Dobromysl jako lék

Fialově kvetoucí koření Dobromysle obecné
Dobromysl obecná neboli oregano, foto med

Dobromysl obecná neboli oregano je víceletá rostlina, který se vyskytuje v Evropě i v Asii. V našich zemích se nachází na stráních a světlých okrajích osluněných lesů, kde vytváří přes půl metru vysoký keřík s chlupatými, dočervena zabarvenými stonky. Listy vejčitého tvaru mají krátké řapíky, nachové a bělavé květy vyrůstají na koncích jednotlivých výhonů a kvetou v průběhu léta. Použijeme dobromysl jako lék, nejen jako koření při přípravě jídla.

Protože v přírodě už asi mnoho Dobromysle obecné  (Origanum vulgare) nenajdeme, vypěstujeme si ji na vlastní zahrádce. Stanoviště vybereme hodně slunné a teplé, může být i sušší. Mnoho péče ke zdárnému růstu nepotřebuje

Pěstování

Dobromysl obecná, foto med

Pro předpěstování dobromysl jako lék vyséváme v březnu, sazenice vysadíme v druhé polovině května. Přímo na připravený záhon do prohřátější půdy sejeme naširoko a poměrně hustě od poloviny dubna až začátkem května. Hustá výsadba je výhodnější, narostou větší trsy, ze kterých budeme sklízet dlouho dobu. Porost udržujeme bez plevelů, hnojené není nutné, zálivka jen omezená.

Sklizeň

Dobromysl sklízíme v letních měsících v době nakvétání výhonků. Nůžkami nebo nožem ji seřízneme několik centimetrů nad zemí. Brzy znovu obrazí. Vzhledem k vyššímu obsahu aromatických látek je nejvhodnější doba sklizně kolem poledne.

Sušení

Oregano, foto med

Z nasbíraného oregana odstraníme poškozené části a silné stonky a buď ji svážeme do svazečků nebo je rozprostřeme v tenké vrstvě. Teplota sušení by neměla přesáhnout teplotu 35°C, neboť jinak by vyprchaly vonné látky. Správně usušenou drogu poznáme, když se lehce láme při ohnutí. Pro léčivé účely můžeme ponechat celé sušené svazečky. Více o sušení ZDE.

Léčivé účinky Dobromysle obecné

Dobromysl příjemně voní díky silicím, jejichž významnou složkou je thymol, který má (i s dalšími) protikřečové účinky. Rostlina obsahuje vyšší podíl tříslovin a hořčin a působí jako dezinfekční a protizánětlivý prostředek. Má široké zevní upotřebení, především při přípravě uvolňujících koupelí, v kloktadlech a ústních vodách při zánětech dásní.

Dobromysl v medu

  • Sušenou dobromysl rozmixujeme na jemný prášek a ten vmícháme do medu.
  • Použití: při kašli a při nechutenství.

Nálev z dobromysle

Květ oregana, foto med
  • 1 vrchovatá čajová lžička sušeného oregana na čtvrt litru vody. Pijeme dvakrát denně.
  • Použití: při dýchacích potížích, kašli, průduškovém kataru a jako prostředek pro snadnější odkašlávání pomáhá při léčbě onemocnění horních cest dýchacích; – při žaludečních a střevních obtížích – zlepšuje střevní peristaltiku. Používá se také při žaludečních neurózách a při nechutenství. Upravuje činnost žaludku, podporuje trávení, pomáhá při žaludečních nevolnostech, podporuje tvorbu žluče.

Odvar pro inhalace i koupele

  • Svaříme vodu a poté vhodíme několik výhonků dobromysle.
  • Použití: při kašli a rýmě inhalací vonných par uvolňujeme dýchací cesty a podporujeme regeneraci sliznice.

Odvar pro kloktání

  • Do vroucí vody nasypeme polévkovou lžíci sušené dobromysle a necháme přejít varem. Podáváme vlažné.
  •  Použití: při onemocnění dutiny ústní, zánětu dásní, zánětlivém zduření mízních uzlin kloktáme podle potřeby.