Co léčí Jiaogulan, Gynostema, pětilistý ženšen

léčivá popívaný liána Jiaogulan, Gynostema  pětilistá
Jiaogulan, Gynostema, pětilistý ženšen, foto med

Jiaogulan Gynostema je název pětilistého korejského ženšenu. Tato pozoruhodná bylina díky svým výjimečným léčivým účinkům získala takové názvy, jako je například rostlina nesmrtelnosti, zázračná bylina nebo bylina dlouhověkosti. Dobrou zprávou je, že si tento zázrak můžeme sami vypěstovat, ale práce s ním je poněkud náročnější – tento ženšen vyžaduje od výsadby až po sklizeň zcela mimořádnou péči.

Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum), pětilistý ženšen, je pozoruhodná léčivá rostlina, pocházející z hornatých oblastí jižní Číny, Thajska a Japonska. Má neobvyklé léčivé účinky, například prodlužuje lidský věk, což prokázali v Číně, kdy se při sčítání obyvatelstva přišlo na to, že v částech země, kde lidé pravidelně pijí ženšenový čaj, se dožívají překvapivě vysokého věku. V této oblasti žije nejvíce lidí starších sta let. Další objev – v tomto kraji se nejméně vyskytuje smrtelné onemocnění rakovinou.

Nepravý ženšen

Neměli bychom zaměňovat, jak už nás název láká, pětilistý ženšen s pravým ženšenem (Panax ginseng), který se velmi obtížně pěstuje a produkty z něj vskutku nepatří k těm nejlevnějším. Jiaogulan je rostlina popínavá a patří do čeledi tykvovitých. Průběžně sklízíme tři až pět lístků (podle velikosti), které dáme do šálku a zalejeme teplejší vodou – ne vroucí a necháme vylouhovat.

Jiaogulan, Gynostema pětilistá, foto med

Obsah účinných látek

Pětilistý ženšen obsahuje gypenosidy, které jsou velmi podobné látkám obsaženým v pravém ženšenu. Na základě vědeckých testů zjistili mnoho prospěšných vlivů na lidský organismus. Proto se řadí mezi tzv. antioxidanty, adaptogeny, antistresory nebo harmonizátory. Koupený sušený Jiaogulan, aby dosáhl své nasládlé lahodné chuti, se zpracovává tak, že se lístky rolují podobně, jaké se děje při úpravě zeleného čaje. Bez úpravy je chuť nálevu spíše bylinného charakteru.

Léčebné působení

Jiaogulan snižuje cholesterol, snižuje hladinu cukru v krvi, ovlivňuje trávení, léčí nespavost, zlepšuje funkci jater a ledvin, reguluje krevní tlak – nízký zvyšuje a vysoký snižuje. Preventivně se používá proti infekční žloutence, rakovině, mrtvici a infarktu, posiluje imunitní systém, zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. Nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky způsobené pravidelným užíváním. Užíváme se ve formě výluhu: kávovou lžičku (asi 1 g) sušených lístků přelijeme šálkem horké, ale ne vroucí vody (250 ml) a tři minuty louhujeme. Pijeme po douškách, nejvíce však čtyři šálky za den. Drobně nakrájené čerstvé mladé výhonky můžeme přidat do zeleninového salátu.

Pěstování

Jiaogulan, žen šen, foto med

Při pěstování Jiaogulanu v domácích podmínkách, pamatujeme, že se jedná o liánu, která potřebuje oporu, po které by mohla šplhat. Rostlinu zasadíme do květináče s dobrou humózní a vlhkou zeminu, a upevníme do něj konstrukci. Anebo naopak použijeme do závěsný květináč a rostlinu necháme růst jako převislou. Umístíme ji na stanoviště v polostínu. Ženšen pětilistý je mrazuvzdorný do -15 °C. Silnější mrazy ho však poškodí, proto ho raději přechováváme v místnosti. Omezíme zálivku a zeminu udržujeme jen lehce navlhlou. Přesto se stává, že rostlině přes zimu odumřou výhony. To ale není důvod pro její likvidaci – Jiaogulan na jaře opět obroste.

2 odpovědi na “Co léčí Jiaogulan, Gynostema, pětilistý ženšen”

  1. Dobrý den,

    pěstuji doma pětilistý ženšen. Prosím vás,čím se tato rostlina hnojí? A pokud by jí napadly mšice,čím jí stříkat? Zároveň stejná otázka pro Vitánii-indický ženšen.Tuto jsem měla přes léto na balkoně a nyní jsem ho dala domů.Ale byla napadena mšicemi.Omyla jsem ji mýdlovou vodou. Také nevím,co se zabalenými červenými semeny,které se na ní tvoří.Děkuji Nosková Anděla

Komentáře jsou uzavřeny.