Bohyška, Hosta, Funkie

Bohyška, Hosta - odrůdy s různě barevnými listy
Bohyšky, Hosty, foto med

Bohyška, Hosta, Funkie jsou názvy pro trsnatou rostlinu s velmi dekorativními listy mnoha různých odstínů od světlé žlutozelené po modrošedou. Na zahradě ji oceníme na místech, kde jiné rostliny strádají. Daří se jí v polostínu, dokonce i ve stínu s ranním osluněním. Můžeme ji vysazovat jako pobřežní rostlinu kolem vodních partií. Nejlépe vypadá, když na plochu nasázíme různé odrůdy, časem půdu zcela pokryjí. Na pěstování je Hosta nenáročná, potřebuje dostatek vláhy, ne však přemokřenou.

Nádobové pěstování Bohyšky, foto med

Bohyška (Hosta), někdy také Funkie je hlíznatá nebo oddenkatá trvalka, která pochází z Japonska, ale dnešní moderní kultivary byly vyšlechtěny v Evropě a USA. A to od miniaturních sotva 10 cm vysokých až po obří s listy dlouhými více než metr. Rozdíly jsou také o odstínech a tvarech listů, které mohou být úzké, kopinaté, srdčité, oválné… Barvy listů mohou být v různých odstínech zelené, některé s bílým nebo žlutým panašováním nebo okraji. Rostlina tvoří trs velkých řapíkatých listů s výraznou žilnatinou. Řapík listů je žlábkovitý a slouží pro přívod dešťové vody ke kořenům. Nálevkovité, zvonečkovité květy dlouhé 5—6 cm jsou bílé nebo v odstínech fialové, většinou vonné a objevují se po celé léto od května do srpna. Listy převyšují asi o 15 cm.

Odrůdy a kultivary

Bohyška ‚Fire and Ice‘, foto med

K nejčastěji pěstovaným odrůdám u nás patří například:

 • Bohyška (Hosta) ‚August Moon‘ má světle zelené listy a světle fialové květy. Dorůstá výšky 70 cm.
 • B. Aureomarginata má atraktivní zelené listy se žlutými odstíny. Dorůstá 50–60 cm.
 • B. ’Elegans’ patří mezi nejrobustnější kultivary. Listy měří více než 30 cm, na líci jsou modravě ojíněné.
 • B. ’Fire and Ice’ má mírně zakroucené listy, ve středu zelené, okraje bělavé nebo světle žluté. Dorůstá do výšky asi 50 cm. Květ má odstín levandule.
 • B. ’Frances williams sieboldiana’ má zelené listy s výrazným žlutozeleným okrajem a zvonkovité světle fialové květy. Dorůstá do výšky asi 50 cm.
 • B. ’Kiwi Full Monty’ má zajímavé modrozelené listy se světlou žlutou skvrnou ve středu, ohraničenou bílou barvou. Kvete světle fialovými květy na vysokých stoncích. Dorůstá do výšky asi 60 cm.
 • B. ’Krossa Regal’ má modrozelené listy, kopinatého tvaru s mírně zvlněným okrajem. Dorůstá do výšky až 150 cm, vč. květu. Od června do října vyrůstají z bohatého trsu listů dlouhé stonky s hrozny fialových květů.
 • B. ’Modrý Anděl’ (H.´Blue Angel´) patří k nejvyšším svého druhu a působí exoticky. Modré listy jsou velké, srdčité a jakoby zvrásněné. Kvete bíle. Netoleruje sucho. Lze ji pěstovat v nádobě.
 • B. ’Nakaiana’ má středně zelené listy s výrazným žlutým okrajem. Kvete fialově, dorůstá do výšky 50 cm.
 • B. ’Paul’s Glory’ má listy zbarvené do žlutozelené s modrozelenými pásy a fialové květy. Dorůstá jen do výšky 25 cm.
 • B. ’Royal Standard’ má velké, zelené, srdčité listy a bílé, sladce vonící květy. Dorůstá do výšky 50 cm.
 • B. Sieboldova má zelené listy s výrazným žebrováním a kvete bíle.

Stanoviště

Bohyška Wide Brim, foto med

Bohyšky podobně jako Bergénie preferují polostín, případně i stín, kam dopadají paprsky ranního slunce. Nejvhodnější je pro ně vlhká, dobře propustná hlinité půda. Nesnášejí přemokření, suché písčité či vápenité půdy a sluneční úpal. Funkie má ale tu dobrou vlastnost, že ani v nevhodných podmínkách nezahyne a přizpůsobí se, jen se nebude dobře vyvíjet.

Pěstování

Bohyška Nakaiana, foto med

Bohyšku vysazujeme od dubna do května a od srpna do září do dostatečně vlhké, humózní, čerstvé, a přihnojené půdy. Bereme v úvahu, že dobře rostlá může zabrat až metr čtvereční plochy, proto je sázíme dál od sebe, asi 60 cm, a to do hloubky 5–7 cm. Na stejném stanovišti vydrží dlouhá léta, je mrazuvzdorná, i když ve velkých mrazech neuděláme chybu, když ji zakryjeme chvojím. Některé odrůdy jsou vhodné i pro nádobové pěstování na terasy a balkony. Funkie chutná slimákům, v místě jejich zvýšeného výskytu je nutné ji před nimi chránit. Díky velkým Půdopokryvným listům zadržují tyto rostliny dostatek vláhy, takže je zaléváme jev v dobách velkého sucha.

Množení

Bohyška ‚Frances williams sieboldiana‘, foto med

Hosta se množí dělením trsů na jaře v době rašení nebo na podzim. Oddělujeme opatrně jednotlivé puky s dostatkem kořenů.

Použití a přínos

Bohyška u zahradního potoku, foto med

Bohyška, Hosta, Funkie s velkými dekorativními listy se hodí do skupinových výsadeb v polostínu nebo ve stínu, v okolí zahradních jezírek a potůčků, do podsadeb pod stromy, ale i jako solitéry do trávníku nebo do nádob. Listy a dozrálé semeníky můžeme využít jako doplněk do květinových aranžmá. Funkie na můžeme na okrasných záhonech kombinovat s dlužichami, liliemi, kosatci a kapradinami. Zaplní nevzhledná místa, jsou vhodné do velkých skalek i na hroby ve stínu.