Pohanka obecná – účinky na zdraví

Obilovina, která obsahuje zdraví prospěšné látky.
Pohanka obecná, foto med

Pohanka obecná je obilovina, která byla v našich zemích nejvíce pěstovaná v 18. století. Na dlouhou dobu ji vytlačilo obilí jiného druhu. Dnes se vrací na naše stoly ve znamení zdravého životního stylu. Pohanka je lehce stravitelná a má i léčivé účinky. Účinně pomáhá léčit různé nemoci, především tak zvané civilizační. Budeme-li v zimě snídat pokrmy z pohanky, nebude nám zima, neboť uvolňuje silnou prohřívací energii.

Pohanka obecná, foto med

Pohanka obecná (Fagopyrum) pochází z Číny. Pojmenovaná je po pohanech, kteří s ní Evropany během dobyvačných nájezdů seznámili. Patří do čeledi rdesnovitých, bývá vysoká mezi 50 až 140 cm. Lodyhu má jen málo větvenou, bývá červená a vyrůstají z ní řapíkaté listy. Bílé nebo růžové oboupohlavné pětičetné květy jsou uspořádány v hroznech. Kvete v červnu a červenci. Plodem je tmavě hnědá, trojhranná nažka. Plody se loupají a používají se jako obilnina, velmi vhodná pro bezlepkovou dietu, neboť lepek neobsahuje. Plevy se využívají k přípravě léčivých čajů a jako velmi zdravá vycpávka do polštářů a matrací.

Stanoviště

Pohanka roste ve skoro každé půdě, ale v době kvetení a zrání plodů vyžaduje dostatek vláhy a tepla. Ideální půdy je lehká až středně těžká, dobře zásobená živinami a vláhou.

Pěstování

Obilovina pohanka, foto med

Pohanka je zcela nenáročná, můžeme ji úspěšně vypěstovat i na zahrádce. Vyséváme ji přímo na záhon nejlépe v květnu, v teplejších oblastech již v dubnu, je totiž poměrně citlivá na jarní mrazíky. Sklízíme ji koncem léta, přičemž drobnou nepříjemností je, že plody nerovnoměrně dozrávají. Nať je vhodná jako krmivo, anebo jako koření do polévky. Z plev se připravují léčivé čaje, které rozšiřují cévy a snižují cholesterol v krvi. Trojhranné nažky se zpracovávají na kroupy, krupky, krupici a mouku a jako potravina s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin se tato obilovina také nejvíce uplatňuje. Pohanka je medonosná rostlina, z jejích květů se stáčí delikátní tmavý med.

Složení pohanky

Pohanka obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6), vitamin E, P (rutin), z minerálů vápník, hořčík, zinek, železo, fosfor, draslík, měď, selen, mangan, dále bílkoviny, sacharidy, esenciální aminokyseliny, vlákninu, cholin. Neobsahuje lepek.

Co pohanka léčí 

Obilovina obsahující zdraví prospěšné látky
Pohanka, foto med

Pohanka obsahuje okolo 1,8 % rutinu, který má schopnost zvyšovat pevnost a pružnost cévních stěn, příznivě působí na celý cévní systém a podporuje vstřebávání vitaminu C. Dokáže netoxikovat celý organismus. Svému zdraví prospějeme už jen prostým konzumováním pokrmu z této obiloviny. Léčivý čaj pak připravujeme buď z natě nebo z pohankových plev – lžičku sušení drogy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat. Pijeme 3-4 x denně. Pomáhá léčit:

  • křečové žily, hemoroidy – snižuje riziko trombózy
  • posiluje pružnost cévních a žilních stěn, čímž snižuje riziko infarktu a náhlé mozkové příhodě
  • praskání vlasových cév na obličeji, v bělmu oka apod.
  • bércové vředy, špatné prokrvování končetin
  • virová nachlazení
  • opary
  • posiluje obranyschopnosti organismu zvláště v nepříznivém zimním počasí (zinek)
  • regeneruje játra (cholin), a to i v případě poškození alkoholem
  • snižuje krevní tlak
  • odbourává cholesterol v krvi a snižuje jeho vstřebávání z potravy
  • zklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy
  • snižuje riziko aterosklerózy

Recepty na přípravu pohankových jídel ZDE.