Co léčí Řeřicha setá

Naklíčená Řeřicha v misce
Co léčí Řeřicha setá, foto med

Chybí-li nám vitamíny z čerstvé zeleniny, sáhneme po semínkách řeřichy seté, které nasypeme na mokrou vatičku nebo na papírový kapesník, a za 5 dní si ji už můžeme nasypat na chléb v máslem, vmíchat do tvarohu nebo do nějakého salátu. Řeřicha setá má také spoustu léčivých účinků – napomáhá léčit suchý kašel, revma, bolest zad a další.

Řeřicha, foto med

Jednoletá rychle rostoucí bylina je Řeřicha setá, zahradní (Lepidium sativum). Pěstujeme ji jako aromatickou listovou zeleninu i jako léčivou bylinu. Řeřicha setá dorůstá výšky až 60 cm, nicméně se sklízí, když je vysoká sotva pár centimetrů. Stonky se větví, přízemní listy jsou stopkaté, drobné hrozny květů na vrcholech stonků jsou bílé až načervenalé, objevují se v létě. Rostlina pochází z Iráku a z Blízkého východu a dobře snáší skoro každé klima.

Stanoviště

Stanoviště řeřichy, foto med

Řeřicha setá potřebuje ke svému zdárnému růstu světlo a vlhkost, pak roste velmi rychle. Doma ji můžeme pěstovat třeba na okenním parapetu na okně orientovaném nejlépe na jihovýchod nebo na východ. Záhonovou řeřichu pěstujeme raději v polostínu, protože na slunci by rychle vybíhala do květu.

Pěstování

Řeřicha setá, foto med

Řeřicha setá je nenáročná na půdu, poroste stejně i na navlhčené vatě nebo papírovém kapesníku, nicméně nejlépe se jí bude dařit v humózní propustné zemině. Na záhony ji vyséváme k rychlé spotřebě od časného jara až do pozdního podzimu. Doma pěstujeme v misce na parapetu (vata nesmí vyschnout) nebo v truhlíku za oknem a sklízíme jednorázově již od 5. dne po výsevu. Na záhoně řeřichu začneme postupně sklízet po 10-14 dnech, přičemž seřezaný porost znovu obrůstá. Zalévat doma lze postřikovačem. Řeřichu můžeme pěstovat na společném záhonu s rajčaty nebo lilky, ostatním zeleninám a bylinám by mohla vadit. Chorobami a škůdci zpravidla netrpí.

Množení

Řeřicha setá se rozmnožuje jen semeny.

Obsahové látky

Řeřicha setá zajišťuje našemu organismu důležité látka, jako jsou vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B9 (kyselina listová), B12, C, D, E a K; z minerálů stojí za zmínku draslík, zinek, železo, vápník, hořčík, fosfor, síra a jód; dále obsahuje
nasycené mastné kyseliny, vlákninu.

Co léčí řeřicha setá

Řeřicha, foto med

Řeřichu setou znali jako léčivou bylinu i jako listovou zeleninu již naši předkové, kteří žili stovky let před naším letopočtem. Řeřicha patří k léčivým bylinám, které snižují riziko chronických onemocnění. V dávných dobách patřila k univerzálním lékům.

  • Detoxikuje organismus: pročišťuje trávicí trakt, krev, játra i ledviny
  • Léčí suchý kašel: rozšiřuje průdušky a usnadňuje vykašlávání
  • Snižuje bolest zad
  • Stahuje dělohu po porodu
  • Hojí zánět močového měchýře a cest
  • Zlepšuje trávení a odstraňuje nadýmání
  • Pomáhá při léčbě revmatismu a dně

Příprava a užívání léků z řeřichy seté

Mast z řeřichy, foto med
  • Čerstvou šťávu: získáme odšťavněním řeřichy, budeme jí potřebovat větší množství. Užíváme k očistě organismu 2-3 lžíce denně. Měli bychom cítit odplavení únavy a nárůst energie.
  • Nálev: lžíci čerstvé nebo lžičku sušené řeřichy zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme při výše zmíněných potížích 3x denně.
  • Řeřichový ocet: 1 šálek natě řeřichy i s květy zalijeme 3 šálky vinného octa, necháme stát 10 dní na slunci, poté scedíme přes pláténko a používáme k ochucení salátů.
  • Řeřichová tinktura: Dvě hrsti čerstvých bylin zalijeme půl litrem lihu nebo vodky s necháme 14 dnů vyluhovat. Poté scedíme. Mažeme bolavá záda a revmatické klouby, na obklady tinkturu ředíme převařenou vodou.
  • Řeřichová mast: Rozehřejeme 500 g vyškvařeného a přecezeného střevního sádla, do něj vmícháme čtyři vrchovaté hrsti nadrobno posekané řeřichy. Necháme vzkypět, zamícháme a přikryté odstavíme na 24 hodin. Druhý den směs slabě zahřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené čisté nádoby a uzavřeme. Skladujeme v ledničce. Mažeme bolavá záda a revmatické klouby, na průdušky pomůže namazat touto mastí hrudník.