Lipový květ a lahodný sirup

Voňavý a chutný lipový květ
Rozkvetlá lípa, foto med

V době, kdy i obyčejné nachlazení léčíme silnými farmaceutickými přípravky, málokoho napadne, že v podstatě vyháníme čerta ďáblem. Novodobé vědecké studie ukazují, že léky obsahující například paracetamol nám sice okamžitě uleví, ale jejich vedlejší účinky se podepisují na našem zdraví, konkrétně poškozují játra. Přitom nachlazení, kašel, rýmu, teplotu a další choroby účinně vyléčíme čajem z bylinek, například z květu lípy srdčité. A bez vedlejších účinků. Lipový květ využijeme k přípravě čaje nebo si z něj můžeme vyrobit lahodný sirup.

Zvláštní je, že intenzivně a medově vonící rozkvetlé lípy dnes málokoho zlákají ke sběru květu. Čaj z něj můžeme pít kdykoliv, nejen v nemoci – je příjemně nasládlý a voňavý. Většinou chutná i dětem, zejména když jim do něj přidáme trochu medu a pár kapek citronu. Pro léčbu různého druhu nachlazení se lipový květ používá již od starověku.

Lípa srdčitá

Listnatý strom Lípa srdčitá , foto med

Lípa srdčitá (Tilia cordata) není nadarmo naším národním symbolem. Je člověku prospěšná po všech stránkách. Keltové lípu považovali za magické místo, kde se soustředí síly dobra, chránící nás před zlem a temnotou. Ve stínu mohutné koruny lípy odpočívali poutníci. Dřevo tohoto stromu využívali řezbáři k tvorbě soch nejen svatých, i truhláři k výrobě nábytku anebo hudebních nástrojů. Kůra kmenu je nejprve hladká a světle šedá, stářím popraská a ztmavne. Z lípy se dělá i lýko, kterého je pod kůrou stromu velké množství. Z lipových květů mají užitek nejen lidé, ale zejména včely. Léčivé účinky má nejen květ, ale i srdčité listy s pilovitými okraji. Spařované vodou se používaly k obkladům na popáleniny a také na nohy při svalových křečích. Květenství tvořená 5 – 15 květy vyrůstá z úžlabí listů a jsou spojená s velkým blanitým, světlezeleným listenem. Po odkvětu vznikají plody – kulaté nažky. Lípa kvete od konce května do července.

Sběr lipového květu

Lipový květ trháme z lípy srdčité, případně lípy velkolisté nebo jejich křížence lípy obecné. Z okrasných druhů, například lípy stříbrné plstnaté, nebo velkolisté lípy americké nejsou květy pro sběr vhodné. Květ i s listenem trháme za suchého počasí, brzy odpoledne a nejlépe v momentě, době, kdy je rozvinuta více než polovina kvítků v květenství. Rozhodně by neměly být přezrálé nebo dokonce obsahovat plody.

Sušení lipového květu a jeho skladování

Sušení lipového květu, foto med

Z čerstvých lipových květů můžeme připravit čaj nebo sirup, a také si je můžeme nasušit na zimu. Sušíme volně v asi pěticentimetrové vrstvě, ve stínu, případně v sušičce při teplotě do 40 °C. Během sušení vrstvu načechráváme a obracíme, aby se nezapařily. Správně usušený lipový květ si uchovává vůni i barvu. Skladujeme ho v uzavřených nádobách, chráníme před vlhkem a horkem.

Účinné látky v lipovém květu

Lipový květ obsahuje silice, flavonoidy, glykosidy, slizové látky, třísloviny, fytosteroly, látky blízké vitaminu E, organické kyseliny, éterické oleje, cukry a další. Tyto substance dokáží vyvolat pocení, rozpustit hleny a utišit křeče. Lipový květ je vhodné kombinovat s květem černého bezu, který má obdobné účinky.

Léčba lipovým květem

Lipový sirup, foto med

Léčivý nálev z lipového květu vyvolává pocení a snižuje horečku, rozpouští hleny, má protizánětlivé a uklidňující účinky. Hojí záněty, ochraptělé hlasivky, podporuje činnost žaludku a vylučování žluči. Lipový čaj pijeme při nachlazení, rýmě, kašli, zánětu průdušek, při infekčních a horečnatých onemocněních. Užíváme ho i při žaludečních potížích, onemocnění močového měchýře, močových cest i ledvin. Také při menstruačních nebo žaludečních křečích, ale i při obyčejné únavě. Při zánětu ústní dutiny kloktáme vlažný neslazený lipový čaj.

Lipové koupele a další léčba

Lipové koupele, foto med

Koupelový výluh nám dopřeje klidný a pokojný spánek. Je vhodný zvláště pro neklidně spící děti, nebo pro dospělé po náročném dnu. Výluh připravíme tak, že větší nádobu naplníme zpola lipovým květem a zalijeme ho studenou vodou. Druhý den v podvečer výluh ohřejeme a nalijeme do vany s vodou na koupání. V této vodě relaxujeme necelou půlhodinku. Obklady ze spařeného lipového květu namíchaného 1:1 s květem černého bezu se používají na spálenou kůži od slunce, na lehké opařeniny, odřeniny nebo pohmožděniny. Odvarem z kůry, květu a listu lípy oplachujeme vlasy, čímž je posilujeme a zbavujeme se lupů.

Způsoby přípravy

Léčba lipovým květem , foto med
  • Lipový čaj připravujeme tak, že hrstku sušených lipových květů zalijeme vroucí vodou, přiklopíme a necháme čtvrt hodiny louhovat. Scedíme a podáváme buď samotný, neboť má přirozeně nasládlou chuť, anebo do něj přidáme med či cukr a případně i citronovou šťávu. Pijeme ho teplý nebo i vlažný, ale pokaždé připravíme čerstvý čaj a nenecháváme ho zbytečně dlouho stát.
  • Léčivá směs s lípou – namícháme 1 díl lipového květu, 1 díl květu černého bezu, 1 díl kořene proskurníku lékařského a 1 díl mateřídoušky nebo květu hluchavky. Připravujeme stejně jako v předchozím případě. Účinky jsou velmi podobné, jako při léčbě acylpyrinem, užíváme při chřipce, nachlazení i zánětech dýchacích cest.

Lipový sirup

Lipový sirup, foto med

Přísady: lipový květ, 2 l vody, 2 kg cukru, šťáva z pěti citronů nebo 20 g kyseliny citronové.

Postup: Třílitrovou skleněnou nebo plastovou nádobu naplníme čerstvým lipovým květem a zalijeme dvěma litry studené vody. Necháme zakryté nejméně 24 hodin louhovat. Poté přecedíme přes hustý plastový cedník (nebo před gázu) do většího hrnce. Přidáme cukr a zahříváme jen do rozpuštění cukru – nevaříme. Nakonec vlijeme scezenou šťávu z citronů. Pokud použijeme kyselinu citronovou, dáváme rovnou s cukrem. Horkou šťávu nalijeme do čistých a vypařených lahví a uzavřeme. Chceme-li šťávu skladovat dlouhodobě, nalijeme do každé láhve na povrch lžičku destilátu. Sice se vypaří, ale přesto nedáváme, je-li šťáva určena malým dětem.

4 odpovědi na “Lipový květ a lahodný sirup”

  1. Dobrý den,
    proč se sirup jen zahřívá a nevaří? Může se i redukovat, aby byl sirup hustší?
    Děkuji

    1. Dobrý den,
      tento způsob přípravy je šetřnější pro zachování vitamínů (např. C vitamínu z citronů) a dalších účinných látek. Ale jistě můžete i redukovat, zejména,když použijete kyselinu citronovou..

  2. Dobrý den, můžeme lipový sirup používat denně, nebo je určený jen při nachlazení atd.

    1. Dobrý den, klidně denně, ovšem u citlivějších jedinců nejspíš bude podporovat pocení.

Komentáře jsou uzavřeny.