Sotva sleze sníh a ještě ani nezačne růst tráva, objeví se žluté hlavičky léčivé byliny, jakou je Podběl lékařský, rostoucí na krátkém, šupinatém stonku. Ani lístky ještě nemají a již přinášejí první potravu včelám a první pomoc lidem s jarním nachlazením. Tyto květy a později i listy sbíráme a sušíme do zásoby, neboť nám v případě nachlazení velmi pomohou vyléčit problémy s průduškami, plícemi, hrtanem i pohrudnicí.
Podběl lékařský (Tussilago farfara), jinak také podběl obecný, je vytrvalá léčivá rostlina s dlouhým plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají přímé, 5 – 15 cm dlouhé lodyhy, porostlé šupinami a končící každá jedním žlutým květem. Listy narostou teprve, až rostlina odkvete. Tvoří přízemní růžici v mládí zcela plstnatých dlanitých lístků. Trubkovité květy mají 2-3 cm v průměru.
Výskyt
Podběl lékařský je rozšířen v celé Evropě. Daří se mu v hlinité a jílovité půdě. Celé polštáře zlatožlutých květů najdeme na vlhkých půdách, chudých skalnatých stráních, na skládkách i stavebních rozvalinách.
Sběr a sušení drogy
Květy podbělu sbíráme v březnu a v dubnu za suchého počasí. Úbory trháme nebo odstřihujeme tak, aby stonek nebyl delší než 1 cm. Při sběru vynecháme květy odkvetlé i zvadlé. Sušíme je rozprostřené v tenké vrstvě při teplotě maximálně 40 °C. Sušené květy nemají žádnou vůni, musí si uchovat původní barvu a slabě nahořklou chuť. Zdravé zelené listy s řapíky sbíráme od konce května do července. Sušíme v tenké vrstvě, ponejvíce uměle, teplota nesmí překročit 35 °C. Listy i květy přechováváme u uzavřených nádobách a chráníme je před vlhkem a zápachem, který by mohly přijmout. Listy můžeme používat i čerstvé k přípravě polévek a jarních salátů.
Složení
Květy obsahují flavonoidy, sliz, žlutá barviva xanthofyly, glykosidové hořčiny, třísloviny a silice. Listy obsahují vitamín C, sliz, hořčiny, třísloviny, cholin, cukry a polysacharid insulin, organické kyseliny, zinek a draslík. Více účinných látek obsahují listy než květy, proto čaje připravujeme ze směsi květů a listů.
Choroby a neduhy, které podběl léčí
- léčí zánět průdušek (bronchitidu)
Květy:
- kataru hrtanu a hrdla, kašel, chrapot
- uvolňuje hleny
- má protizánětlivé účinky
- účinně pomáhá při astmatu
Listy:
- umyté listy, rozmělněné na kaši se při chorobách plic přikládají na prsa
- koupele v odvaru zmenšují otoky nohou
- sirup pomáhá při chorobách plic a průduškových katarech
Směs listů a květů:
- inhalace odvaru ze směsi léčí chronický zánět průdušek (bronchitida) a odstraňuje obtíže při dýchání
- čerstvě vytlačená šťáva z listů rozmíchaná v teplém mléce snižuje poškození plic z kouření.
Příprava léku z podbělu
- Čaj: 1 lžičku květů a 1 lžičku listů spaříme v 250 ml vroucí vody a necháme krátce louhovat.
- Směs čajů pro uvolnění hlenů při kašli: 1 lžičku květů a 1 lžičku listů podbělu, 1 lžičku květu divizny, 1 lžičku natě plicníku lékařského a 1 lžičku listů jitrocele. 2 lžičky této směsi spaříme 250 ml vroucí vody. Denně pijeme tři šálky slazené medem po malých doušcích.
- Sirup: větší sklenice postupně plníme vrstvou listů a vrstvou přírodního cukru, děláme přestávky, až se předchozí vrstva
- slehne, přidáváme další, dokud není nádoba plná. Potom ji dobře uzavřeme a postavíme do sklepa se stálou teplotou. Po dvou měsících obsah scedíme a převaříme. Sirup užíváme po lžičkách při chřipce, viróze a nachlazení s kašlem.
- Inhalování: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listu spaříme, nalijeme do misky. Přes hlavu si přehodíme ručník tak, abychom zakryli i misku a vdechujeme páry. To děláme asi třikrát denně.
- Obklad: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.