Divizna výškou a žlutými květy zdáli připomíná pochodeň, zvláště když je dobře nasvícená sluníčkem. Svými léčivými účinky je známá odedávna, nálev ze sušených květů léčí kašel a ostatní průvodní jevy průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení. Protizánětlivé účinky hojí i další onemocnění. Kromě toho se divizna dříve využívala i v barvířství – na žluto se barvily nejen látky, ale i vlasy.
Dvouletá, plstnatě ochlupená Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum Berthold) dorůstá až do výšky dvou metrů. Na stanoviště není choulostivá, roste i na rumištích a podél cest, půda může být sušší a chudá, ale hlavně musí být ta místa dostatečně slunná.
Odrůdy a kultivary
Na světě existuje okolo tří set druhů divizny. K nejznámějším patří kromě Divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum) také D. malokvětá (V. thapsus ), D. černá (V. nigrum) , D. jižní rakouská (Verbascum chaixii Vill. subsp. austriacum) , D. knotovkovitá bělokvětá (V. lychnitis L. subsp. moenchii), D. ozdobná (V. speciosum), D. sápovitá (V. phlomoides) Léčivé účinky mají všechny, neboť se obsahem látek téměř shodují, proto je výběr pro jejich použití k léčbě snadný.
Pěstování na zahrádce
Diviznu velkokvětou najdeme nejen v přírodě, ale můžeme ji s úspěchem pěstovat i na zahradě. Semínka si můžeme opatřit v přírodě, pozdě na podzim, kdy jsou divizny již zcela suché a hnědé. Sdrhneme odkvetlou část do sáčku a doma ji pak důkladně usušíme. Pozor! Semena jsou jedovatá, obsahují rotenon. Pak tobolky jemně podrtíme, čímž uvolníme drobná hnědá semínka. Ty prosejeme a uložíme na měsíc a půl až dva měsíce do mrazáku, potom je přendáme do ledničky. Brzy na jaře semínka vysejeme do mělkých pěstebních misek, které naplníme vlhkým písčitým substrátem. Semínka substrátem nezakrýváme, potřebují k vývoji světlo. Po třech týdnech můžeme již vzrostlé sazeničky zasadit na dobře osluněný venkovní záhon a tím naše zahradnická práce v podstatě končí, neboť rostlina se nadále bude sama vysemeňovat. V prvním roce vyroste růžice plstnatých listů, která na podzim odumírá. V dalším roce pak vyroste lodyha s bohatým hroznem žlutých květů. Kvete od června do září.
Sběr a sušení drogy
Sběr květů je divizny velkokvěté je nejvhodnější v červenci a srpnu. Květ divizny se ráno otevře a ve stejný den večer opadává, proto ho sklízíme průběžně každý den. Sbíráme pouze suché květy bez kalichu a zacházíme s nimi opatrně, abychom je nepomačkali. Sušíme je rozložené do jedné vrstvy rychle, nejlépe na slunci, případně v otevřené troubě při teplotě 60 °C. Pokud se při sušení objeví zahnědlé květy nebo zbytky kalichů, musíme je odstranit, jinak sběr znehodnotí. Dobře usušené květy mají žlutou barvu. Uložíme je do vzduchotěsných nádob.
Složení
Divizna obsahuje hlavně saponiny, třísloviny, sliz a flavonoidy, které se v účinku vzájemně doplňují. Sliz vytváří na sliznici ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním, saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů.
Choroby a neduhy, které divizna léčí
Vnitřně jako nálev nebo sirup:
- Onemocnění průdušek, záněty
- bronchitida
- nachlazení, kašel, rýma, pro uvolnění hlenů,
- podpora pocení při nachlazení
- kloktání
- zlepšuje funkci jater a sleziny
- bolest hlavy, závrať (tinktura)
- nespavost
- regulace menstruačního cyklu
- záněty v ústech
Zevně jako kašovitý obklad nebo olej:
- protizánětlivé účinky na poranění
- revmatické bolesti
- otoky (ze sušených listů)
- bércové vředy (čerstvé listy jemně naklepeme a potřeme olejem – přiložíme)
- zmírnění bolestí vyvolaných křečovými žilami
Příprava léku z květů divizny
Čaj (nálev): zarovnanou lžičku sušených květů přelijeme 300 ml horké vody a necháme 15 minut vylouhovat. Poté čaj scedíme přes husté sítko, abychom odstranili drobné pichlavé chloupky. Pijeme 3x denně, sladíme nejlépe medem.
Sirup: do velké láhve nebo kameninové nádoby vkládáme vrstvy květů divizny a prosypáváme je cukrem, nejlépe přírodním hnědým. Je to podobné, jako výroba jitrocelového sirupu. Tak, jak je stíháme sbírat, přidáváme vždy vrstvu květů a zasypeme cukrem. Po naplnění lahve několik centimetrů pod okraj ji postavíme k oknu na sluníčko a obsah každý den lehce promícháme vařečkou, aby květy byly ponořené ve šťávě, která vzniká a vytlačuje je nahoru. Po nějaké době přestanou květy plavat na hladině a klesnou na dno. Ještě několik dní ponecháme, pak sirup i s květy povaříme, přecedíme přes plátno, abychom zachytili i pichlavé chloupky a uskladníme v vypařených lahvičkách. Používáme při průduškovém onemocnění, kašli, nachlazení aj. 3x denně 1 polévkovou lžíci (děti 1 čajovou lžičku).
Tinktura: 50 g sušených květů zalijeme 50 g čistého lihu a necháme v dobře uzavřené sklenici 14 dnů stát na slunečném místě. Potom přefiltrujeme. Užíváme 3x denně kávovou lžičku.
Olej: čerstvé květy zalijeme olivovým olejem a sklenici postavíme na slunné místo a necháme stát.
Prvním rokem syn pěstije velkokvětou diviznu. Chce se zeptat, zda před použitím, např. na čaj, se květy mohou dozdrtit, aby se mohly dát do „vajíčka“ na čaj, nebo je nutno nechávat květy neporušené? Děkuji Slaná
Květy můžete klidně nadrtit podle potřeby.
Zde se uvádí, že olivový olej, do kterého se dali diviznové květy se má dát na slunce, ale přeci světlo a přímé slunce oleji škodí a znehodnocuje jej. Nebo se snad pletu?
Slunce z bylin během výroby vytáhne vše potřebné pro zdraví. Hotový olej pak ale skladujeme v chladnu a temnu.
Je nutné diviznový sirup převářet? Neznehodnocují se tak jeho léčivé účinky?
A co chloupky, nezůstanou v něm?
Nebylo by dobré sirup zředit převařenou vodou, aby se dal lépe procedit od chloupků a pak zamrazit? Děkuji předem za odpovědi. Růžena
Převáří se, aby zhoustl, ale nemusí se. Chloupky zadrží plátno, přes které je přecedíme. Určitě je možné sirup též naředit a zmrazit. Hodně zdraví 🙂
Prosím o radu. Sousedka mě na mé zahrádce, ale na záhoně, který je u cesty, kudy jezdí kolem sousedi-zahrádkáři, zasadila asi před měsícem 3 sazenice divizny velkokvěté. Již povyrostly, jsou krásně rozvité, průměr listů sazenice je cca 15-20 cm. Chtěl bych je přesadit na jiný záhon, dále od komunikace. Je to možné? Nemůžou se přesazením poškodit? Moc děkuji za radu, pokud ano, jak vyrýpnout hluboko, abych nepoškodil kořeny. Díky, zdraví Jarda+ z Kaplice
Dobrý den,
divizna má dlouhý kůlovitý kořen, proto její přesazení nebývá stoprocentně úspěšné. Můžete to zkusit s jednou, a když se ujme, pak i s ostatními. Rostlinu obryjte ze čtyř stran do hloubky, kam až sahá kořen (i na výšku dvou rýčů). Vyzvedněte ji ze země s co možná nejbohatším balem. Na novém stanovišti předem vyhlubte odpovídající jámu a nalejte do ní vodu. Pro jistotu můžete diviznu uvázat k nějaké opoře, aby ji (dokud dostatečně nezakoření) nevyvrátil vítr. Přeji mnoho úspěchů.
ZAP