Lidové léčitelství doporučuje čaj z natě Zeměžluče při bolestech a zvýšeném obsahu žaludečních kyselin, žaludečním kataru, zácpě, nadýmání, tuberkulóze střev, krvácení střev, žloutence, nepravidelné a nedostatečné menstruaci, výtoku, malárii, hemoroidech, epilepsii, při očních slabostech, vodnatelnosti, bolestech jater, sleziny a žlučníku, cukrovce aj. Zevně se zeměžluč používá při kožních vyrážkách a špatně se hojících ranách.
Zeměžluč lékařská (Erythraea) má také synonyma okolíkatá a hořká. Menší druh je Zeměžluč menší. Patří do čeledi hořcovitých (Gentianaceae). Může být jednoletá (zřídka) nebo dvouletá – bylina (v prvním roce vytváří pouze přízemní listovou růžici). Čtyřhranná lodyha dorůstá výšky 10 až 60 centimetrů, rozvětvuje se jen v horní polovině. Listy přízemní růžice jsou podlouhle vejčité. Na vrcholu lodyhy vykvétají v létě drobné, růžovo červeně květy. Toto vrcholové květenství je přisedlé nebo krátce stopkaté. Květy mají pětizubý kalich a pětidílnou korunu s dlouhou trubkou. Zeměžluč kvete od června do září. Květy se otevírají za slunného počasí brzy po ránu a odpoledne se koruna opět zavírá. Nejsou-li opylovány hmyzem, dojde k samoopylení. Plodem je tobolka s velkým počtem drobných semen.
Výskyt a stanoviště
U nás roste roztroušeně, nejčastěji v teplých oblastech nížin a pahorkatin. V Evropě se vyskytuje na severu až po jih Skandinávie, na východě po střed evropské části Ruska, dále na Kavkazu, v Íránu, na severozápadě Afriky, na Azorských ostrovech, v Severní Americe. Zeměžluč roste na loukách, pasekách, kamenitých travnatých stráních, okolo křovin, na travnatých kopcích, na polích, na mezích, podél lesních cest a okrajích lesů a na sušších stanovištích bohatých na minerály. Zeměžluč je citlivá na kvalitu podloží, a proto bývá indikátorem kvality spodní vody.
Sběr a sušení
Sbírá se nať nadzemní části zeměžluče, která má velmi hořkou chuť. Ideální doba sběru je na začátku květu (v období července až srpna). Nať seřezáváme asi 5 centimetrů nad zemí, dáváme pozor, abychom nevytrhli i kořeny. Jednak z nich ještě v témže roce vyrostou nové lodyhy a často i vykvetou a jednak zeměžluč patří k ohroženým druhům. Nať sušíme ve stínu, nejlépe zavěšenou ve svazečkách, nebo uměle při teplotě do 40 °C. Správně usušená droga je zelená, květ červený, je hořká a nevoní. Uskladňuje ji na stinném, suchém a vzdušném místě.
Účinné látky
Zeměžluč obsahuje glykosidní hořčiny, glykosid gentiopicrosid, cukr, menší množství silice, třísloviny, éterické oleje, mastné kyseliny, amid kyseliny nikotinové a stopy dalších látek.
Co zeměžluč léčí
Čaj ze zeměžluče má díky hořčinám velmi hořkou až odpornou chuť, ale právě hořčiny povzbuzují tvorbu žaludečních šťáv a zlepšují trávení, peristaltiku a vylučovací činnost trávicího ústrojí, také zvyšují chuť k jídlu, působí jako posilňující prostředek při těžkých onemocněních, jako je např. chronická gastritida, tuberkulóza střev, krvácení střev, žloutenka, problematická menstruaci, hemoroidy, epilepsie, vodnatelnost (o odvodnění více ZDE), bolest jater, sleziny a žlučníku, cukrovka. Zevně se používá při vyrážkách a na špatně se hojící rány.
Příprava léků ze zeměžluče
- Čaj (nálev) ze zeměžluče: 15 gramů sušené drogy zalijeme 250 ml (hrnek) vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Před každým jídlem je doporučeno vypít šálek. Používá se při různých žaludečních potížích, jako bolestech břicha, překyseleném žaludku (zvýšený obsah žaludečních kyselin), nadýmání, zácpě, také při chorobách žlučníku, žlučových cest. Pomáhá při nechutenství, při krevních chorobách, kdy zlepšuje krevní obraz bílé složky krve.
- Žaludeční kapky (tinktura): 1/4 litru 95% lihu a 1/4 litru destilované vody, 2O g zeměžluče, 120 g pomerančové kůry, 80 g sušených borůvek, 15 g puškvorcového kořínku, 1 kg cukru, destilovaná voda na zředění. V lihu a vodě deset dnů louhujeme uvedené nadrobno posekané byliny. Poté scedíme a necháme ještě asi 24 hodin ustát. Slijeme do skleniček k uskladnění. Pijeme při obtížích malou skleničku (0,02 l) nalačno každé ráno.
Další využití
Zeměžluče se dále užívá k přípravě různých žaludečních likérů a léčivých vín. Zevně se používá na špatně se hojící rány. Kouř z natě zeměžluče údajně zahání hady.