Hemoroidy – domácí léčba

mladé žaludy na zeleném letním dubu
Dub, foto med

Hemoroidy jistě nejsou naše oblíbené téma, tedy pokud se nevyžíváme v detailním rozebírání nejrůznějších neduhů, které máme, nebo bychom mohli mít. Přesto je záhodno právě o hemeroidech něco vědět – ostatně – stále více sedíme a jistě oceníme, když budeme sedět pohodlně a bezbolestně. Odborníci tvrdí, že lidé se dělí na ty, kteří hemoroidy mají a na ty, kteří je mít budou.

Člověk by měl být podle lékařů nenásilný a opatrný tak nějak obousměrně: jak při jídle, tak při vyprazdňování. Podle odhadů totiž postihují hemoroidy asi 70 % lidí starších třiceti let.

Co jsou hemoroidy

Měsíček lékařský, foto med

Jde o typicky lidskou chorobou, která se u jiných pozemských tvorů nevyskytuje. Více jsou k ní náchylní muži. Přesná příčina hemoroidů není známá, souvisí však se zvýšeným nitrobřišním tlakem a to především se zácpou. Hemoroidy (řecky Haimorrhoides flebes) se lidově nazývají zlatá žíla, píštěl, hemoroid. Jedná se o cévní struktury u konce řitního otvoru, které slouží jako polštářovitá výplň při vyprazdňování. Při onemocnění je důležité, o jaký jde typ:

  • vnitřní hemoroidy se projevují bezbolestným krvácením z konečníku
  • vnější hemoroidy mohou kromě krvácení i bolet (v případě trombózy bolet značně) a oblast konečníku může silně otékat.

Prevence

Heřmánek, foto med

Velmi důležitou prevencí je pravidelné každodenní vyprazdňování, podpořené dostatečným příjmem tekutin a vlákniny v potravě. Někdy pomůže po ránu vypít sklenici vlažné vody. Místo toaletního papíru je vhodnější omývání vlažnou vodou nebo používání vlhčených ubrousků.  Velmi důležitý je pohyb, také je vhodné méně kořenit a poněkud omezit příjem alkoholu a kávy. K léčbě mírných až středních projevů onemocnění patří bylinné koupele, mastě, odvary. Vzniklé potíže můžeme již v zárodku odstranit domácí léčbou, ale pokud příznaky nezmizí, musíme navštívit lékaře. Ten nám předepíše léky, a jsou-li symptomy závažné, doporučí nám chirurgický zákrok, který se často provádí ambulantně. Výsledky léčby jsou obvykle dobré.

Léčba bylinkami

Nejznámější bylinnou léčbou je koupel v odvaru dubové kůry, která působí svíravě a přináší velkou úlevu. Pomoc nabízí mnoho dalších bylinek. Způsoby přípravy léčivých bylin ZDE. Pokud nemáme vlastní nasbírané a nasušené bylinky, seženeme je v lékárně i v prodejně s léčivými bylinami.

Bylinný čaj (odvar)

Přeslička, foto med
  • Před spaním a ve vážnějších případech i ráno vypijeme nálev z 10 g semene kopru a čtvrt litru vody.
  • 40 g Měsíčku lékařského, 30 g listu Jitrocele kopinatého, 30 g Rdesna ptačího, 20 g Pelyňku černobýlu, 20 g natě Přesličky rolní a 20 g kůry Krušiny olšové. Bylinky promícháme a na jeden šálek dáme 2 lžičky směsi, kterou zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme třikrát denně před jídlem.

Obklady

Cibulová kaše , foto med
  • 30 g Heřmánku lékařského, 30 g semena lnu setého a 20 g kořene Kostivalu lékařského. Do vroucí vody (tři čtvrtě litru) nasypeme tři lžíce směsi a necháme pět minut povařit a pak ještě vyluhovat až do vychladnutí. Odvar je vhodný k obkladům i k oplachování.
  • Cibulová kaše – opečeme nasucho na pánvi čtyři cibule (ZDE)  a poté je necháme vyvařit ve skleničce oleje. Vzniklou kaši natřeme na pláténko a přiložíme na viditelné hemoroidy. Pravidelně vyměňujeme po několika hodinách a po každé stolici. Anebo do šťávy z vařené cibule namočíme menstruační tampon a vsuneme ho do konečníku.
  • Při bolesti přikládáme rozvařený nebo strouhaný kostival, smíchaný s vaječným bílkem nebo s kašičkou, připravenou rozvařením mletého semene řeckého sena ve vodě.
  • Mast – první pomoc při potížích – připravíme z 3 lžic cibule, 3 lžic mrkve, 3 lžic olšových větviček (mladých výhonků) nebo 15 olšových listů, vše řádně rozmixujeme a zamícháme do 200 g sádla.

Sedací koupele v bylinných odvarech

Vilín, foto med
  • Příjemné jsou sedací koupele z uvedených ingrediencí, kdy většinou tři lžíce bylin nebo namíchaných směsí macerujeme deset hodin v půl litru studené vody a před použitím krátce povaříme. Jde o kůry, větvičky a byliny bohaté na třísloviny, které působí svíravě, stáhnou cévy, odstraní otoky a zastavují krvácení. V teplé sedací vaně začínáme s vlažnou koupelí a přiléváme horký odvar, dokud to sneseme.
  • Dubová kůra nebo kůra a větvičky Vilínu virginského (ZDE) nebo 30 g strouhaných kaštanů, 30 g řebříčku, heřmánku a 10 g šalvěje nebo Lnice květel nebo směs mladých výhonků borových, jedlových, smrkových a listí bukového, jitrocelového, dubového, olšového a nati jitrocelové a mateřídouškové, vše sušené ve stínu a smíchané i svařené rovným dílem nebo jeden díl řezané natě řebříčku a listu jitrocele vlijeme do odvaru z jednoho dílu dubové kůry. Vše necháme vychladnout, scedíme a přidáme do sedací koupele.