Janeba drsná

Žlutý, tvarem podobný kopretině, květ Janeby drsné
Janeba drsná, foto med

Janeba drsná je nenáročná trvalka, které od června do konce září květe zářivými, sytě žlutými až do oranžova, květy. Tvoří vysoké vzpřímené trsy s hustě rozvětvenými, drsně chlupatými stonky a zubatými jakoby kopřivovými listy. Janeby bývaly běžně vidět na každé venkovské zahrádce, dnes se jejich obliba s množstvím vyšlechtěných kultivarů rychle vrací.

Janeba drsná, foto med

Janeba drsná (Heliopsis helianthoides) je vzpřímená vytrvalá rostlina vysoká 100 až 150 cm. Větvené lodyhy mají tuhé zubaté listy s nápadnou žilnatinou a výrazné sytě žluté květy (podobné kopretinám) s jednou nebo dvěma řadami paprsků a žlutým terčem. Kultivary mohou být poloplné až plnokvěté. Janeba kvete od července až do září, při odstraňování odkvetlých květů můžeme kvetení prodloužit až o dva měsíce. Tato okrasná rostlina je mrazuvzdorná.

Odrůdy a kultivary

Janeba drsná, foto med

Janeba drsná (Heliopsis helianthoides var. Scabra) pochází ze Severní Ameriky a byla z ní vypěstována většina zahradních kultivarů. Všechny odrůdy jsou žlutě zbarvené, liší se velikostí úborů a tím, že některé mají dvě řady okvětních lístků a jiné jsou plnokvěté, také velikostí rostlin. K nejznámějším kultivarům patří poloplné Jupiter, Orion; středně plný Spitzentänzerin a Hohlspiegel; jednoduchý, velkokvětý Karat, velkokvětá Venus, plnokvětý Goldgefieder a nižší plnokvětý Goldgrünherz se zeleným středem; bíle panašované listy má Loraine Sunshine s jednoduchými květy.

Stanoviště

Janeba upřednostňuje slunečné stanoviště a propustnou, sušší půdu. Nesnáší přemokření a jílovitou půdu. Na jednom stanovišti zůstává poměrně dlouhou dobu.

Pěstování

Janeba drsná plnokvětá, foto med

Janeba drsnou vysazujeme do zahrady na jaře nebo na podzim do běžné zahradní zeminy, nejlépe propustné hlinitopísčité, na vzdálenost nejméně 50 cm od sebe. Péči vyžaduje jen malou, a to pravidelné odstraňování odkvetlých květů, aby se nevysemeňovaly. Tím také podpoříme další násadu květů. Pokud tak neučiníme, kultivary časem zplaní, plnokvěté budou jednoduché, velkokvěté malé apod. Starší trsy zmlazujeme tak, že je časně zjara nebo na konci zimy rozdělíme na části jen s několika výhony. Na podzim po odkvětu janebu radikálně seřízneme, a to až u země. Zakrývat kořeny nemusíme, mrazuvzdorné jsou do více než –30 °C.

Množení

Kultivary janeb množíme vegetativně dělením trsů, což je nesnadnější. Dále je lze množit řízkováním nebo semeny. Při množení semeny ale nebudeme jít jistotu, že nám vyroste stejná rostlina jako ta, z níž jsme semena odebrali.

Použití a přínos

Janeba u domu, foto med

Janeby jsou dlouhodobě kvetoucí vysoké rostliny, které stojí vzpřímeně a nepoléhají. Můžeme je pěstovat jako solitéry nebo na smíšených trvalkových záhonech. Jsou vhodné k řezu, a i když po odstřižení vadnou, ve váze s vodou se rychle vzpamatují. Zdobí zahradu až do pozdního podzimu. Jsou vhodné i k plotu do předzahrádek.