Oblíbený okrasný keř Krásnoplodka poutá naše zraky od podzimu svítivě fialovou barvou plodů, které vypadají jako korálky. V zimě po opadání listů jsou jimi holé větvičky přímo obalené a v kontrastu s bílým sněhem vytvářejí malebnou zahradní dekoraci. Krásnoplodka obsypaná fialovými korálky se hodí do každé zahrady, její nároky na pěstování jsou skromné, daří se jí i ve městech zasažených exhalacemi. U nás se obvykle pěstuje odrůda Krásnoplodka Bodinierova.
Krásnoplodka (Callicarpa) pochází z Číny. Tento středně vysoký (150 – 300 cm) opadavý teplomilný keř s vystoupavými větvemi z čeledi sporýšovitých (Verbenaceae). Rozkvétá až v létě nevýraznými drobnými květy růžové barvy, které vyrůstají z paždí listů. Listy mají vejčitý tvar s pilovitým okrajem a na podzim se vybarvují do žlutooranžově až červeně. Z květů se postupně vytvářejí peckovičky – fialové kuličky o průměru až pěti milimetrů. Zůstávají na větvičkách i po opadu listí, zpravidla do poloviny zimy.
Odrůdy a kultivary
Rod krásnoplodek zahrnuje na 150 druhů, kromě opadavých mezi nimi najdeme i stálezelené, některé odrůdy mají plody bílé, některé červené.
- Krásnoplodka Bodinierova (Calliacarpa bodnieri) u nás roste běžně v zahradách a na slunečném a chráněném místě s výživnou, propustnou půdou. Odolává mrazům, a pokud namrzne, stačí ji na jaře seříznout a znovu obrazí. Dorůstá asi dvou a půl metrů, kvete růžově, plody má purpurově fialové
- Krásnoplodka vidličnatá (C. dichotoma) – dorůstá výšky do dvou metrů. Kvete růžovými a bílými květy, plody má červeno-purpurové.
- Krásnoplodka japonská (C. japonicea) má nádherné a výrazné květy růžové nebo bílé barvy a bílé nebo fialové plody. Je velmi choulostivá. V našich podmínkách ji můžeme pěstovat jen v nádobách, které v chladném období roku zazimujeme nejlépe ve skleníku nebo v zimní zahradě s teplotou nad bodem mrazu.
- Krásnoplodka americká (C. americana) se pěstuje v jižní Americe, kde je vyšlechtěná do řady odrůd s různě velkými peckovičkami barev fialové, růžové nebo bílé. Podobně jako Krásnoplodka japonská je i americká choulostivá a u nás zimu přežívá jen v světlé a bezmrazé místnosti.
Stanoviště
Krásnoplodka obsypaná fialovými korálky upřednostňuje slunné nebo polostinné, chráněné stanoviště. Ve stínu plodí velmi slabě nebo vůbec. Vhodná je půda propustná, humózní až hlinitá půda s neutrálním až mírně kyselým pH, stále vlhká. Krásnoplodka dobře snáší i znečištěné ovzduší, starší rostliny vydrží i déle trvající sucho a méně kvalitní zeminu.
Pěstování
Krásnoplodku sázíme nejlépe na jaře a pěstební jámu opatříme drenážní vrstvou. Pokud nemáme samosprašnou odrůdu (např. Profusion), ale dvoudomou, musíme si pořídit samčí a samičí rostlinu, jinak se okrasných plodů nedočkáme. Podle potřeby zaléváme a jednou za rok doplníme živiny formou vyzrálého kompostu s přidáním rašeliny, případně pomalu rozpustným hnojivem. Krásnoplodka kvete na nových letorostech, proto ji na jaře seřízneme jen kousek nad zemí. Keř pak rychle znovu obroste. Řezem rostlinu také zmlazujeme, případně i tvarujeme, ale také řez můžeme zcela vynechat. V zimě chráníme kořeny krásnoplodky před holomrazem tak, že kolem rostliny nahrneme spadané listí, nebo ji obložíme chvojím či jutou.
Množení
Krásnoplodka se množí dřevitými či bylinnými řízky, které odebereme na podzim a necháme je zakořenit nejlépe ve skleníku nebo pod skleněným poklopem. Lze ji množit i semeny, i když poněkud obtížněji.
Použití a přínos
Krásnoplodka využíváme jako atraktivní okrasný keř v jakékoliv zahradě, jako solitéru i jako skupinu, kterou můžeme využít jako ochrannou bariéru před rušnou silnicí. Některé druhy Americké krásnoplodky mají listy, které jsou vhodné k přípravě nápojů, některé listy zase slouží jako součást repelentů. Stálezelené odrůdy jsou vhodné k tvarování bonsají. Větve i s plody také můžeme nařezat a sušené použít do květinových vazeb.