Tavolník bílý

Tavolník obsypaný záplavou bílých květů
Tavolnník bílý, foto med

Tavolník bílý je jednou z nejrozšířenějších listnatých opadavých dřevin, které se nejvíce používají jako volně rostoucí i tvarované živé ploty. Skvěle vypadají i jako solitérní dřeviny vysázeny ve skupinách. Pěstování těchto okrasných keřů je zcela nenáročné.

Tavolník, Spirea, foto med

Tavolník bílý (Spiraea) je okrasný, opadavý keř s něžnými bílými kvítky. Drobné květy jsou sdružené po 2–6 a v době kvetení jsou jimi převisající větve doslova obalené. Keř dorůstá výšky asi 2 m a šířky až 3 m. Tavolníky pocházejí z Asie. Na jaře kvetoucí tavolníky mají nejčastěji drobné bílé květy, které jsou na větvích uspořádané v přisedlých okolících. V létě kvetoucí tavolníky kvetou většinou nejrůznějšími odstíny růžové a červené. Listy tavolníků jsou obvykle hladké nebo zubaté.

Druhy a odrůdy Tavolníku

Tavolník vrbolistý, foto med

Z Tavolníků kvetoucích na jaře je neoblíbenější Tavolník van Houtteův (Spiraea vanhouttei) vysoký 1,5–2 m. Má převislé větvičky, vejčité listy na podzim oranžovo-červeně. Kvete v květnu bíle. Je vhodný do živých plotů. Z tavolníků kvetoucích v létě jsou nejrozšířenější Tavolník nízký (S. bumalda ‚Antony Waterer‘) výška 80 cm, panašované listy jsou při rašení načervenalé, květy červené a T. Douglasův s květy růžovými. T. popelavý (S. cinerea ‚Grefsheim‘) dorůstá 1 m, kvete bíle. Tavolník bělokvětý (S. albiflora) dorůstá 70 cm, listy na podzim žluté, kvete bílé, v létě, je vhodný na živé plůtky i plošnou výsadbu. T. březolistý (S. betulifolia ‚Nana‘) nízký hustý keřík výšky 80 cm, květenství bílé ploché v dubnu. S. nipponica ‚Snowmound‘ dorůstá 2 m, listy zespodu namodralé, kvete bíle v dubnu. T. břízolistý (S. betulifolia ‚Tor Gold‘) dorůstá 80 cm, listy po celé léto zlatožluté, květy bílé, mrazuvzdorný a další. O Tavolnících japonských bude samostatný článek.

Stanoviště

Podzimní zbarvení Tavolníku, foto med

Tavolníky upřednostňují slunné stanoviště, snáší i polostín. Na slunném stanovišti kvete bohatě a listy se nádherně zbarvují. Odolné jsou i vůči sucho a mrazu. Tavolník roste i na skalách, u vody a na kraji lesa.

Pěstování

Tavolník, Spirea niponica, foto med

Tavolníky prospívají v každé zahradní zemině, i chudší, suché, kamenité, ale ideální je vlhká a dobře propustná. Neprospívá jim permanentně zamokřená místa. Po vysazení potřebují zálivku, poté snesou i větší sucha, zejména když jim poskytneme vrstvu mulče. Hnojivo v podstatě nepotřebují, na jaře ocení proleželý kompost. Řez tavolníku není nutný. Ale čase keř prosychá a méně kvete, a tehdy je vhodný radikální zmlazovací nebo tvarovací řez. Avšak převislé variety by celkovým řezem vzhledově utrpěly, proto je jen mírně zkracujeme.
Tavolníky časně kvetoucí (duben až červen) produkují květy na loňských větvích. Seřezáváme na první silný pupen ihned po odkvětu. Tavolníky pozdní (červenec až září) kvetou na letošních výhonech. Seřezáváme asi o polovinu nebo 30 cm nad zemí brzy zjara. V létě mohou Tavolníky napadat mšice, které na letorostech vysávají šťávu z listů, čímž mladé letorosty deformují. Můžeme proti nim zasáhnout např. Pirimorem.

Množení

Tavolník bílý – výsadba, foto med

Tavolníky množíme odkopky, které vyrůstají v okolí starších keřů, které se nacházejí na kořenech. Vykopeme je na podzim a zasadíme. Dalším způsobem je hřížení výhonků, které po uchycení do země snadno zakořeňují. V létě tavolníky množíme bylinnými řízky dlouhými 8–12 cm nebo na podzim dřevitými řízky délky 20–25 cm.

Použití a přínos

Tavolník, detail květu, foto med

Tavolník pěstujeme jako solitéru nebo skupinu, kde skvěle doplní zahradní dekorace jako např. fontánu. Výhodný je volně rostoucí či tvarovaný živý plot, které vyjde levněji a dobře roste. Méně vzrůstné variety jsou vhodné do skalek, do nádob na terasy a předzahrádky. Tavolníky jsou významné medonosné dřeviny. Oblouky bíle kvetoucích větví používají floristé do svatebních aranží.