku mezi 15 až 40 cm, lodyhy má bohatě rozvětvené, některé vzpřímené, jiné poléhavé, s vrcholovitým hroznovitým květenstvím. Listy jsou jednoduché, kopinaté. Květy jsou nápadně modré, mají tvar květů hluchavky, tedy dvoupyskou korunu a kalich s přívěskem, a kvetou od druhé poloviny léta do konce podzimu. Plodem je tvrdka šišatého tvaru – odtud jméno šišák. Mohutný hnědý kořen po rozříznutí zežloutne.

Druhy a odrůdy

Šišák bajkalský, foto med

U nás planě roste asi půl metru vysoký Šišák vroubkovaný (S. galericulata L.), který má mírně uklidňující účinky. Šišák hrálolistý (S. hastifolia L.), vysoký je 15-30 cm a patří mezi ohrožené druhy. Šišák vysoký (S. altissima L.), dorůstá až metrové výšky a kvete od května do července. Léčivou bylinou však je pouze Šišák bajkalský (S. baicalensis).

Stanoviště

Šišák bajkalský roste ve své domovině v lesostepních oblastech, proto je pro něj optimálním stanovištěm osluněná sušší kamenitá půda.

Pěstování

Šišák bajkalský má protivirové účinky, foto med

Šišák bajkalský pěstujeme ze semínek, která vysejeme koncem jara nebo z předpěstovaných sazeniček. Ty se zpravidla dobře ujímají. Mladé rostliny potřebují zálivku, později již šišák nevyžaduje téměř žádnou péči. Ani ho nemusíme na zimu vyndávat ze země, spolehlivě přezimuje.

Sběr a sušení

Léčivou drogou je především kořen z nejméně tříletých rostlin. Uklidňující účinky mají i listy a lodyhy. Kořen sklízíme na jaře nebo na podzim nejlépe po ránu. Dobře ho umyjeme, podélně rozkrojíme a sušíme při teplotách do 50 °C. Čerstvý očištěný kořen můžeme rovnou použít k výrobě tinktury. Listy sušíme ve slabých vrstvách při teplotě okolo 40 °C. Skladujeme v suchu v dobře uzavřených nádobách.

Účinné látky

Šišák bajkalský obsahuje flavonidy, třísloviny, pryskyřice, organické kyseliny, steroidní saponiny, glykosid skutellarin, kyselinu benzoovou a organické kyseliny, minerální látky, steroly a další. Přestože nemá známé vedlejší účinky, musíme po maximálně šesti týdnech užívání udělat dvoutýdenní přestávku před případnou další léčbou šišákem. Užívání léku z šišáku se neslučuje s požíváním alkoholu.

Co léčí Šišák bajkalský

Šišák bajkalský má protivirové účinky, foto med

Šišák bajkalský má protivirové účinky léčí:

 • nemoci srdce a cév – srdeční arytmie, vysoký krevní tlak i cholesterol, bolesti srdce, anginu pectoris, aterosklerózu a křečové žíly
 • záněty, horečky, kašel – záněty v krku, nemoci ledvin, močového měchýře
 • sedativní účinky – bolesti revmatického původu, revma, revmatoidní artritida
 • nervové potíže – nervozita, neklid, nespavost, křeče svalů, bolesti hlavy, šum v hlavě, psychický stres
 • krvácení – silné menstruační krvácení, krvácení z nosu
 • nádorová onemocnění – zvyšuje obranyschopnost vůči rakovině, potlačuje buněčný růst nádorových buněk
 • plísňové onemocnění způsobené kvasinkou Candida albicans
 • alergie – zmírňuje se uvolňování histaminu, preventivně v pylové sezoně
 • obezitu – napomáhá hubnutí, brání tvorbě nových tukových buněk

Příprava léků z Šišáku bajkalského

Z Šišáku bajkalského připravíme účinné léky.

 • Tinktura – 100 g čerstvého kořene nakrájíme nadrobno a zalijeme litrem alespoň 40 % alkoholu. Necháme vylouhovat. Užíváme po dobu šesti týdnů 3-4krát denně 1 lžíci.
 • Odvar – 10 g sušeného kořene (nebo hrst sušených listů a lodyh) vaříme 5 minut v 600 ml vody. Pijeme 3krát denně 200 ml nebo po malých dávkách v průběhu celého dne. Také odvarem můžeme pro bolestech v krku kloktat.