Jak si prodloužit koupací sezonu

Krytý bazén u domu
Jak si prodloužit koupací sezonu, foto archiv

Je mnoho důvodů, proč bazén zastřešit: střecha ho chrání před nečistotami, které by do něj nafoukal vítr. Omezuje teplotní výkyvy a my si tak můžeme prodloužit koupací sezonu, přičemž s pohyblivým zastřešením se ani neochudíme o potěšení z koupání pod širým nebem. Kvalita vody se zvýší a množství chemikálií pro nutnou úpravu vody se sníží, úspora energie vzroste o 30-40 %. A důležité je i to, že do zastřešeného bazénu nespadnou děti ani zvířata.

Zastřešený bazén, foto archiv

Jestliže jsme si pořídili u domu na zahradě bazén, nebylo to proto, abychom se neustále museli zabývat jeho údržbou. Počet dní, kdy je možné využívat nezastřešený bazén je významně nižší než v bazénu zastřešeném. Zastřešení bazénu  je výhodné, protože ušetří mnoho času i nákladů na údržbu vody.

Jaké zastřešení si vybrat

Zastřešení elegance lux, foto archiv

Každý bazén lze zastřešit. Vhodný typ záleží nejen na druhu bazénu, ale také na našich požadavcích na jeho design i účelnost. Např. společnost Alupo nabízí:

  • Bezkolejnicové zastřešení – systém jedné zkrácené kolejnice pro plynulý a přesný pohyb zastřešení se snadným ovládáním. Toto řešení i dobře zapadne do krajiny.
  • Jednokolejnicové zastřešení – systém s jednou vodicí kolejnicí na jedné straně pro snadnou manipulaci se zastřešením.
  • Dvoukolejnicové zastřešení – systém dvou kolejnic pro snadnou manipulaci s většími a těžšími typy zastřešení.
  • Atypické zastřešení – řešení pro bazény, pro něž se předchozí systémy nehodí, např. pro kruhové bazény, nebo ty, které jsou částečně napojené na zeď apod. Vyrábí se na individuální přání zákazníka.

Bezkolejnicové zastřešení bazénu

K žádaným typům patří Alupo NEW, který se vyrábí v rozměrech: šířka od 2 do 5,5 m x délka od 4,2 do 14,7 m x výška 0,6 x 1,35 m. Toto poměrně nízké obloukové zastřešení nenaruší vzhled zahrady a je vhodné do každého prostředí.

Jednokolejnicové zastřešení bazénu

Je podobné předchozímu typu, v podstatě jde o jeho kombinaci s vodicí kolejnicí na jedné straně pro ještě jednodušší manipulaci. Rozměry má stejné a také je vhodné do každého prostředí.

Dvoukolejnicové zastřešení bazénu

Zastřešení bazénu, foto archiv firmy

Zastřešení je díky vedení ve dvou kolejnicích odolnější proti vyšší zátěži, například vrstvy sněhu, silnému větru apod. K prodávaným typům patří Klasik oblouk s nižší cenou; nízký typ Alupo NEW; Elegance LUX má nenásilný a elegantní tvar nízké konstrukce s obloukem; New Lokomotiva kombinuje nízké a podchozí zastřešení, které umožňuje v oblasti velkého oblouku neomezený pohyb; Klasik Lokomotiva je cenově příznivější a je vhodný i do podhorských oblastí. Šikmina oblouk má vysoký oblouk a jednu rovnou vysokou stěnu pro volný pohyb po jedné straně bazénu; New domek má vysoké boční stěny, a tedy neomezený pohyb po celém prostoru.

Atypické zastřešení bazénu

Atypické zastřešení bazénu, foto archiv firmy

Atypická zastřešení se používají na kruhové bazény nebo na jejich netypické tvary, také řeší nedostatek místa kolem bazénu a jiné specifické požadavky. Vyrábějí se na přání zákazníka. Nabízí se Šikmina oblouk na zeď pro bazén, který má jednu stranu spojenou s nižší zídkou; Klasik na zeď je oblouk s jednou stranou na zemi a druhou opřenou o zeď; Šikmina oblouk napevno bazén trvale zakrývá, přičemž uvnitř poskytuje pohodlný pohyb; prostorné zastřešení Letní zahrada je vhodné pro bazén navazující na stěnu domu; Alupo Kruh je zastřešení kruhového bazénu, jednu polovinu má fixovanou, druhou pohyblivou.

Rozhodující je kvalita

Společnost ALUPO u nás dodává bazénová zastřešení již od roku 2000. Její výrobky jsou oblíbené zvláště proto, že používá kvalitní, vysoce odolný materiál – lehký, ale pevný hliník na konstrukci, a krycí polykarbonát, oboje v různých barvách. Operativně se přizpůsobuje požadavkům zákazníků na rozměry zastřešení. Materiál dobře izoluje a voda tak vydrží delší dobu teplá, což nám příjemně prodlužuje koupací sezónu. Zastřešení Alupo má právě v těchto dnech některé typy zastřešení v akci.