Pohanka obecná je obilovina, která byla v našich zemích nejvíce pěstovaná v 18. století. Na dlouhou dobu ji vytlačilo obilí jiného druhu. Dnes se vrací na naše stoly ve znamení zdravého životního stylu. Pohanka je lehce stravitelná a má i léčivé účinky. Účinně pomáhá léčit různé nemoci, především tak zvané civilizační. Budeme-li v zimě snídat pokrmy z pohanky, nebude nám zima, neboť uvolňuje silnou prohřívací energii.
Pohanka obecná (Fagopyrum) pochází z Číny. Pojmenovaná je po pohanech, kteří s ní Evropany během dobyvačných nájezdů seznámili. Patří do čeledi rdesnovitých, bývá vysoká mezi 50 až 140 cm. Lodyhu má jen málo větvenou, bývá červená a vyrůstají z ní řapíkaté listy. Bílé nebo růžové oboupohlavné pětičetné květy jsou uspořádány v hroznech. Kvete v červnu a červenci. Plodem je tmavě hnědá, trojhranná nažka. Plody se loupají a používají se jako obilnina, velmi vhodná pro bezlepkovou dietu, neboť lepek neobsahuje. Plevy se využívají k přípravě léčivých čajů a jako velmi zdravá vycpávka do polštářů a matrací.
Stanoviště
Pohanka roste ve skoro každé půdě, ale v době kvetení a zrání plodů vyžaduje dostatek vláhy a tepla. Ideální půdy je lehká až středně těžká, dobře zásobená živinami a vláhou.
Pěstování
Pohanka je zcela nenáročná, můžeme ji úspěšně vypěstovat i na zahrádce. Vyséváme ji přímo na záhon nejlépe v květnu, v teplejších oblastech již v dubnu, je totiž poměrně citlivá na jarní mrazíky. Sklízíme ji koncem léta, přičemž drobnou nepříjemností je, že plody nerovnoměrně dozrávají. Nať je vhodná jako krmivo, anebo jako koření do polévky. Z plev se připravují léčivé čaje, které rozšiřují cévy a snižují cholesterol v krvi. Trojhranné nažky se zpracovávají na kroupy, krupky, krupici a mouku a jako potravina s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin se tato obilovina také nejvíce uplatňuje. Pohanka je medonosná rostlina, z jejích květů se stáčí delikátní tmavý med.
Složení pohanky
Pohanka obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6), vitamin E, P (rutin), z minerálů vápník, hořčík, zinek, železo, fosfor, draslík, měď, selen, mangan, dále bílkoviny, sacharidy, esenciální aminokyseliny, vlákninu, cholin. Neobsahuje lepek.
Co pohanka léčí
Pohanka obsahuje okolo 1,8 % rutinu, který má schopnost zvyšovat pevnost a pružnost cévních stěn, příznivě působí na celý cévní systém a podporuje vstřebávání vitaminu C. Dokáže netoxikovat celý organismus. Svému zdraví prospějeme už jen prostým konzumováním pokrmu z této obiloviny. Léčivý čaj pak připravujeme buď z natě nebo z pohankových plev – lžičku sušení drogy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat. Pijeme 3-4 x denně. Pomáhá léčit:
- křečové žily, hemoroidy – snižuje riziko trombózy
- posiluje pružnost cévních a žilních stěn, čímž snižuje riziko infarktu a náhlé mozkové příhodě
- praskání vlasových cév na obličeji, v bělmu oka apod.
- bércové vředy, špatné prokrvování končetin
- virová nachlazení
- opary
- posiluje obranyschopnosti organismu zvláště v nepříznivém zimním počasí (zinek)
- regeneruje játra (cholin), a to i v případě poškození alkoholem
- snižuje krevní tlak
- odbourává cholesterol v krvi a snižuje jeho vstřebávání z potravy
- zklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy
- snižuje riziko aterosklerózy
Recepty na přípravu pohankových jídel ZDE.