Podzimní výsadba keřů a stromů

Podzimní výsadba keřů a stromů, foto archiv

Říjnu se přezdívá „měsíc dřevin“. Je to totiž nejvhodnější období pro výsadbu nových keřů a stromů, které se mohou přes zimu dobře adaptovat a neuschnou. Podzimní výsadba keřů a stromů vaši zahradu vždy pozvedne, změníte její charakter, vzhled, ale také užitkovost. Stromy vám poskytnou stín, zmírní vítr a připraví spoustu krásných koutů pro relaxaci. Proto se dnes podíváme na základní zásady výsadby stromů, díky kterým se ujme úplně každý.

Jak vysadit nový strom?

Jámu pro nový strom můžete vykopat s předstihem, aby lehce zvětrala. Musí být hluboká a prostorná, aby se do ní kořeny plně rozprostřely a žádný z nich se neohýbal – na to si musíte dát pozor zejména u sazenic prostokořenných. Stromy a keře v balu se samozřejmě sází snáze. Připravte si kůl, který budete zasypávat společně se stromem či keřem – v prvních letech mu bude sloužit jako opora. Samotné sázení je pak snadné:

  • Jámu se stromkem zaplňte ze tří čtvrtin. Poté sazenici důkladně zalijte, doplňte zeminu a zalijte znovu.
  • Kvalitu půdu vylepšete ve svrchní části jámy kompostem.
  • Hnojte kravským hnojem, který je k dostání sušený a granulovaný.
Sázení stromu, foto archiv firmy

„Při výsadbě nových keřů je ideální vykopanou zeminu smíchat s novým substrátem a vrátit ji zpět. I když je místní zemina nekvalitní, neměli byste ji rostlině zcela odpírat, protože za rozdílných půdních podmínek by mohla špatně zakořenit, resp. nechtěla by kořenit jinam, než do země ve vyhloubené jámě. Vytvořená směs se dobře spojí s okolím výsadbové jámy. Jáma by určitě neměla být kruhová, protože do ní rostliny špatně koření. Pokud si zjednodušíte práci půdním vrtákem, je třeba díru dokopat ručně, aby se kořeny měly kde uchytit.“
Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Častá zálivka

Pro zdárný růst stromu či keře je nutná častá zálivka. U středně velkého keře to znamená alespoň 10 litrů vody. Množství zálivky se odráží i od četnosti srážek – například letošní rok s minimem srážek způsobil, že zásoba vody v půdě není příliš vysoká. Hojná podzimní zálivka vytváří i zásobárnu vody na průběh celé zimy, proto ji dopřejte celé zahradě. Nezapomínejte na zálivku pro stálezelené stromy a keře i v zimě, protože se voda z nich neustále odpařuje.

Funkčnost a estetika

Sázení jehličnanu, foto archiv firmy

Při výsadbě nových stromů a keřů je třeba zohledňovat konkrétní rostlinu. Některé dřeviny se nejlépe uplatní jako solitéry, jiné jsou vhodné pro živý plot, na obruby nebo záhony, další zase do skalky či na zakrytí nepěkných míst. Zatímco jisté dřeviny prosvětlují prostředí, jiné (zejména jehličnany) působí vážným až chmurným dojmem. Některé dřeviny působí teple, jiné chladně, některé mají krásné listy, jiné zase květ. Jedny se svým tvarem hodí k nízkému domu, jiné zase umocní dům vyšší.

Pozor: Přesazování stromů a keřů je poměrně pracné. Musejí se přesazovat s celým kořenovým balem. S obnaženými kořeny můžete přesadit jen běžnější opadavé listnáče a růže. Proto plánujte osazení zahrady tak, abyste si tuto nepříjemnou práci ušetřili.

Na co se ptát svého zahradníka při koupi stromů či keřů?

  • Kolik místa potřebuje? Jak se rozroste do šířky a jak bude vysoký?
  • Jaké má nároky na stanoviště a půdu?
  • Vyžaduje speciální zálivku, hnojení či ochranu před mrazem?

Kalendář aktivního zahrádkáře

Kdy vysadit stromy a keře?

  • Balové a prostokořenné rostliny a stromy – říjen až březen.
  • Rostliny v kontejneru (květináči) – březen až listopad (od oblevy do zámrazu).