I v malé zahrádce můžeme pěstovat některé okrasné stromy. Stačí předem pečlivě shrnout podmínky stanoviště a podle něj vybrat vhodný druh a kultivar. Základními parametry pro okrasné stromy pro malé zahrady jsou výška, tvar a propustnost světla. Malý strom musí být i přes nevelké rozměry přitažlivý na pohled, proto věnujeme velkou pozornost jeho vybarvení v různých ročních obdobích, květům a případně plodům.
Ve městě nezapomínáme na odolnost stromů vůči znečištěnému ovzduší, na venkově zase často bývá rizikovým faktorem silný vítr. Na málo světlá místa patří okrasné stromy pro malé zahrady se vzdušnou korunou a světlejšími listy. Nízké a široké tvary stromů dávají půvabný ráz dvorkům a kruhovitým prostorům. Kulovitý tvar dřevin ještě opticky znásobí vysoká podnož.
Kam se hodí jaký strom
Při výběru malého stromu již můžeme začít na 4 metrech. Pro venkovské prostředí raději volíme z druhů jako javor babyka či jiné javory, jeřáb, hlohy. Do venkovských zahrad patří např. kdoule, mišpule, skoro neomezené použití mají okrasné jabloně. V městském prostředí dobře působí katalpa, akát, kulovité javory, jinan – ginkgo, květy vynikají magnólie, vápenité půdy uvítá řada slivoní. Stromy s malým vzrůstem obvykle pomalu rostou, měli bychom k nim přistupovat s potřebnou mírou trpělivosti, anebo si rovnou koupit starší exemplář. Malé okrasné stromy pro malé zahrady patří na malá prostranství. Nenahrazují na vhodných stanovištích mohutné stromy. Naopak, v rozlehlém prostoru se ostýchavě krčí a nevyniknou. Při vhodné péči a vhodném výběru je můžeme pěstovat i v nádobách na terasách a větších balkonech.
Okrasné stromy pro malé zahrady- tipy na výběr
Katalpa obecná Nana
Katalpa obecná Nana (Catalpa bignonioides Nana) je malý strom s upravenou široce kulovitou korunou s velkými světle zelenými srdčitými listy (10 až 25 cm), které jí dodávají neobyčejnou vzletnost a velkorysost. Může se ještě upravovat řezem. Šířka koruny se pohybuje v rozmezí 4 až 6 metrů, roubuje se na podnož, výška bývá 4 až 8 metrů. Nemá ráda suché vyprahlé půdy, roste v každé dobře propustné půdě. Nesnáší zasolení a větrné polohy. Bývá ozdobou teplých chráněných dvorů. Starší okrasné stromy potřebují pravidelně prosvětlovat korunu řezem. Hodí se dobře do přísných formálních kompozic, ale je milým místem i pro pohodlný odpočinek. Vzrostlé katalpy pravidelně zdobí voňavý květ, ale tato drobná forma kvete jen málokdy.
Akát bílý
Trnovník, bílý akát Umbraculifera (Robinia pseudoacacia Umbraculifera) je kulovitý strom s drobnými oválnými svěže zelenými listy, velmi podobnými běžnému akátu. Raší koncem dubna a jako každý akát se vyznačuje velkou odolností vůči podmínkám. Na rozdíl od běžného akátu téměř vůbec nemá trny. Velmi dobře snáší i sucho v zastavěných a zpevněných plochách. Nesvědčí mu pouze větrná stanoviště. Upřednostňuje lehčí písčité půdy, ale celkově je k půdě tolerantní. Roubuje se na podnož. Výška bývá 5 až 6 metrů, šířka koruny 3 až 4 metry. Může se podsazovat například skalníky, nízkými zimolezy. Snáší i zpevněné plochy. Vysazuje se jak na malá prostranství před domy (dobře snáší zasolení z ulice), tak do dvorků. Bývá oblíbeným místem pro odpočinek a posezení. Kulovitý akát je zajímavá solitéra s přirozeně tvarovanou korunou. Nekvete.
Okrasný javor
Javor jasanolistý Flamingo (Acer negundo Flamingo) má běžný lehce neuspořádaný tvar koruny a pestré šedozelené listy s bílo–růžovou kresbou. Zajímavou barevností vnáší do zahrad světlo. Obvyklá výška se pohybuje v rozmezí 6 až 8 metrů, šířka 4 až 6 metrů. Má vzdušnou transparentní korunu. Roste na výsluní i v polostínu. Optimální je neutrální až mírně kyselá půda. Tvoří dobrou ochranu proti hluku a dotváří intimnost zátiší. Podobnou, ale barevně odlišenou odrůdou je Acer negundo Aureovariegatum, který se vyznačuje zlatozeleným vybarvením listů. Javor japonský (Acer japonicum) se vyskytuje v nejrůznějších zářivých barevných odstínech a v malé zahradě bude šperkem.