Fuchsie – pěstování a tvarování

Růžové fuchsie v závěsném květináči
Růžové fuchsie, foto med

Květy fuchsií mají spoustu tvarů a mnoho odstínů barev. Pěstovaly je už naše prababičky a jsou oblíbené dodnes. Zdobí nejen parapety a balkony, ale pěstují se na záhonech a květinových rabátkách, převislé v závěsných koších i jako pokojové rostliny. Fuchsii také snadno vytvarujeme do podoby stromku, keříku či pyramidy. Na rozdíl od pelargonií a dalších balkonovek fuchsie přežívá zimu i na venkovním stanovišti.

Červenobílé Fuchsie, foto med

Fuchsie (Fuchsia) je zdřevnaťující trvalka, jejích nadzemní části během zimy zmrzají a na jaře opět obrazí a obnoví růst. Dorůstá zpravidla do výšky asi jednoho metru, stromkové jsou vyšší. Mají jednoduché nebo plné květy, najdeme mezi nimi vzpřímené i převislé odrůdy. Pěstují se na záhonu i v přenosných nádobách na terasách, balkonech či u vchodů do domu. Typické kombinace jsou červená a bílá, nebo červená a fialová. Fuchsie jsou rostliny dlouhého dne a kvetou zvláště dlouho. Kdyby teplota neklesla pod 13 °C a doba osvitu byla alespoň 12 hodin, kvetly by celoročně.

Odrůdy a kultivary

Růžovofialové fuchsie, foto med

Nejčastěji se pěstuje jihoamerická Fuchsia magallanica, konkrétně její kultivar Riccartonii, polokeř který je vhodný jak na slunné stanoviště, tak i do polostínu. Dorůstá do výšky až dvou metrů; F. procumbents je převislá a lístky má kulaté; stromková fuchsie F. aboresces dorůstá do výšky až osmi metrů; skupina kolem kultivaru Thumb dosahuje výšky pouze 30 cm. Některé robustní odrůdy, jako např. Margaret kvetou celé vegetační období.

Stanoviště fuchsie

Fuchsie v závěsných koších, foto med

Fuchsie vyžadují vzdušné a světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Dobře snášení polostín i stín. Při pěstování na oknech a balkonech bychom se měli vyhnout jen jižně orientované straně. Ty s tmavými květy mají raději světlé stanoviště, se světlými květy upřednostňují stanoviště bez přímého dopadu slunečních paprsků. Na zahradě se jim bude nejlépe dařit v polostínu, například pod korunami stromů. ejlépe prospívají v kypré, humózní půdě, například ve směsi substrátu pro pelargónie smíchaném s kompostem a s perlitem.

Pěstování

Fuchsie v truhlíku na okně, foto med

Mladé sazenice vysazujeme od dubna do června tak, aby měly krček 5 cm pod úrovní země. 20 cm vysoké rostliny na vrcholu zaštipujeme, abychom podpořili růst postranních výhonů. Ty pak zaštipujeme pokaždé, když dorostou délky 15 cm. Poslední řez provádíme do poloviny dubna, a jakmile se objeví známky poupat, už neřežeme. Kromě pastelově zbarvených odrůd mají tyto rostliny rády letnění, pokojové v květináčích proto odneseme podle možností do zahrady na stíněné místo. Zaléváme podle potřeby, po nasazení poupat dáváme pozor, aby voda nedopadala přímo na rostliny, jinak poupata shodí. V době vegetativního růstu (od dubna do září) přihnojujeme 2x do měsíce vícesložkovým minerálním hnojivem v zálivce. Odstraňujeme odkvetlé květy. Jakmile letní teploty přesáhnou 25 °C, zastavují růst. Dojde-li k vysychání kořenového balu nebo k přehřívání, shazují listy i květy. V říjnu pokojové fuchsie uložíme k přezimování,  nejlépe při teplotě 5–10 °C. Před zazimováním zkrátíme výhony o třetinu a odstraníme všechny listy, abychom zabránili šíření případných chorob a škůdců. Během zimy udržujeme kořenový bal jen mírně vlhký. Venkovní fuchsie zakryjeme zimu slámou. Jestliže mráz spálí nadzemní části, které bývají odolné až do –7 °C, rostliny na jaře nasadí nové výhony od kořenů.

Množení

Růžovočervené fuchsie, foto med

Všechny odrůdy, které u nás rostou, se množí snadno polodřevitými řízky, které z matečné rostliny odebíráme od dubna do září. Řízky 5 – 8 cm dlouhé, z nichž odstraníme květy, zakořeňujeme pod fólií ve vlhké zemině, nebo ve sklenici s vodou. Jakmile zakoření (za 2 – 3 týdny), přepíchneme je do květináčů se směsí rašeliny a perlitu. Jakmile dorostou 20 cm, zaštípneme jim vrcholy. Na jaře je přesadíme do nové zeminy a zastřihneme do pěkného kompaktního vzhledu.

Tvarování fuchsií

Stromek z fuchsie, foto med

Fuchsie se snadno tvarují i jako stromkové, stačí vyholovat kmínek odstraňováním všech výhonů. Můžeme si vybrat, zda chceme podle délky kmínku vytvořit stromky miniaturní (do 25 cm), čtvrtkmeny (25-45 cm), polokmeny (45—75 cm) nebo vysoké (75-100 a více cm). Korunku tvarujeme zaštipováním vrcholku, jakmile vyraší tři další páry listů. Korunku stromkových fuchsií pěstujeme stejně jako u  fuchsií keříkových. S výjimkou miniaturních fuchsií se konečné tvary a květy nevyvinou dříve než následující rok. Můžeme je tvarovat také do špalíru, či pyramidy, použijeme-li vhodnou drátěnou oporu. Po zaštípnutí kvetou za 8 týdnů. o tvarování dřevin více ZDE.

Použití a přínos

Červenofialová fuchsie, foto med

Fuchsie využijeme jako balkonové rostliny do truhlíků i závěsných košů, do přenosných nádob na terasu nebo u vchodu do domu, k porůstání pergol a plotů i jako stromkové solitéry okrasných zahrad. Jejich zajímavé a pestré květy zkrášlí prostředí našich domovů i zahrad.