Mnohokvět, Kniphofie, Kleopatřina jehla

Mnohokvět, Kniphofie, Kleopatřina jehla je atraktivní dekorativní trsnatá trvalka s úzkými dlouhými listy, která kvete nápadnými klasy zářivé barvy.
Mnohokvět, Kniphofie, Kleopatřina jehla, foto med

Mnohokvět, Kniphofie, Kleopatřina jehla je atraktivní dekorativní trsnatá trvalka s úzkými dlouhými listy, která kvete nápadnými klasy zářivé barvy. Tato exotická rostlina skvěle roste i v našich zahradách. Květy se otevírají zespodu vzhůru a jejich krásu zvýrazní sytě zelené, trávovité listy. Kleopatřina jehla je vytrvalá a mrazuvzdorná, lze ji pěstovat i v přenosných nádobách na balkonech a terasách.

Kniphofie, Kleopatřina jehla, foto med

Mnohokvět, Kniphofie, Kleopatřina jehla (Kniphofia) patří do čeledi Asphodelaceae a pochází z Jižní Ameriky a z Madagaskaru. Vysoká trvalka kvete od června až do září žlutými, oranžovými, červenými, bílými nebo dvoubarevnými trubkovitými květy. Jejich dlouhé hrozny se rozvíjejí postupně na až metr vysokém stvolu. Ten vyrůstá z husté přízemní růžice úzkých zelených listů, které jsou podobné jako u lilie. Výška i s květem je podle odrůdy 0,5 – 1,5 metru a během vegetačního období kvetou v různých časech. Rod zahrnuje asi sedmdesát druhů, u nás se nejčastěji pěstuje odolný a zimovzdorný Mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria).

Odrůdy a kultivary

Kleopatřina jehla Popsicle Lemon, foto archiv

Kultivar ‚Popsicle Lemon‘ má výrazné citronově žluté květy a zelená poupata. Dorůstá výšky 50 cm. ‚Shining Scepter‘ má husté oranžové pupeny, které se otevírají jako světle žluté květy. Dorůstá až 120 cm vysoká, má úzké, modrozelené listy. ‚Tritoma‘ má květy tmavě červené a na vrcholcích přecházejí do žluté barvy. Díky tomuto zbarvení se rostlina přirovnává k hořící pochodni. Dorůstá výšky až 150 cm. Mnohokvět bílý (K. ‚Ice Queen‘) květ má bílou barvu, dosahuje výšky až 100 cm. ‚Flamenco‚ má květy oranžově-červené barvy, které se dole zbarvují do žluté. Dorůstá do výšky 100 cm. Trpasličí formu má kultivar ‚Poco Yellow‘ s jasně žluté barvě květů, které rostou na neolistěných stoncích. Listy jsou úzké, tmavě zelené barvy a rostou při zemi ve formě trsu. ‚Sunningdale Yellow‘ má žluté květy a dorůstá 100 cm. Květy některých kultivarů během kvetení mění barvu a tak vznikají kombinace s dvou až tříbarevným efektem.

Stanoviště

Rozkvétající a odkvetlý Mnohokvět, foto med

Mnohokvět preferuje slunné stanoviště, ale bude se jí dařit dobře i v polostínu. Snáší mráz až do -24 °C. Zeminu volíme nejlépe hlinitopísčitou, na humus bohatou, dobře propustnou a prokypřenou.

Pěstování

Mnohokvět Flamenco, foto med

Sazenice Kniphofie sázíme od konce března do začátku června do hloubky asi 15 cm. Pokud ji sázíme do nádob, opatříme je na dně drenáží, neboť rostlina nesnáší přemokřenou zeminu. Přihnojujeme rozleželým kompostem s přídavkem rašeliny. Pokud by Kleopatřina jehla měla málo živin, málo pokvete. Nemá ráda přesazování, lépe jí bude na jednom stanovišti i několik let. Při přesazování nepokvete. Na zimu listy svážeme do snopu, aby chránily srdce rostliny před mrazem. Rostlinu zahrneme listím nebo zakryjeme chvojím. Na jaře zimní přikrývku odstraníme a listy seřízneme.

Množení

Kniphofie, foto med

Kniphofii množíme dělením trsu a také předpěstováním ze semen na podzim. Semínka nejprve namočíme do vlažné vody a pak je nasypeme na povrch výsevního substrátu, přitlačíme, rosíme postřikovačem a zakryjeme sklem. Sazeničky pak přechováváme v chladnější místnosti nebo ve vyhřívaném skleníku a do venkovního prostředí je vysadíme na jaře.

Použití a přínos

Mnohokvět je vhodný jako solitér i do skupiny s vysokými trvalkami nebo okrasnými travinami. Je vhodný i k řezu do váz a aranžmá. Můžeme ji pěstovat také v přenosných nádobách na balkonech, lodžiích a terasách. Kleopatřiny jehly poskytují potravu pro včely a další opylovače.