Štětkovec, Callistemon

Štětkovec, Callistemon je okrasný keř s květy ve tvaru štětky na  mytí lahví
Štětkovec, Callistemon, foto med

Štětkovec (Callistemon phoeniceus) z čeledi myrtovité je stálezelený keř nebo i strom. Název okrasné dřeviny pochází z řečtiny – Callistemon znamená krásné tyčinky a phoeniceos purpurově červený. Ve své domovině (v Austrálii) mívá výšku i více než 10 metrů, ale v našich podmínkách dorůstá do 1-2 metrů. Kožovité listy, podobné listům Oleandru, jsou dlouhé a úzké, zakončené trnem. Květy vyrůstají na konci větviček, bývají 10–15 cm dlouhé. Květenství je složené z množství šarlatově červených (nebo žlutých či růžových) tyčinek, okvětní plátky nejsou patrné. Kvetou od května do července, někdy opakovaně na podzim. Po odkvětu větvička pokračuje v růstu novým výhonem. Plodem je dřevnatá tobolka se semeny, která se otevírá až v případě odumření rostliny nebo při požáru.

Štětkovec u domu, foto med

Rod Štětkovec (Callistemon) zahrnuje okolo 40 druhů, které jsou rozšířené v Austrálii a Tasmánii, kde se mezi sebou různě kříží. Vyšlechtilo se i množství kultivarů. Spolehlivě kvete každým rokem.

Štětkovec s poupaty, foto med
  • Štětkovec citronový (C. citrinus): vzpřímený vzrůst výšky do 1,5 m. Listy vydávají citronové aroma. Květy jsou červené, objevují se v dubnu až září, zajímavými, červenými květy. Snáší slabé mrazy.
  • Štětkovec brachyandrus (C. brachyandrus): květy dlouhé asi 8 cm jsou tmavě červené se žlutými prašníky – vypadají jako poprášené zlatem. Tuhé, ostře špičaté listy jsou mnohem menší a užší než ostatní druhy Callistemon (1,5 – 4 cm dlouhé a 1 mm široké). Roste stejně dobře na vlhkých i suchých půdách.
  • Štětkovec krásný (C. speciosus): dorůstá do výšky 3,5 m. Květy jsou jasně červené.
  • Štětkovec tuhý, borovicový (C. rigidus): roste vzpřímeně, kvete od června do srpna karmínově červenými květy, které bývají až 15 cm dlouhé. V bezmrazých zemích, např. na Floridě, ho pěstují jako neproniknutelný živý plot.
  • Štětkovec vrbový (C. viminalis): roste převisle je vlhkomilnější a snese i zasolenou půdu. Kvete od května do července vínově červenými nebo purpurovými květy. (
Žlutě kvetoucí Štětkovec, foto archiv
  • Callistemon formosus: je převislý keř vysoký až 5 m. Roste jen na skalnatých místech v deštných pralesech.
  • C. pallidus: vzpřímený keř s tenkými, rozložitými větvemi a světle žlutými, někdy narůžovělými květy. Nazývá se pro svou vůni též citrónovník.
  • C. pityoides: má trávově zelené listy a 10-20 cm dlouhé žluté květy.
  • C. salignus: má bílé, světle žluté nebo růžové květy.
  • C. sieberi: je mrazuvzdorný štětkovec, který kvete smetanovými, žlutými nebo růžovými květy dlouhými 10-15 cm.
  • C. subulatus: je mrazuvzdorný, ale potřebuje přihnojovat hnojivem s nízkým obsahem fosforu.

Většina druhů Callistemon vyžaduje plně sluneční stanoviště, chráněné před větrem, sušší klima a dobře propustnou půdu. Pouze C. viminalis je vlhkomilnější a snese i zasolenou půdu. Štětkovec v našich podmínkách zpravidla nepřezimuje, proto ho pěstujeme jako přenosnou rostlinu.

Rozkvétající Callistemon, foto med

Štětkovec upřednostňuje kyselejší, dobře propustnou, humózní půdu, ale prospívá i v běžné zahradní zemině. Jen nesmí být těžká, jílovitá nebo příliš vápenatá a přemokřená. V našem klimatu Štětkovec pěstujeme v přenosné nádobě, abychom ho mohli snadno uskladnit na zimu v bezmrazé místnosti. Po zasazení pravidelně zaléváme, po zakořenění až když substrát oschne. Od května do zámrazu rostlinu letníme na plném slunci. Přihnojujeme dvakrát do měsíce kompletním univerzálním hnojivem. Po odkvětu seřízneme staré květenství a rostlinu tvarujeme a přerostlé výhony krátíme. Pravidelný řez jí zdravotně prospívá a podporuje opakované kvetení. Na jaře Štětkovec přesadíme do většího květináče.

Letnění Štětkovce, foto med

Štětkovec rozmnožujeme semeny nebo vrcholovými řízky na jaře. Odřízneme zdravý řízek a necháme ho zakořenit ve vlhké půdě. Semena vyséváme na povrch substrátu a přikryjeme sklem nebo fólií tak, aby měl přístup vzduch. Vlhkost udržujeme rosením. Semena klíčí při teplotě okolo 20–25 °C přibližně za 3–6 týdnů. Po vyklíčení a zesílení rostlinky ji i s kořenovým balem přesadíme do větší nádoby.

Callistemon po dešti, foto med

Štětkovec používáme jako atraktivní přenosnou rostlinu na osluněné terasy, lodžie, balkony a do prostor u vchodu do domu. Dá se pěstovat i jako bonsaj.