Kopřiva dvoudomá – v kuchyni a na zahradě

kopřivy nejsou jen úporný plevel, mají také léčivé účinky a mladé využijeme i jako náhradu špenátu
Kopřiva dvoudomá, foto med

Příroda nám poskytuje vše, co ke zdraví potřebujeme. Nemáme-li zahrádku, stačí zajít do lesa či na louku, pokud možno neznečištěnou exhalacemi. Nalezneme zde spoustu planých rostlin vhodných ke kuchyňskému využití. Jednou z velmi užitečných bylin je překvapivě ten protivný žahavý plevel – kopřiva dvoudomá.

Kopřivy, foto med

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je vytrvalá rostlina se nachází především na vlhčích místech s dostatkem dusíku. Obsahuje mnoho chlorofylu a tříslovin, organické kyseliny, glukokiny vyvolávající pokles cukru v krvi, acetylcholin, histamin, celulózu, hojně minerálních látek, zvláště draslík, vápník a železo, vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B, fytoncidy aj. O jejích léčivých účincích píšeme ZDE.

Využití kopřiv na zahradě

Když v zarostlém koutě zahrady (nebo před ní), byla by opravdu škoda je vyhodit. Můžeme z nich vyrobit ochranné postřiky i výživu pro pěstované rostliny:

Kvetoucí kopřivy, foto med
  • Postřik proti mšicím připravíme tak, že velké dvě hrsti posekaných kopřiv zalijeme přibližně dvěma litry studené vody. Výluh necháme stát celý den na slunci, poté ho slijeme a zředíme v poměru asi 1:10. Napadené rostliny (nebo také preventivně) postřikujeme tímto roztokem nejlépe z tlakového postřikovače nebo rozprašovačem.
  • Jícha z kopřiv dodá zahradním rostlinám potřebnou dávku dusíku. Hromádku čerstvých posekaných kopřiv vložíme do menšího soudku (ne kovového, mohlo by dojít k naleptání kovu) s závlahovou, nejlépe dešťovou vodou a necháme je zkvasit. Touto jíchou hnojíme v době, kdy ještě půda není příliš vysušená, nejlépe ráno. Nepoužíváme na luštěniny (fazole, hrách…), cibuli a česnek, které roztok nesnášejí.

Kopřivy v kuchyni

Mladé Kopřivy dvoudomé, foto med

Pro kuchyňskou úpravu sbíráme z Kopřivy dvoudomé na jaře první výhony. V pozdním jaru jen nejmladší vrcholy a listy. Doma je pak opláchněme a spaříme vroucí vodou, případně je krátce povaříme. Scezené kopřivy drobně posekáme, a buď jimi zcela nahradíme špenát, nebo je přidáme do polévky, zeleninových salátů a dalších jídel.

Menu

Překrm: Kopřivové lívanečky

Ingredience: 500 g kopřiv nebo špenátu (nejlépe 250 g kopřiv a 250 g špenátu), 50 g másla, 2 žloutky. 30 g hladké mouky, sůl, pepř, na špičku nože prášku do pečiva, sníh ze 2 bílků a olej na smažení.

Kopřivové lívanečky, foto med

Příprava: Listy z mladých kopřiv spaříme a posekáme nebo umeleme. Máslo utřeme se solí a žloutky do pěny. Přidáme koření mleté kopřivy, prosátou mouku s práškem do pečiva a nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Lívanečník nebo pánev vymastíme tukem a zelené těstíčko naléváme do důlků. Po obou stranách je opečeme dozlatova. Podáváme jako přílohu k masu nebo jako samostatný bezmasý pokrm s brambory.

Polévka: Kopřivová polévka

Ingredience: dvě hrsti mladých kopřiv, 1 cibule, kedlubna nebo řapíkatý celer, sůl, kmín, olej, hrst kuskusu nebo jíšku z másla a lžíce mouky.

Příprava: Na oleji osmahneme cibulku, přidáme najemno nasekané kopřivové lístky, na nudličky nakrájenou kedlubnu nebo řapíkatý celer a kmín. Zalijeme vodou a osolíme. Polévku vaříme 10 – 15 minut, ke konci varu zahustíme kuskusem nebo jíškou (případně rozšlehaným vejcem).

Hlavní jídlo: Velikonoční nádivka

Ingredience: 8 rohlíků 4, 300 g uzeného masa, asi 250 ml mléka, 2 vejce, 2 stroužky česneku, 2-3 velké hrsti mladých kopřiv, sůl, pepř, případně i muškátový květ, omastek a strouhanku.

Velikonoční nádivka, foto med

Příprava: Na kostičky nakrájené pečivo zalijeme mlékem s rozšlehanými vejci a necháme je nabobtnat. Spaříme kopřivy a posekáme je nadrobno, nakrájíme uzené na kostičky. Vše přidáme k namočenému pečivu, osolíme, opepříme, ochutíme česnekem a muškátovým květem. Hmotu podle potřeby zahustíme strouhankou a ve vymaštěném pekáčku zapékáme asi půl hodiny. Velikonoční nádivku podáváme k pečenému masu nebo jako samostatný pokrm.

Dezert: Jáhlová kaše s kopřivovým sirupem

Ingredience: kaše – šálek jáhel, vanilkový cukr, lžička másla, posekané oříšky nebo mandle; na sirup 250 g kopřiv, 2 kg cukru, 2 citrony – šťáva a kůra, voda.

Příprava: sirup získáme tak, že v litru vody krátce povaříme 250g kopřiv a chemicky neošetřenou citrónovou kůru a necháme vyluhovat do druhého dne. Po scezení přidáme dvojnásobné množství cukru a vaříme do hustoty medu. Před koncem varu vlijeme citrónovou šťávu. Sirup také účinně pomáhá proti příznakům chřipky a různých viróz. Kaši uvaříme tak, že jáhly důkladně propláchneme vroucí vodou, poté je vložíme do hrnce a zalijeme dvěma a půl šálky vody. Vaříme přibližně 15 minut, až se tekutina odpaří a jáhly budou měkké. Vmícháme máslo a vanilkový cukr. Kaši rozprostřeme na talíř, posypeme hrubě posekanými ořechy a polijeme kopřivovým sirupem. Další recepty na Vaření a pečení  a Kuchařka-recepty