Co léčí puškvorec

léčivá bahenní rostlina z čeledi arónovitých
Puškvorec obecný, foto med

Puškvorec obecný je jako koření i lék znám od starověku. První stopy vedou do Indie, odkud byl dovážen pod názvem Svatá třtina jako obchodní artikl do Evropy. Čaj z kořene posiluje a detoxikuje organismus, léčí nejrůznější poruchy trávení a zvyšuje činnost žláz, díky čemuž je řazen mezi účinná afrodiziaka. Chceme-li přestat s kouřením, pomůže nám v tom žvýkání kousků sušeného oddenku puškvorce.

Puškvorec obecný, foto med

Puškvorec obecný (Acorus calamus) je bahenní rostlina z čeledi arónovitých, které se daří ve stojatých vodách, například v bahně na okrajích rybníků. Z vodorovně se plazícího kořene vyrůstají až metrové mečovité listy. Kořen (oddenek) je poměrně tenký (asi jako silnější prst), ale dlouhý až metr. Uprostřed stonků (stvolů) vyrůstají kuželovité květní soubory – palice, které mají zelenou až hnědou barvu. Čerstvý kořen je silně kořenité chuti. Ve středověku se věřilo, že chrání lidi i dobytek před očarováním.

Puškvorec v kuchyni

V kuchyni se puškvorec používá se jako koření, a to nejlépe z kořene rostlin tři roky staré. Nasbírané oddenky se očistí, podélně rozkrojí a suší za přirozené teploty. Pak se rozemelou na prášek pronikavé vůně a hořké chuti. Bez tohoto koření se v indické, turecké a většině islámských kuchyní neobejde snad žádná příprava sladkých jídel, cukrovinek ovocných salátů a kompotů. Kandovaný puškvorec bych zas oblíbenou pochoutkou Angličanů i Američanů. Největší množství puškvorce se však spotřebuje na přípravu žaludečních likérů.

Sběr, sušení a skladování

Puškvorec, Acorus, foto med

Oddenky sbíráme brzy na jaře nebo v pozdním podzimu nejlépe na tříletých rostlinách. Většinou musíme být na takový sběr vybaveni železnými háky, kterými kořeny vytahujeme z bahna, a nožem, jímž je odřezáváme. Využíváme období, kdy se rybníky vypouštějí kvůli rybolovu a kdy je k puškvorci nejlepší přístup. Oddenky pak důkladně vypereme, podélně rozpůlíme a sušíme při pokojové teplotě. Výsledná droga má světle šedohnědou barvu, je křehká, příjemně voní a chuť má silně kořeněnou. Puškvorec můžeme úspěšně pěstovat i na okrajích zahradního jezírka. Nejjednodušší je ale koupit si sušený puškvorec v lékárně nebo s obchodech s léčivými bylinami.

Složení

Puškvorec obsahuje hořčiny, silice, třísloviny, cukry, cholin, fytoncidy, slizy a pryskyřice. Puškvorec neužíváme dlouhodobě, po třech týdnech děláme stejně dlouhé přestávky. Nejsou sice prokázané žádné vedlejší účinky, ale rostlina má opravdu silné účinky a je vhodné opatrnější dávkování.

Choroby a neduhy, které puškvorec léčí:

  • poruchy metabolismu (látkové výměny), detoxikuje organismus (čaj)
  • poruchy zažívacího ústrojí, při špatném trávení, zánětu žaludku, zahlenění organismu včetně žaludku a střev, při střevní kolice (čaj)
  • nechutenství (čaj)
  • žaludeční vředy a onemocnění jater (čaj)
  • zrak – zavřená oční víčka potřeme čerstvou šťávou z kořene puškvorce a necháme několik minut působit. Poté opláchneme studenou vodou. (šťáva z oddenku)
  • studené ruce a nohy, i omrzliny (koupele)
  • zlepšuje tělesnou kondici – u rekonvalescentů, u starších pacientů, při svalové slabosti apod. (koupele)
  • závislosti na nikotinu (kouření) – odvykací kúra spočívá v žvýkání kousků sušeného oddenku.
  • špatně se hojící rány (omývání odvarem)

Příprava léků z puškvorce

  • Čaj z oddenku: připravujeme jen ze studené vody. Jednu čajovou lžičku kořene zalijeme 1/4 litru vody. Necháme před noc vyluhovat. Před používáním čaj mírně zahřejeme ve vodní lázni. Pijeme 1 – 2 šálky denně, chladný a neslazený.
  • Čerstvá šťáva: čerstvé kořeny pečlivě očistíme a odšťavníme.
  • Přísada do koupele: 200 g nastrouhaného oddenku puškvorce vyluhujeme přes noc v pěti litrech studené vody. Na druhý den zahřejeme až k varu, odstavíme a po chvíli vlijeme do koupele.
  • Odvar: 100 g oddenku puškvorce vyluhujeme přes noc v 2 litrech studené vody. Na druhý den zahřejeme až k varu, odstavíme, scedíme a používáme na obklady postiženého místa. Odvar působí i jako přírodní repelent – vetřený do nechráněných částí kůže odhání komáry.
  • Tinktura: 30 g nadrobno nakrájeného oddenku naložíme na týden do 1/4 litru čistého lihu (vodky, žitné apod.), potom scedíme a při zažívacích potížích užíváme 1 polévkovou lžíci před jídlem. Při revmatismu vtíráme do kůže.
  • Prášek z puškvorce – mletý sušený kořen můžeme použít k odpuzení molů ze skříní, blech a štěnic apod.