Vysoký Liliochvostec, Eremurus je zajímavá, luxusně dekorativní, exotická rostlina, která by neměla chybět na žádné zahrádce. Upoutává výrazným vzhledem i jemností jednotlivých kvítků nejen na zahradě, ale i ve vázách v interiéru. Pěstování této trvalky není nijak náročné, je plně mrazuvzdorná.
Liliochvostec (Eremurus robustus) je mohutná opadavá trvalka z čeledi Asphodelaceae – asfodelovité. Pochází z Asie a rodové jméno je složeno z řeckých slov eremos – poušť a oura – ocas, čemuž tvarově odpovídá. Dorůstá výšky 150-200 cm. Listy jsou úzké, zelené a vyrůstají z přízemní růžice. Kořeny má hlízovité, hvězdicovitě rozprostřené a velmi křehké. Květy jsou uspořádány v dlouhém hroznatém květenství, které rozkvétá postupně od spodních pater směrem nahoru. Podle odrůdy kvete sněhově bíle, růžově žlutě a oranžově. Liliochvostec kvete od května do července, květy jsou vhodné i k řezu. Voní nahořklou medovou vůní.
Druhy a odrůdy
- Liliochvostec himálajský (Eremurus himalaicus) dorůstá až 180 cm, má vysoké bílé hroznovité květenství a sytě zelené listy.
- Liliochvostec úzkolistý (E. stenophyllus) je vysoký okolo 180 cm, listy modrozelené, květenství je žluté až žlutooranžové.
- Liliochvostec mohutný (E. robustus ‚Regel‘) – kultivar bývá 180 cm vysoký, má modrozelené listy a květenství bílé, přičemž poupata jsou růžová.
Kultivary
‚Brutus‚ měří 150 cm, bílé květenství se zelenými tyčinkami; ‚Cleopatra‘ 150 cm, oranžovo-červené květy; E. robustus var. ‚Elwesii‘ až 200 cm, růžové nebo světle oranžové květenství; ‚Emmy Ro‘ 120 cm a květy jsou žluto-oranžové; ‚Foxtail Lily‘ 170 cm, šedozelené listy a sytě žlutá květenství; E. x himro je kříženec bílého a růžového E. robustusu má 170 cm, květenství světle růžové; ‚Image‘ 150 cm, žluté květy se zelenými tyčinkami; ‚Money maker‘ 150 cm, barva květů je sytě žlutá; ‚Line dance‘ 200 cm, bílé květy; ‚Oase‘ 150 cm, kvete žluto-hnědě; ‚Obelisk‘ 150 cm, výrazné bílé květy; E. ‚Olgae‘ 250 cm, růžové květenství, modrozelené listy; ‚Pinokkio‘ 150 cm, kvete žluto-oranžově; ‚Romance‘ 180 cm, kvete světle růžově s jasně žlutými semeníky; ‚Rexona‘ 120 cm, lososově růžové květy; ‚Ruiter hybrid‘ 125 cm, pastelové barvy od růžové přes žlutou až po oranžovou; ‚Shelford hybrid‘ 150 cm, kvete žluto-oranžově; ‚Tap dance‘ zářivě žluté květy.
Stanoviště
Liliochvostec upřednostňuje plné slunce a dobře propustnou písčitou půdu, bohatou na živiny. Nemá rád trvale mokré a těžké jílovité půdy, ani hnůj. Potřebuje ochranu před větrem. Je plně mrazuvzdorný. Na jednom stanovišti ho pěstujeme až šest let.
Pěstování
Eremurus sázíme od září do listopadu, do dobře propustného substrátu, s dostatkem živin. Při výsadbě dno jamky vyplníme štěrkovou drenáží asi 20 cm. Hlízy sázíme 20 cm hluboko, 20-30 cm od sebe. Sázecí jáma by měla být dostatečně široká, aby se v ní kořeny mohly dobře rozložit. Jsou velmi křehké, zacházíme s nimi opatrně, protože pokud ulomíme centrální výběžky, jiné nenarostou. Zaléváme pouze na jaře, v létě má naopak rád sušší půdu. Přihnojujeme od rozvinutí listů do konce kvetení. Okolí rostliny neokopáváme, abychom nepoškodili kořeny. V zimní vlhkosti by mohly uhynout. První rok po výsadbě zakryjeme kořeny listím nebo chvojím. Na jaře dochází k bujnému růstu přízemní růžice listů a koncem jara se objeví stvoly květů a až 100 cm dlouhá květenství. V této době chráníme kořeny před přemokřením. Po maximálně šesti letech koncem léta až začátkem září opatrně vyjmeme trsy ze země, rozdělíme je a zasadíme na nové stanoviště.
Množení
Množíme opatrným dělením trsů. Může se stát, že pokvete až napřesrok. Množení ze semen je možné, ale velmi složité a zdlouhavé.
Použití a přínos
Liliochvostec nejlépe vynikne jako solitér nebo skupina různě barevných květů v trávníku nebo na pozadí keřů. Přitahuje včely, motýly a další opylovače. Květy nás díky postupnému kvetení potěší až tři týdny. Jsou vhodné k řezu do váz.