Dlužicha, Heuchera

Červené zvonkovité květy Dlužichy krvavé
Dlužicha krvavá ´Leuchtkaefer´, foto med

Dlužicha, Heuchera je stálezelená trvalka, jejíž dekorativní listy i kvetoucí laty byly vyšlechtěny do široké palety barev. Zajímavou trvalku oceníme i jako půdopokryvnou rostlinu, která atraktivně vyplní hluchá místa na zahradě. Většina kultivarů dlužich zdobí zahradu listy dlouho do zimy, některé dokonce až do jara.

Dlužicha americká Heuchera americana, foto med

Dlužicha, Heuchera patří do čeledi Saxifragaceae – lomikamenovité. Původní druhy pocházejí ze Severní Ameriky. U nás se pěstují kříženci dlužichy, zvané hybridy. Dlužicha je kompaktní trvalka s okrasnými – podle druhu světle nebo tmavě zelenými, nebo vínově červenými listy a nenápadnými květy na vysokých stoncích. Zpravidla kvete od června do srpna, některé odrůdy až do září. Dorůstá do výšky 40-70 cm. Zbarvení listů záleží na oslunění ve stínu je méně intenzivní, na slunci výraznější.

Druhy a odrůdy

Dlužicha Tiramisu, foto med

Dlužicha, Heuchera brizoides ‚Pluie de Feu‘ kvete od června do srpna menšími růžovo-červenými květy zvonkovitého tvaru. H. ‚Chocolate Veil‘ kvete od června do září nenápadnými bílými květy a dorůstá do výšky 40 cm. H. ‚Tiramisu‘ kvete od června do srpna drobnými bílými květy, má zeleno-žluté dlanité listy, které se postupně vybarví do červeno-hnědých odstínů. H. villosa ‚Kassandra‘ květe bíle od srpna do října, listy má v mládí jantarové, později přecházejí do hnědozelené. Dlužicha krvavá, H. sanguinea ‚Coral Forest‘ kvete od května do července sytě červenými květy na vysokých stonkách. H. sanguinea ‚Leuchtkäfer‘ kvete od května do července růžovočervenými květy, tvoří husté nízké trsy z přízemních listů, je vhodná i k pokrytí půdy. H. sanguinea ‚Ruby Bells‘ kvete od května do července rubínově červenými květy, které voní. Listy jsou středně zelené. Kultivar H ‚Cherry Cola‘ má kompaktní růžice červených listů s výraznější kresbou, kvetou od dubna do srpna drobnými červenými květy.

Další hybridy

Dlužicha Cherry cola, foto med

H. hybrida ‚Midnight Rose‘ kvete od června do srpna drobnými světle růžovými květy, atraktivnější jsou tmavě fialovými listy s drobnými skvrnami růžové barvy. H. ‚Berry Smoothie‘ kvete od června do července drobnými narůžovělými kvítky, listy má v mládí světle růžové, které časem tmavnou. ‚Melting Fire‘ má vínové květy a vínové vykrajované listy. H. sanguinea ‚White Cloud‘ kvete bíle od června do srpna, má světle zelené listy se stříbřitou kresbou. H. pulchella kvete od června do srpna světle růžově. ‚Autumn Bride‘ kvete od června do září drobnými bílými květy. H. americana ‚Palace Purple‘ kvete od června do srpna drobnými smetanově bílými květy, má tmavě vínové vykrajované listy.

Stanoviště

Dlužicha Obsidian, foto med

Dlužichy upřednostňují slunná i lehce přistíněná, teplá a vlhká stanoviště. Ve stínu nekvetou, nebo jen slabě. Nesnášejí úpal a sucho. Tyto nenáročné trvalky mohou být na stejném stanovišti po mnoho let. Snáší i mírně vápenitou půdu. Jsou vhodné jako půdopokryvné, na trvalkové záhony i na skalky. Dlužicha je mrazuvzdorná do -28 °C, ale nesnáší přemokření. Zbarvení listů se liší podle stanoviště – ve stínu je méně intenzivní, výraznější barvy získává na plném slunci. Odrůdy, které mají světlé listy (žluté, oranžové, růžové) může přímo polední slunce popálit, proto je pro ně nejvhodnější polostín. Tmavolisté odrůdy dobře snáší plné slunce, pokud mají dostatečně vlhkou zeminu.

Pěstování

Dlužicha, Kassandra, foto med

Dlužichy potřebují živnou, propustnou a vždy dostatečně vlhkou půdu. Vyžadují pravidelné zalévání a občasné kypření a přihnojení půdy během vegetace, nejlépe tekutým hnojivem. Na jaře odstraníme poškozené listy, po odkvětu odstraňujeme stonky, čímž podpoříme další kvetení. Do zimy většina listů zmizí, ale na jaře se znovu rozrostou. Dlužichy se využívají ke skupinové výsadbě, kde kombinujeme různé barvy. Zazimujeme je zakrytím tak, že na záhony nahrneme listí, či je zakryjeme chvojím apod. Starší rostliny zmlazujeme tak, že je dělíme a přesazujeme, a to přibližně po 4-5 letech.

Množení

Dlužicha krvavá, foto med

Dlužichu množíme dělením kořenů na jaře nebo na podzim. Při té příležitosti odstraníme všechny poškozené a zdřevnatělé části rostliny. U odrůd, které tvoří dlouhý dřevnatý krček, je vhodnější rozmnožování řízkováním. Rozdělené kusy zasadíme do země, můžeme řeznou částí namočit do stimulátoru, a zalejeme.

Použití a přínos

Dlužichy využijeme v mnoha typech zahrad. Sázíme ji jako půdopokryvné, kdy kombinujeme různé barvy, do skalek, jako podrost pod vyšší keře a stromky, na okraje trvalkových záhonů, ale i do přenosných nádob na terasy a balkony.
Květy jsou vhodné i k řezu do vázy, kde dlouho vydrží. Na okrasných záhonech můžeme dlužichy kombinovat se skalníkem, brslenem, menšími jehličnany, z trvalek zase s tymiánem, šalvějí, dobromyslem, liliemi, astrami, kopretinami i listopadkami.