Jak rychle vyléčit průjem

kadibudka, suché WC
Ilustrační foto, foto med

Průjem je porucha zažívání, které nás nutí navštěvovat toaletu za účelem vyprázdnění střev častěji než třikrát denně. Stolice je přitom řídká, vodnatá může obsahovat i příměs krve. Průvodním jevem bývají bolesti břicha, křeče, plynatost, zvýšená teplota a někdy i horečka. Akutní průjem většinou zvládneme vyléčit sami.

Splachovací WC, foto med

Akutní průjem (diarea, diarrhoea), o který nejčastěji jde, vzniká náhle, nejčastěji jako důsledek otravy infikovanými potravinami či vody. Příčinou bývá virová, bakteriální, ojediněle i parazitární infekce. Může se jednat o kontaminaci bakterií Staphylococcus, Clostridium, Campylobacter či Salmonella. Průjem může vzniknou i v důsledku některých léků, jako alergie na některé potraviny, jako reakce na stres. Průjem ale dostaneme, sníme-li větší množství zeleniny nebo ovoce, než jsme zvyklí a navíc je třeba zapijeme, případně jako nedobrá reakce na mléko. Průjem provází i některé choroby, jako např. diabetes a může nastat po požití většího množství umělých sladidel. Akutní průjem nemívá zdravotní komplikace a obvykle se vyléčí do několika dnů.

Kdy navštívit lékaře

Jedná-li se o průjem provázející vážné onemocnění jako tyfus, úplavice, Crohnova choroba, syndrom dráždivého střeva nebo rakovina tlustého střeva, aj., tady pochopitelně domácí léčba nestačí. V případě chronického průjmu, nebo když akutní průjem trvá déle než týden, anebo stolice obsahuje krev, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Nejdůležitější je pití

Máta peprná, foto med

Akutní průjem se náš organismus pokouší vyléčit sám – snaží se jedy a škodlivé látky naředit a z těla odstranit. Přitom ale dochází k významné ztrátě tekutin, a s nimi i důležitých minerálů. Dehydratace se projevuje pocitem žízně, malátností a únavou, sliznice jsou suché a kůže ztrácí pružnost. Proto je během tohoto onemocnění nejdůležitější tuto ztrátu stále doplňovat. Kdybychom tak neučinili, budeme ohroženi na životě. Průjem prostě musíme upít. Prvních několik hodin ale popíjíme jen po malých douškách menší množství.

Vhodné nápoje: voda, minerálky (těmi doplňujeme i vyplavované minerály), silný černý nebo zelený neslazený čaj se špetkou soli, bylinné čaje (viz níže – léčba bylinkami), rehydratační nápoje, mrkvová šťáva, případně i po lžičkách Coca Cola.

Nevhodné nápoje: mléko, káva, jakýkoliv alkohol.

Rehydratační nápoj

Ostružiník, foto med

Ztrátu tekutin a minerálů můžeme zvláště v případě silných a déletrvajících průjmů doplnit rehydratačními nápoji, které jsou k dostání v lékárnách, nebo které si sami vyrobíme. Rehydratačním roztokem dostáváme do organismu kromě vody i potřebné ionty a díky obsahu glukózy i energii. Dospělí by během jedné hodiny měli vypít 250 ml, děti polovic. Nápoje pijeme po malých douškách.

Recepty na rehydratační nápoje:

  • 250 ml vody, 4 lžičky citrónové šťávy, 3 lžičky medu, půl lžičky jedlé sody a půl lžičky soli.
  • 1 litr převařené vody, šťáva ze 2 pomerančů nebo grepů, 6 lžiček cukru, 1 lžička soli.
  • 250 ml vody, ve které jsme převařili koriandrová semínka. 2 lžičky medu, půl lžičky soli

Strava při průjmu

Zpočátku bychom neměli jíst nic a ani si hned nebrat léky proti průjmu. Trávicí ústrojí se musí nejdřív zklidnit a zbavit příčiny potíží. Pokud nemáme chuť na jídlo vůbec, tak prostě nejezme, jen pijme. Případně, a to zvláště dětem, podáváme odvar z ovesných vloček či z rýže. A až se dostaví hlad, měli bychom začít s jednoduchou dietní stravou.

Borůvky, foto med

– Vhodné potraviny: vařená rýže, obilné kaše, dušená nebo vařená mrkev, banány, jablečné přesnídávky, zeleninové polévky a netučné vývary, starší pečivo, dietní suchary, granátová jablka. Později, po skončení průjmu – libové bílé dušené nebo vařené maso, netučné ryby, brambory, bramborové pyré, vařená nebo dušená zelenina, česnek, cibule, borůvky, ostružiny, jahody, jablka, ananas, černý rybíz, vejce na měkko…

  • Nevhodné potraviny: tučné pokrmy, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, syrová zelenina, smažená a ostrá jídla, potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Léčba bylinkami a plody

Tymián, foto med

Z léčivých bylin nejčastěji připravujeme čaje, správněji řečeno odvary. Většinou se připravují tak, že dvě lžičky sušené drogy zalijeme 250 ml (1 hrnek) horké vody a necháme 10-15 minut louhovat. Poté scedíme a popíjíme po malých douškách. Bylinné čaje můžeme sladit medem, který má zklidňující účinky na trávicí trakt. Bylinky pro přípravu čajů můžeme střídat nebo používat směsi.

Byliny k přípravě čajů napomáhajících léčbě průjmu:

Granátové jablko, foto med

Léky z lékárny

Léky na průjem většinou nejsou nutné. Pro zmírnění průjmu můžeme použít adsorbencia, např. Carbosorb – živočišné uhlí a Smecta, které na sebe vážou jedovaté látky a škodliviny. V případě infekčního průjmu je vhodný Endiaron.