Hlohyně šarlatová do živého plotu i jako solitér

oranžově zbarvené plody keře hlohyně
Hlohyně šarlatová, foto med

Nepravidelně větvený trnitý keř hlohyně šarlatové dosahuje dvou až třímetrové výšky. Na jaře rozkvétá drobnými bílými květy, ale největší parádu nadělá právě na podzim, kdy rozzáří každou zahradu jasně oranžovými nebo červenými malvičkami, kterými jsou její větvičky obsypané. Vytrvávají na rostlině svěží poměrně dlouho a kromě dekorace slouží zejména jako ptačí potrava.

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) je stálezelený keř z rodu jabloňovitých (Malaceae). Kvete v květnu a červnu drobnými bílými květy seskupenými do bohatého květenství chocholíků. Malvičky bývají 5-6 mm velké, obsahují pět semen a na keři zůstávají dlouho do zimy, v podstatě tak dlouho, dokud je nesezobou ptáci.

Druhy a odrůdy

Hlohyně Soleil d´Or , foto med

Hlohyně šarlatová zahrnuje mnoho odrůd, z nichž mezi nejvíce odolné patří kultivar s oranžovými plody Kasan. K nejčastěji pěstovaným odrůdám s oranžově vybarvenými plody patří kultivary Orange Charmer, Orange Glow a Teton, s červenými plody je to pak Red Column, který vyniká vyšším vzrůstem a hodí se spíše k solitérnímu pěstování, a Red Cushion. Sytě žlutými malvičkami se může pochlubit odrůda Soleil d´Or.

Živé ploty a treláže

Hlohyně Red Column , foto med

Hlohyně lze úspěšně pěstovat jak v živých plotech, tak i vyvazované na konstrukcích zdí i v podobě zelené stěny. Dobře snáší řez a tak je velmi často vedena po stěnách budov, které tak zejména v podzimních měsících, když jsou ozdobené červenými nebo sytě žlutými malvičkami, zajímavě ozvláštní. Sice nepatří k popínavým dřevinám, ale můžeme ji tvarovat a vyvazovat.

Stanoviště

Hlohyni šarlatové se dobře daří na slunci i ve stínu. Snáší i sucho.

Pěstování

Hlohyně, foto med

Hlohyně šarlatová je nenáročná, daří se jí skoro všude, přesto upřednostňuje těžší, živné, hlinité až hlinito-jílovité půdy. Tento keř nesnáší teplotní změny. Mladé a nepříliš dobře zakořeněné rostliny a v tuhých zimách i starší exempláře můžou v zimě namrznout. Hlubokým řezem na jaře odstraňujeme namrzlé části až do živého dřeva, přičemž je velká pravděpodobnost, že rostlina zcela zregeneruje. Hlubší řez provádíme od období, kdy již nehrozí pozdní jarní mrazíky až do poloviny léta. Rozhodně není dobré do rostlin zasahovat v zimním období, neboť riziko poškození rostlin v tuto dobu je poměrně velké.

Přínos a použití

Hlohyně, foto med

Hlohyně šarlatová se využívá k tvorbě živých plotů. Vhodná je zejména odrůda Kasan, vitální keř, který se dobře tvaruje. Je vhodný i k zakrývání nevzhledných stěn, neboť se dá dobře rozvádět po treláži. Keře s barevnými malvičkami uplatníme i v podzimně zimních kyticích či v květinových vazbách. Atraktivní plody jsou také velmi oblíbenou složkou potravy pro přezimující drobné ptactvo.