Přeslička rolní

pravěká rostlina s léčivými účinky
Přeslička rolní, foto med

Přeslička rolní se na Zemi vyskytuje již od prvohor, kdy rostla v podobě velkých stromů. Najdeme ji v Evropě i v mnoha částech Asie a Severní Ameriky, a to většinou na polích, loukách, podél cest a na svazích. Nejsilnější léčivý účinek mají tyto rostliny, když se nacházejí na stanovišti s půdou obsahující větší množství kyseliny křemičité. Přeslička rolní je ten správný lék na spoustu nemocí a neduhů. V lidovém léčitelství je nejvýznamnější její diuretický neboli močopudný účinek – tedy napomáhá léčit choroby související s ledvinami, močovým měchýřem. Také zastavuje krvácení ran.

Lodyhy přesličky, foto med

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je vytrvalá rostlina a patří do čeledi přesličkovitých. Rodové jméno přesličky pochází z latinského equus (kůň) a seta (chvost). Má plazivý, široko rozložený a hluboko rostoucí oddenek, z něhož nejprve počátkem jara vyraší hnědobíle pruhovaná lodyha, vysoká 10 – 20 centimetrů, nesoucí spory. Po odumření jarních lodyh vyrostou ze stejných oddenků tmavě zelené, přeslenovitě větvené lodyhy, vysoké 20 – 30 centimetrů. Tyto letní lodyhy jsou neplodné.

Sběr, sušení a skladování

Od června do října sbíráme letní zelené lodyhy bez oddenku. Při sběru dáváme pozor, abychom přesličku rolní nezaměnili za jiné, poněkud toxické druhy, jakými je například přeslička bahenní nebo lesní. Také se vyhneme chemicky hnojeným polím a místům znečištěným průmyslovými exhalacemi. Nať pak sušíme v suché a dobře větrané místnosti v tenké vrstvě na sítech nebo na lískách, případně zavěšené ve svazečcích. Uměle sušíme při teplotách do 40 °C. Správně usušená droga neztrácí barvu, je bez chuti a bez zápachu. Uzavřeme ji do sklenic.

Složení

Equisetum arvense, foto med

Přeslička rolní obsahuje křemičitany a kyselinu křemičitou, které mají hojivé účinky na poškozené tkáně, např. cévní stěny, a je proto využívána jako přírodní antisklerotikum. Dále obsahuje třísloviny, steroly, kyselinu askorbovou, flavonoidy (flavonové glykosidy, luteolin a quercetin), z minerálních látek ještě soli hliníku a draslíku. Dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek může u citlivějších jedinců způsobit nevolnost až lehkou otravu.

Choroby a neduhy, které přeslička léčí

Bylinný čaj:

  • choroby ledvin a močového měchýře (nejlépe v kombinaci s přesličkovou koupelí)
  • revmatismus, dnu
  • nahromadění vody v pohrudnici a na plicích
  • Čaj z přesličky a rozrazilu lékařského se používá jako prevence proti zvápenatění tepen a ztrátě paměti.

Obklady z výluhu:

  • zastavují krvácení, čistí rány, i hnisavé

Parní lázeň:

* prochladnutí močového měchýře s křečovitými bolestmi
* problémy s odchodem moči

Koupele a omývání:

  • při kamenech či písku ledvinách nebo v močovém měchýři
  • dermatologické problémy – svědivá nebo zanícená vyrážka, rohovitá nebo strupovitá kůže
  • odstranění lupů

Kaše z čerstvé přesličky:

Tinktura z přesličky:

  • proti pocení nohou

Příprava léků z přesličky

Přeslička rolní, foto med
  • Bylinný čaj: 1 vrchovatou lžičku přesličky spaříme na čtvrt litrem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.
  • Parní zábal: 100 g přesličky (může být i čerstvá) vložíme do síta a napaříme nad hrncem s vařící se vodou. Horkou a změklou nať zabalíme do plátna a přiložíme na postižené místo. Přes to přehodíme deku nebo něco teplého a necháme působit nejlépe přes noc.
  • Sedací koupele: 100 g přesličky necháme přes noc macerovat ve studené vodě, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do vany. Voda musí sahat až nad ledviny. V lázni se koupeme asi 20 minut, poté se bez osušení zabalíme do velké osušky nebo koupacího pláště a tak odpočíváme na lůžku asi hodinu.
  • Tinktura: Uzavíratelnou sklenici naplníme čerstvou přesličkou, zalijeme vodkou nebo podobnou lihovinou a necháme na slunném místě 14 dní. Denně protřepáváme, poté scedíme a podle potřeby vtíráme do chodidel.
  • Kašový obklad: Opláchnutou čerstvou přesličku rozdrtíme nebo rozmixujeme na kaši. Tu pak klademe na pláténko a přikládáme na postižené místo.