Nejčastěji v létě se u alergiků objevují důsledky jejich nesnášenlivosti vůči věcem, které většina zdravých lidí považuje za velmi příjemné – slunce, tráva a vůně kvetoucích rostlin. Nejrozšířenějším typem je sezónní pylová alergie. Trpí jí asi každý pátý člověk. K nárůstu dalšího typu alergií dochází k nedobrým reakcím na slunění. Kromě riziko rakoviny kůže z nadměrného opalování hrozí sice méně nebezpečné, zato nepříjemné alergické reakce. Letní alergie jsou obtěžující, ale lze jim předcházet.
Alergie je stav, kdy organismus na běžné látky reaguje tak, jako by byly nebezpečné a začne vyrábět nadměrné množství obranných látek. Touto přehnanou obrannou reakcí dosáhne tělo paradoxu – začne mu být na obtíž sama reakce a vyvolá rýmu, vyrážky, bolesti a otoky. Intenzivní působení alergických reakcí nakonec může vyvolat anafylaxi – nepravidelná srdeční činnost, pokles krevního tlaku a dušnost – a to už se jedná o ohrožení života.
Senná rýma a astma
Prach, kouř a zejména rostlinné pyly ve vzduchu vyvolávají dva zmíněné typy alergie: sennou rýmu a astma. Alergenem senné rýmy je pyl, na který přemrštěně reagují protilátky IgE, které se za normálních okolností v těle vyskytují pouze v malém množství. Když tato protilátka v krvi alergika přijde do styku s daným alergenem, aktivovaná IgE začne mobilizovat zásoby dráždivého mediátoru histaminu. Alergik má rýmu, slzí a pálí ho oči. Pyl, na který alergici takto reagují, vyvolává pyl tzv. větrosnubných rostlin – opylujících se vzduchem. Mezi ně patří trávy, stromy a různé plevele. Pokud jsou dráždivé látky lokalizovány v plicích, projeví se alergie jako astma. Alergie projevující se astmatem může trvat celý život a být příčinou vážných komplikací.
Sluneční letní alergie
S alergií na sluneční záření se setkáváme stále častěji. Někdy má příznaky podobné jako senná rýma, častěji se ale jedná o různé kožní vyrážky. V kontaktu s některými rostlinami, například s citrusy, natí celere a petržele, třezalky…, anebo některými léky, případně i hormonální antikoncepcí může za slunečného počasí dojít také k fytoalergické reakci, kdy nabude kožní vyrážka vysoké intenzity, že část kůže vypadá jako opařená. Časem toto červené zabarvení vybledne.
Prevence letní alergie
- V období vyšší produkce pylů větrosnubných rostlin (od konce jara do poloviny léta) omezíme pobyt v přírodě na minimum.
- Protože nejvyšší koncentrace pylových zrn je v ovzduší v podvečer, zavřeme na noc okna, anebo do oken pořídíme protipylové sítě (nejsou stejné jako sítě proti hmyzu, jsou výrazně hustější).
- Každý večer se osprchujeme a spláchneme tak případná pylová zrna.
- V době víření pylů v ovzduší by měli alergici venku vždy nosit sluneční brýle (a to i za deště nebo po setmění), neboť omezují vniknutí pylu do očí. Do nosních dírek je vhodné nanést trochu lékařské vazelíny, která zachytí pyl, aby nepronikl do plic.
- Pro alergiky je mnohonásobně užitečnější než pro zdravé lidi pobyt u moře. Slaný vzduch obohacený jódem působí hojivě na dýchací cesty a navíc je zde koncentrace pylů nižší než ve vnitrozemí.
- Při plavání v moři se nos automaticky vyplachuje slanou vodou. Doma moře nahradíme tak, že lžičku mořské soli rozpustíme v hrnku převařené vody a roztokem několikrát denně vypláchneme nos.
- Mezi nejsilnější protialergické přírodní prostředky patří žampiony. Nakrájíme je na plátky, dobře usušíme a umeleme na prášek. Alergici by pak měli žampionového prášku sníst 3-4x denně zarovnanou kávovou lžičku.
- Pro omezení alergické reakce na slunce užíváme přírodní kosmetické a opalovací prostředky s vyšším ochranným UV faktorem.
- Vhodný je též zvýšený příjem betakarotenu, nejlépe v ovoci a zelenině.
První pomoc při sluneční alergii
Jakmile se sluneční alergie objeví, před sluncem de schováme, kůži chladíme obklady ze slané vody (nejsme-li u moře, rozmícháme vodu s mořskou solí) vychlazené v chladničce. Vhodné jsou i obklady chladné vody s levandulovým olejem (do hrnku převařené vody vmícháme 5 kapek oleje). A také významně zvýšíme příjem tekutin, nejlépe čisté a chladné vody.