Blíží se čas chladných plískanic, kdy se člověku nechce z domu, natož pak pracovat s těžkou a studenou půdou. Proto práci na zahradě přizpůsobujeme výkyvům počasí a je-li právě příznivé, urychleně dokončujeme vše, co jsme dosud nestihli. K běžným pracím před příchodem zimy se nyní přidává sklizeň a úklid. A listí padá…
Na podzim je na zahradě spousta práce zvláště kolem květinových záhonů. Zelenina je z velké části sklizená, na záhonech necháváme tu, kterou můžeme sklízet i pod sněhem. Půdu zryjeme a zapravíme do ní hnůj nebo kompost. Ovocné stromy a keře také budou potřebovat trochu naší pomoci, zazimovat musíme vodní prvky, ať již jezírko, potůček nebo jen okrasnou fontánu. Ale nejvíc práce nám každoročně přidělává spadané listí. Odklízení listí nám mohou významně usnadnit vysavače a fukary.
Práce s květinami
Vyzvedneme ze země všechny zbývající choulostivé cibuloviny a hlízy, jako jsou např. jiřinky a mečíky. Očistíme je, zabalíme do novin a uložíme na vhodném, nemrznoucím místě. Choulostivým trvalkám a keřům v chladných oblastech připravíme zimní přikrývky tak, že je nejprve přihrneme zemí a následně ještě zakryjeme chvojím. Můžeme vysadit vřes, sázíme ho o 2 cm níž, než rostl v kontejneru, aby vytvořil pevný kořenový systém. Lekníny z jezírka i s nádobou přeneseme do sklepa.
Keře a stromy
Důkladně zalijeme všechny stromy, zejména když je suchý podzim. Stromy potřebují přes zimu dostatek vláhy v kořenech. Pokud by ji neměly a zima by byla suchá, mohou uschnout a my se pak nesprávně domníváme, že zmrzly. Odstraníme odplozené výhony pnoucího ostružiníku. U dřevin prořežeme suché, nemocné a překřížené větve. Sklízíme poslední zbytky zimních jablek a hrušek, napadené plody na stromech rozhodně nenecháváme. Jako ochranu proti škůdcům dřevin umístíme na podzim na kmeny lepové pásy proti škůdcům. Ovocné stromy podle potřeby vápníme.
Proč hrabat listí
Spadané listí je nutné shrabat, protože když ho necháme ležet například na okrasném trávníku, zastíní ho, zpomalí růst trávy a riskujeme rozvoj nejrůznějších chorob trávníku. K nejnebezpečnějším patří sněžná plíseň, která dokáže v krátké době zlikvidovat celý porost.
Čím na spadané listí
Nekonečné dřině s hrabáním spadeného listí se vyhneme, když si pořídíme vysavač na listí – fukar. Vysavač listí nasává do sebe, fukarem ho foukáme před sebou, ale téměř všechny vysavače listí mají také funkci přepnutí na fukar, což je velmi výhodné, když potřebujeme odstranit listí, které se dostalo mezi trvalky nebo keře, anebo do míst, odkud se špatně vymetá, například mezi kačírek, mulčovací kůru nebo do okapů. Ke kvalitním vysavačům za příznivé ceny patří například zahradní vysavač listí pro středně velké plochy Fieldmann FZF 4010 se třemi funkcemi (foukání, drcení, vysávání). Jeho výkon jednoduše nastavíme tak, abychom nasáli či odfoukli listí či jehličí, ale aby ostatní materiál zůstal na místě. Silnějším motorem se může pochlubit vysavač/foukač s elektrickým motorem Riwall REBV 3000 se dvěma funkcemi (foukání a vysávání do sběrného vaku). Má nízkou hmotnost a díky kolečkům se s ním snadno manipuluje. Anebo elektrický fukar/vysavač HECHT 3000, jenž má 45 litrový sběrný vak. A mnoho dalších.
Co se spadaným listím
Pokud je spadané listí zdravé, kompostujeme ho, nemocné a napadené i jiné částí rostlin likvidujeme. Listí využijeme k zakrytí choulostivých velkých trvalek a keřů tak, že kolem rostlin vytvoříme asi půlmetrový síťový plůtek a vzniklý prostor vyplníme spadaným listím. Ze spadaného listí si snadno vyrobíme kompost – listovku. Listí navršíme bez přidání zeminy do kompostéru, který urychluje fermentaci, zvyšuje teplotu obsahu, zlepšuje kvalitu kompostu a celkově značně zkrátí dobu jeho zrání.