Letní alergie a prevence

Blizna a pestíky lilie - pyl
Pyl je známý alergen, foto med

Nejčastěji v létě se u alergiků objevují důsledky jejich nesnášenlivosti vůči věcem, které většina zdravých lidí považuje za velmi příjemné – slunce, tráva a vůně kvetoucích rostlin. Nejrozšířenějším typem je sezónní pylová alergie. Trpí jí asi každý pátý člověk. K nárůstu dalšího typu alergií dochází k nedobrým reakcím na slunění. Kromě riziko rakoviny kůže z nadměrného opalování hrozí sice méně nebezpečné, zato nepříjemné alergické reakce. Letní alergie jsou obtěžující, ale lze jim předcházet.

Lipový květ může vyvolat u slabých jedinců alergickou reakci, foto med

Alergie je stav, kdy organismus na běžné látky reaguje tak, jako by byly nebezpečné a začne vyrábět nadměrné množství obranných látek. Touto přehnanou obrannou reakcí dosáhne tělo paradoxu – začne mu být na obtíž sama reakce a vyvolá rýmu, vyrážky, bolesti a otoky. Intenzivní působení alergických reakcí nakonec může vyvolat anafylaxi – nepravidelná srdeční činnost, pokles krevního tlaku a dušnost – a to už se jedná o ohrožení života.

Senná rýma a astma

Kvetoucí tráva je spouštěčem senné rýmy a astmatu, foto med

Prach, kouř a zejména rostlinné pyly ve vzduchu vyvolávají dva zmíněné typy alergie: sennou rýmu a astma. Alergenem senné rýmy je pyl, na který přemrštěně reagují protilátky IgE, které se za normálních okolností v těle vyskytují pouze v malém množství. Když tato protilátka v krvi alergika přijde do styku s daným alergenem, aktivovaná IgE začne mobilizovat zásoby dráždivého mediátoru histaminu. Alergik má rýmu, slzí a pálí ho oči. Pyl, na který alergici takto reagují, vyvolává pyl tzv. větrosnubných rostlin – opylujících se vzduchem. Mezi ně patří trávy, stromy a různé plevele. Pokud jsou dráždivé látky lokalizovány v plicích, projeví se alergie jako astma. Alergie projevující se astmatem může trvat celý život a být příčinou vážných komplikací.

Sluneční letní alergie

Sluneční alergie , foto med

S alergií na sluneční záření se setkáváme stále častěji. Někdy má příznaky podobné jako senná rýma, častěji se ale jedná o různé kožní vyrážky. V kontaktu s některými rostlinami, například s citrusy, natí celere a petržele, třezalky…, anebo některými léky, případně i hormonální antikoncepcí může za slunečného počasí dojít také k fytoalergické reakci, kdy nabude kožní vyrážka vysoké intenzity, že část kůže vypadá jako opařená. Časem toto červené zabarvení vybledne.

Prevence letní alergie

Jarní produkce pylů, foto med
  • V období vyšší produkce pylů větrosnubných rostlin (od konce jara do poloviny léta) omezíme pobyt v přírodě na minimum.
  • Protože nejvyšší koncentrace pylových zrn je v ovzduší v podvečer, zavřeme na noc okna, anebo do oken pořídíme protipylové sítě (nejsou stejné jako sítě proti hmyzu, jsou výrazně hustější).
  • Každý večer se osprchujeme a spláchneme tak případná pylová zrna.
  • V době víření pylů v ovzduší by měli alergici venku vždy nosit sluneční brýle (a to i za deště nebo po setmění), neboť omezují vniknutí pylu do očí. Do nosních dírek je vhodné nanést trochu lékařské vazelíny, která zachytí pyl, aby nepronikl do plic.
  • Pro alergiky je mnohonásobně užitečnější než pro zdravé lidi pobyt u moře. Slaný vzduch obohacený jódem působí hojivě na dýchací cesty a navíc je zde koncentrace pylů nižší než ve vnitrozemí.
  • Při plavání v moři se nos automaticky vyplachuje slanou vodou. Doma moře nahradíme tak, že lžičku mořské soli rozpustíme v hrnku převařené vody a roztokem několikrát denně vypláchneme nos.
  • Mezi nejsilnější protialergické přírodní prostředky patří žampiony. Nakrájíme je na plátky, dobře usušíme a umeleme na prášek. Alergici by pak měli žampionového prášku sníst 3-4x denně zarovnanou kávovou lžičku.
  • Pro omezení alergické reakce na slunce užíváme přírodní kosmetické a opalovací prostředky s vyšším ochranným UV faktorem.
  • Vhodný je též zvýšený příjem betakarotenu, nejlépe v ovoci a zelenině.

První pomoc při sluneční alergii

Sluneční alergie, foto med

Jakmile se sluneční alergie objeví, před sluncem de schováme, kůži chladíme obklady ze slané vody (nejsme-li u moře, rozmícháme vodu s mořskou solí) vychlazené v chladničce. Vhodné jsou i obklady chladné vody s levandulovým olejem (do hrnku převařené vody vmícháme 5 kapek oleje). A také významně zvýšíme příjem tekutin, nejlépe čisté a chladné vody.