Předpěstování paprik ze semínek

předpěstované papriky ze semínek
Předpěstování paprik ze semínek, foto med

Konec března a začátek dubna je vhodné období k předpěstování paprik i různé další teplomilné zeleniny. Na výběr máme mnoho zeleninových odrůd sladkých i ostřejších paprik, i paprik kořeninových, z nich se vyrábí koření. Od dubna se na trzích objevují vzrostlé sazenice, ale proč si je nezkusit vypěstovat ze semínek sami . Není to tak složité, jak to vypadá.

Mezi zeleninovými paprikami se objevily novinky pro polní pěstování i k rychlení. Odrůda Superamy je paprika se smetanově bílými plody, Slovana má červenou barvu. Paprika Teo s velkými masitými žlutými plody se řadí do skupiny maxizelenin.

Výsev

Semínka v paprikách, foto med

Semena paprik předkličujeme na filtračním papíru nasyceným převařenou vodou. Používáme Petriho misky nebo plastové krabičky s víčky, kam vložíme drenážní síťovinu jako rošt, na který položíme filtrační papír. Po výsevu zavlažíme. Semena nesmí být pod vodou. Prostor uzavřeme a nádobky uložíme na teplé místo. Také je můžeme nechat vyklíčit na buničité vatě a nádobku zakrýt fólií. Výhodou této metody je, že máme jasný přehled o to, jak semena klíčí, jakou mají energii klíčení i jejich zdravotní stav. Rostliny, které plesniví nebo se opožďují v růstu prostě vyřadíme.

Využití PET lahví

Pěstební nádoby z PET, foto med

Připravujeme-li si větší množství sadby, můžeme úspěšně využít upravené PET lahve. Jako s pěstebními nádobami pro sazenice paprik, ale i okurek a rajčat se velmi osvědčily. Upravíme je na pěstební nádoby tak, že odstřihneme vršek, aby nám zůstala spodní část vysoká přibližně 15 cm. Jde to nožem nebo nůžkami, případně i pistolovou pájkou. Poté musíme vytvořit otvory pro odtok přebytečné vody. To uděláme tak, že stěny PET láhve propíchneme asi 1 cm nad dnem na třech nebo čtyřech místech silnější jehlou nebo rozpáleným hřebíčkem.

Přepichování semenáčků

Papriky na záhonu, foto med

Naklíčená semena s délkou klíčku 15 až 20 mm přepícháme dlouhou pinzetou do připravených pěstebních nádobek. Do nádoby nasypeme sterilní substrát do výšky 6 až 7 cm. Přidáme zarovnanou polévkovou lžíci rohoviny, trošku kvasnic a promícháme. Do každé takto připravené nádoby zasadíme 2 až 3 rostliny a zakryjeme Petriho miskou o průměru 9 cm, případně fólií. Sadba ve vlhkém prostředí obohaceném oxidem uhličitým skvěle poroste. Až rostliny dosáhnou víčka, tak ho odstraníme. Koncem dubna přeneseme nádoby s rostlinami do pařenišť nebo nevytápěných skleníků. V polovině května mohou přijít na venkovní záhony.

Tip

Pokud si koupíme chuťově nebo vizuálně zajímavou papriku, můžeme si její semínka průběžně schovávat a na jaře je zkusit vysít. Výsledek nejspíš nebude takový jako z připravených a upravených semen semenářských firem, nevyklíčí všechna semínka, ale za pokus to stojí.

2 odpovědi na “Předpěstování paprik ze semínek”

  1. Každým rokem pěstuji ačopču, letos ale mně nevyšlo ani jedno semínko, i když jsem je kupoval v osivu. Máte s tím nějaké zkušenosti? Proč loni mně nerodila?

    1. Ačokča (Cyclanthera pedata), tzv. papriková okurka je teplo a vlhkomilná rostlina. Je nutné ji předpěstovat ve skleníku nebo v bytě za oknem a dopřát jí dostatek tepla, světla i vláhy. Proč Vám nevzešla, se lze jen dohadovat. Možná je na ni letos moc chladno. Kontrolujte také na sáčku s osivem, nejsou-li semínka prošlá.

Komentáře jsou uzavřeny.