Třapatka nachová – pěstování a léčivé účinky

třapatka nachová Echinacea purpurea - vypadá tak trochu jako zahradní kopretina
Třapatka nachová, foto med

Třapatka nachová je vytrvalá květina, která je nejen okrasou zahrady či předzahrádky, ale navíc má léčivé účinky. Významně posiluje imunitu, hojí rány, ulevuje od bolesti… Třapatek je více druhů, známá je žlutá rudbekie nebo třapatka bledá, ale jen karmínově růžová až nachová má tak blahodárné účinky na lidské zdraví. Tato oblíbená trvalka se snadno pěstuje a je vcelku nenáročná.

Třapatka nachová s motýlem, foto med

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) patří do rodu hvězdicovitých. Pochází z prérií Severní Ameriky. Latinský název má původ v řeckém slově echinos – ježek, to proto, že květ má poněkud pichlavý střed. Známých odrůd této rostliny je více, v domovině asi čtyřicet. Rostlina bývá vysoká 80 – 100 cm. Kvete v létě. Indiáni z této rostliny připravovali léky k hojení ran, na kožní problémy, proti rýmě a bolení v krku, dokonce s ní léčili své koně. Používali ji tak, že při různých bolestech žvýkali kořen a na rány přikládali nadrcené listy.

Obsahové látky

Třapatka nachová obsahuje polysacharidy, flavonoidy glykoproteiny a esenciální oleje. Přitom se chemické látky obsažené v kořenu výrazně liší od látek v bylinné části rostliny. Ty mají více polysacharidů, kdežto kořeny více esenciálních olejů. To znamená, že kořen rostliny je nejúčinnější.

Léčivé účinky

Echinacea purpurea
Echinacea purpurea, foto med

Léky a léčiva z třapatky nachové jsou k dostání v lékárnách ve formě tablet, tinktur a léčebných čajů. Používají se k léčbě nachlazení, infekce horních cest dýchacích, angíny, zánětu močových cest, hojení ran, popálenin a některých kožních problémů. Echinacea je považována za přírodní antibiotikum, které likviduje bakterie a viry, posiluje významně náš imunitní systém a redukuje alergie.

Sběr a příprava léku

Echinacea purpurea třapatka nachová
Třapatka nachová , foto med

Třapatku nachovou si můžeme vypěstovat a poté si z ní připravit vlastní léčivé prostředky. Rostlinu využijeme celou – květy, stonky, listy i kořeny (ty raději vykopáváme jen v případě, že se nám dobře rozrostla). Velmi účinná je čerstvá šťáva z nati, kterou využijeme k přípravě sirupů, mastí a tinktur. K výrobě tinktury potřebujeme asi 150 gramů květů a listů, které zalijeme půllitrem 60% lihu. Postavíme na okno a občas protřepeme. Po dvou až třech týdnech přecedíme a můžeme používat. Ke kloktání ji ředíme vodou. Rostlinu sušíme ve stínu, uměle do 50 °C. Ze sušené třapatky připravujeme léčivý čaj.

Stanoviště

Pro úspěšné pěstování třapatky vybíráme slunné stanoviště. Rostlina dobře snáší i sucho a daří se jí téměř na všech dobře propustných půdách. Může zůstat více let na stejném stanovišti.

Pěstování

Echinacea, foto med

Semena Třapatky nachové si můžeme v předjaří předpěstovat. Sazeničky této trvalky pak sázíme na vzdálenost asi šedesáti centimetrů brzy na jaře. Příliš drobné sazeničky ale nezaručí, že rostlina ve stejném roce pokvete, často kvete až v roce následujícím. Pěstování třapatky je snadné a nenáročné. Nepotřebuje ani zalévat (to jen v úporném suchu), ani hnojit.

Množení

Nejsnáze třapatku rozmnožíme dělením trsu na jaře nebo na podzim. Množit lze i kořenovými řízky, anebo semeny, které nasbíráme z odkvetlých květů. Předpěstujeme je na konci zimy doma na parapetu, nebo je hned po sebrání odrolíme na záhon a můžeme očekávat, že se jich asi 25 % ujme.

Přínos a použití

Třapatka nachová, foto med

Třapatka nachová se hodí do okrasných zahrad, předzahrádek i přenosných nádob na terasu. Květy přitahují motýli, včely a čmeláci. Květy jsou vhodné k řezu, sušené stvoly s pichlavým středem jsou vhodné do suchách aranží. Největší přínos je v léčivých schopnostech.