Pět tipů, jak si zpříjemnit posezení na zahradě

zahradní nábytek v béžových odstínech
Zahradní nábytek, foto archiv

Naše zahrada by měla k odpočinku i zábavě sloužit celé rodině, ale tomu ji musíme přizpůsobit. Posezení pod letní oblohou nám snadno zpříjemní pohodlný zahradní nábytek, lehátka, houpačky, pro malé děti pískoviště a malý bazének… A proti dešti se pojistíme zastřešenou pergolou, zahradním altánem nebo mobilním party stanem.

Ideální je rozvržení zahrady, v němž jsou bezpečně ohraničené záhony rostlin, děti mají dostatek prostoru ke svým aktivitám, a dospělí najdou dobré zákoutí k odpočinku. Mnohé z toho, co na zahradě potřebujeme, nalezneme ZDE

1. Bezpečí

Stůl a lavice, foto archiv

Na prvním místě musíme myslet na to, aby zahrada byla zcela bezpečná, a to zejména pro děti. Měla by mít kvalitní plot, který dětem zabrání vběhnout na silnici a cizím psům na náš pozemek. Místo na hraní vybereme tak, abychom na ně z domu dohlédli. Také musí být bez nebezpečných a škodlivých látek, část by měla být na slunci a část v polostínu. Konstrukci houpaček, skluzavek a prolézaček volíme co nejlehčí, aby se tyto prvky daly snadno přenášet. Umístíme je nejméně dva metry od možných překážek, jako ploty, převislé větve, prádelní šňůry nebo elektrická vedení.

2. Místo k posezení

zahradní nábyte
Zahradní nábytek, foto archiv

K posezení na zahradě si pořídíme odolný a stylový nábytek. Ideální je celá zahradní sedací soupravaOblíbený je zahradní nábytek z umělého ratanu, který hodně vydrží a snadno se omývá a uchovává. Neodolatelný je například Greemotion osmidílný zahradní set Malibu. Atraktivní sada se skládá ze dvou rohových kusů, čtyř křesel bez opěrek, lavice, dlouhé podnožky a stolu se skleněnou deskou. Rámy jsou vyrobené z hliníku, výplň z umělého ratanu a podsedáky opatřené zipem lze snadno udržovat. Sedací díly obsahují úložný prostor. Tuto sadu můžeme uspořádat do různých tvarů. Klasikou je dřevěný zahradní nábytek, je přírodní a posezení v něm skvělé. Při výběru dřevěného nábytku je nejdůležitějším kritériem jeho odolnost a minimální údržba.Jednoduchý dřevěný zahradní set Freistadt obsahuje stůl 150x73x74 cm a dvě lavice 150x41x80 cm, na které se pohodlně vejde šest lidí. U hliníkového nábytku záleží na kvalitě konstrukce. Hliník nepodléhá korozi, má dlouhou životnost a je lehký, takže se s nábytkem z hliníku snadno manipuluje. Nevýhodou je výrazná teplotní vodivost, a tak je v létě často rozpálený, v chladném počasí naopak studí, a právě proto se kombinuje s dřevěnými prvky nebo umělým ratanem.

3. Místo pro zábavu a relax

Zahradní houpačka, foto archiv

Na zahradě odpočíváme a relaxujeme. Oblíbené jsou různé druhy lehátek na opalování, a ideálním místem ke klidnému odpočinku jsou i zahradní houpačky. Závěsné houpací lavičky s integrovaným stínidlem (např. Tarrington House) patří k těm nejvyhledávanějším. Romantici nezaváhají u zahradní houpačky Dream pro dvě osoby s možností změny uspořádání směru jednotlivých sedadel. Houpačka Hollywood pro tři má kovovou masivní konstrukci potaženou syntetickou textilií. Poskytuje ideální oporu pro unavená záda.

4. Zahrada pro děti

Na velké zahradě můžeme dětem vybudovat celé hřiště – nejrůznější prolézačky, klouzačky, hrazdy, cvičné dráhy, pískoviště a mnohé další. I na malou zahrádku se vejde trampolína a určitě by neměla chybět dětská zahradní houpačka. K oblíbeným patří závěsná dětská houpačka ve tvaru kruhu – Woody, která unese i dvě děti. Kruh je zavěšen na čtyřech provazech a jeho dno je vypletené lanem. Délka závěsných lan je 170 cm.

5. Střecha nad hlavou

Párty stan, foto archiv

V obytné zahradě je dominantní stvoření místa k odpočinku či k přijímání návštěv, chráněného před vnějším světem. Měli bychom zajistit za úmorného horka stín a také ochranu před deštěm. Můžeme vybudovat pergolu či altán, velmi výhodné jsou mobilní zahradní altány a party stany, které se hodí pro venkovní večírek v každém počasí. Rodině postačí ARO altán 3×3 m, pro více lidí je ideální Hotel Line PÁRTY STAN 4×8 m,
z ocelové konstrukce a laminátu.

Tak to je pět tipů pro posezení a relaxaci na zahradě. Standardem už samozřejmě jsou zahradní krby, grily a udírny pro přípravu jídla a pochoutek pod širým nebem. Výhodně nakoupíte ZDE.