Léčivé byliny na bolest kloubů

Křen selský na bolest kloubů
Křen selský, foto med

Každý z nás ví, nebo se časem dozví, co je bolest kloubů. Nejčastěji nás klouby a často i svaly bolí v souvislosti s chřipkou, angínou nebo nějakým druhem nachlazení a po vyléčení odezní i bolesti. Jinou kapitolou jsou deformované, opotřebované nebo zanícené klouby. Některé tyto po desetiletí vršené problémy s klouby jsou nezvratné. Naštěstí máme léčivé byliny na bolest kloubů. Významně uleví i bolestem kloubů z nachlazení.

Opotřebované klouby nebo jejich zánět se lékařskou latinou nazývají Artróza – degenerativní změny na kloubech, Artritida – zánět kloubů nebo Coxartóza – zánět kyčelního kloubu. Jejich léčba, zejména léčba bolestí, které je provázejí, trvá dlouho a je nutná jistá dávka trpělivosti.

Jaké léčivé byliny si nasbírat nebo nakoupit v lékárně

Můžeme si vybrat jeden-dva druhy bylinek na přípravu čaje, které střídavě popíjíme v průběhu celého dne. Z dalších bylin si připravit odvar do koupele nebo na odklady, případně si vyrobit mast a další podpůrné léčebné prostředky.

Bez černý, foto med
  • Čaj, odvar: přeslička rolní, kopřiva dvoudomá, květ tužebníku jilmového, květ bezu černého, list černého rybízu
  • Obklady: kostival lékařský, přeslička rolní, zelí bílé, křen selský, bezinky, meduňka  
  • Masti a mazání: švédské kapky, měsíček lékařský,                                                  
  • Koupele: hlávkové zelí, přeslička, výhonky borovice nebo smrku.

Příprava čajů

Čaje většinou připravujeme z 1 – 2 čajových lžiček sušené drogy, které přelijeme šálkem (asi 250 ml) vroucí vody a necháme 10 – 15 minut vylouhovat. Popíjíme teplý a připravujeme vždy čerstvý. Množství závisí na použité bylině.

Tužebník jilmový, foto med
  • Čaj z přesličky rolní: lžičku přesličky louhujeme v horké vodě jen asi minutu. Čaj pijeme nalačno před snídaní a večer půl hodiny před večeří.
  • Čaj z květu tužebníku – denně pijeme jen jeden šálek, a to pouze týden. Poté si dámě 14denní pauzu a opět pijeme.
  • Čaj z květu bezu a listu černého rybízu – vrchovatou lžičku bezinkových květů a vrchovatou lžičku listu černého rybízu zalijeme 250 ml vroucí vody, 10 minut luhujeme a pijeme denně jeden až dva šálky.
  • Čaj z kopřivy – v průběhu dne pijeme čtyři šálky. Vhodné je střídat s čajem z přesličky.

Obklady na bolestivá místa

Při výskytu bolestí kloubů jsou kromě pití léčivých čajů vhodné i obklady. Protože jsou některé látky v bylinách nebo křenu ke kůži agresivní, nejprve postižené místo natřeme buď čistým vepřovým sádlem nebo měsíčkovou mastí. Přikládat můžeme obklady s bylinným odvarem, který připravujeme podobně jako čaj, jen bylin můžeme dát více, nebo použijeme švédské kapky, osvědčeným babským receptem jsou nahřáté listy zelí převázané šátkem, ale asi nejúčinnější jsou známé křenové placky.

Meduňka lékařská, foto med
  • Obklad z křenové plackyKřen selský všichni známe, a pokud ho nepěstujeme na zahrádce, koupíme ho na trhu nebo v zelenině. Při zevním použití zvyšuje prokrvení tkání a urychluje hojení i regeneraci zánětu kloubů, revmatismus a podobné problémy. Obklad si připravíme buď z čerstvých, pomačkaných listů křene, které přiložíme k bolavému místu a převážeme šátkem. Anebo ze 4 polévkových lžic jemně nastrouhaného křenu, které smícháme s 200 g nastrouhaných čerstvých brambor, z nichž vymačkáme tekutinu. Směs zavážeme do gázy, vytvoříme z ní placku a přiložíme ji na půl hodiny na bolestivé místo (namazané sádlem). Tuto léčbu bychom si měli nejprve vyzkoušet na kousku kůže třeba na předloktí. U někoho se totiž může projevit alergická reakce a naskákat mu puchýřky. Kůže vždy zčervená, proto terapii opakujeme asi za tři dny po jejím zblednutí.
  • Obklad z meduňky na bolest kloubů připravíme z nálevu z 20 g natě meduňky lékařské a půl litru vody. Obklad přiložíme na bolestivá místa a suchým obvazem převážeme.

Mastě a mazání

Kostival lékařský, foto med

Mastě si připravujeme nejlépe z vyškvařeného vnitřního sádla, které scedíme a neosolíme! Do horkého vložíme čerstvé nebo i sušené bylinky a necháme ztuhnout. Poté znovu rozehřejeme, přecedíme přes plátno a uzavřeme v lahvičce. Z bylin můžeme úspěšně použít kostival lékařský, čerstvé květy a listy petrklíče. K mazání je vhodný bezinkový ocet, ten získáme naložením 2-3 velkých květenství bezu černého do litru octa a necháme stát čtrnáct dní na teplém a slunečném místě. Bylinným octem pak obkládáme a masírujeme bolavé klouby.

Léčivé koupele

Koupele postiženým přinášejí obvykle velkou úlevu. Z bylin je vhodná přeslička, a také výhonky z borovice nebo smrku. Osvědčená je na bolest kloubů koupel v zelí.

Přeslička rolní, foto med
  • Koupel v zelí – dvě středně velké hlávky bílého zelí pokrájíme, rozmixujeme s vodou a nalijeme do vany s teplou vodou, do které se naložíme na asi půl hodiny.
  • Koupel z přesličky si připravujeme jen jednou měsíčně. 100 g sušené rostliny macerujeme v litru studené vody 10-12 hodin. Poté ji scedíme, zahřejeme a nalijeme do koupele.
  • Koupel z výhonků borovice nebo smrku – 400 g výhonků vaříme asi půl hodiny ve 2 až 3 litrech vody. Poté necháme asi 2 hodiny přikryté vyluhovat a nakonec scedíme do vany s teplou vodou.