Hroznovec hroznatý a další druhy

Hroznovec hroznatý, keř obalený býlími květy
Hroznovec Snow white, foto med

Hroznovec je opadavý keř pocházející z Asie, který je mimořádně atraktivní v době květu na jaře. Sněhově bílé květy jsou uspořádány v půvabných hroznech, jimiž je keř doslova obsypán. Kvetoucí keř potřebuje dostatek prostoru, na pěstování je nenáročný.

Hroznovec hroznatý před rozpukem, foto med

Hroznovec (Exochorda) – u nás dobře prospívající původně asijskou dřevinu řadíme k nejvíce kvetoucím druhům. Opadavý keř z čeledi růžovitých (Rosaceae) dorůstá až do tří metrů na výšku i na šířku. Roste trychtýřovitě, pomalu, hlavní výhony jsou vzpřímené, bohatě větvené konce se sklánějí k zemi. Eliptické listy mají světle zelenou barvu, velké jsou asi 7 cm. Od konce dubna do června (podle odrůdy) kvete Hroznovec bílými květy o průměru 2–4 cm. Nevoní. Květy mají pět okvětních plátků a jsou uspořádány do bohatě kvetoucích převislých hroznů (odtud název Hroznovec), jimiž je keř doslova zahalen. Plodem jsou pětihranné hnědé tobolky, které zůstávají i přes zimu. Na podzim se listy vybarvují do žluta a opadávají.

Druhy a odrůdy

Hroznovec ‚Niagara‘

U nás se pěstují tyto druhy:

  • Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa), vyšlechtěný hybrid H. ‚Niagara‘ (E. racemosa ‚Niagara‘) je nádherný keř se záplavou sněhobílých květů. Květy kvetou v květnu a jsou poměrně velké, pravidelné a pětičetné. Jsou podobné jasmínům, ale nevoní, zato však kvetou v bohatých a vzpřímených střapcích. Podlouhlé listy zelené barvy poskytnou květům atraktivní pozadí. Keř dorůstá do výšky 150 cm a má kompaktní tvar.
  • H. pilovitý (E. serratifolia) pochází z Mandžuska a Koreji. Vyšlechtěný E. serratifolia ‚Snow White‘ od dubna do května bohatě kvete ve vzpřímených střapcích na konci stonků. Jednotlivé bílé květy jsou pětičetné. Dosahuje výšky dvou metrů, výhony jsou tmavě červené, listy světlezelené.
  • H. Giraldův (E. Giraldi) má poměrně vzpřímený růst.
  • H. Korolkovův (E. Korolkowii)
  • H. velkokvětý ‚The Bride‘ (E. Macrantha ´The Bride´) pochází z východní Číny. Má převislé větve. Kvete v květnu nevonnými, ale nádhernými bílými květy o průměru až 4 cm, které jsou složené z pěti okvětních lístků a uspořádané v bohatém hroznovitém soukvětí. Listy jsou jasně zelené, na podzim žloutnou a opadávají.

Stanoviště

Hroznovec má rád slunná místa, avšak snese i lehký stín. Ve stínu dřevina špatně kvete. Je mrazuvzdorný do -34 °C. Keř je poměrně rozložitý, proto je vyžaduje dostatek prostoru.

Pěstování

Hroznovec pilolistý Snow white, foto med

Exochorda není náročný na pěstování. Půdu má rád vlhkou, kyprou, dobře propustnou s dostatkem živin, mírně kyselou nebo neutrální, dobře odvodněnou. E. racemosa se hodí do vápenatých půd. Keř vysazujeme ho na podzim nebo na jaře. V období sucha uvítá zálivku, hnojíme ho hnojivem pro okrasné dřeviny. Po odkvětu seřezáváme větve pro kompaktnější tvar, ale nutné to není. Odstraňujeme slabé a poškozené větve. Keř kvete na loňských výhonech.

Množení

Hroznovec, Exochorda, foto med

Hroznovec množíme v létě řízkováním pod sklem, nebo množit dělením výhonů od kořenů. Vypěstujeme ho i ze semen, které vysejeme do pěstebního substrátu a necháme 3-4 týdny vyklíčit při pokojové teplotě. Na trvalé stanoviště vysadíme, až když dosáhne 30-40 cm.

Použití a přínos

Hroznovec používáme v zahradě nejlépe jako solitér, nebo ve skupině např. do volně rostoucích živých plotů. Vhodný je i do velkých nádob na terasu. Není příliš vhodný k řezu do vázy, neboť se rozvětvuje z koncových výhonů.