Máme-li pocit, jako by na nás něco lezlo, jsme unavení, podráždění, bolí nás hlava. Pálí nás oči a tak podobně, nemusí jít nutně o příznaky virózy. Následky nedostatku B vitamínu se projevuje podobně. Z předchozího článku (ZDE) již známe, jak působí i v jakých potravinách jsou obsaženy, tak se tentokrát podíváme na to, co způsobuje jejich nedostatek.
Vitamíny skupiny B koupíme v lékárně pod názvem B-komplex. V článku Vitamíny skupiny B – význam a zdroj je výčet potravin, které je významněji obsahují. Mělo by tedy stačit konzumování pestré stravy, abychom nedostatkem netrpěli, ale někdy náš organismus přece jen potřebuje větší dávku. Dobrá zpráva pro milovníky piva – jednodenně (malé pro ženy a velké pro muže) rozhodně neuškodí (pokud zdravotní stav dovolí). Ne víc, protože větší dávka by byla spíše na škodu. Následky nedostatku B vitamínu mohou vést k mnoha různým chorobám.
Co může způsobit nedostatek vitamínu skupiny B:
– Vitamín B1, thiamin
Nedostatek thiaminu způsobuje neschopnost se soustředit, jsme unavení, nemáme chuť k jídlu, upadáme do depresivních nálad nebo jsme nervózní a podráždění, případně otupělí. Náš srdeční rytmus vykazuje občasné poruchy, můžeme mít zácpu, hůře se nám dýchá, špatně spíme a také pociťujeme svědění v pažích a nohách. Velmi pravděpodobně budou chronickým nedostatkem B1 trpět alkoholici, přestože hodně thiaminu obsahuje pivo a pivovarské kvasnice.
– Vitamín B2, riboflavin
Chybí-li nám riboflavin, míváme zarudlý, zanícený jazyk, drobné trhlinky v koutcích úst, rozpraskané rty, trpíme záněty sliznice dutiny ústní. Zarudlé oči náš řežou, jako bychom měli pod víčky písek, panenky jsou rozšířené, jsme přecitlivělí na světlo. Vlasy se rychleji mastí a vypadávají, šupinatí kůže na nose, ústech, čele a ušních boltcích, a jazyka třesou se nám ruce i nohy, máme pocit na zvracení, špatně spíme, mizerně se soustředíme a náladu míváme pod psa. Někdo má dokonce potíže s močením, či svědění v oblasti pochvy. Větší nedostatek vitamínu B2 bývá ale poměrně ojedinělý, protože je obsažen téměř v každé potravině. Tyto nepříjemnosti tedy mohou potkat spíše lidi postižené anorexií, nemocné nebo ty, co se jednostranně stravují.
– Vitamín B3, niacin
Následky nedostatku B vitamínu Niacinu má za následek únavu, svalovou slabost, nechutenství, změny na kůži, kožní onemocnění, zápach z úst, popraskání rtů, bolesti hlavy, poruchy spánku, páchnoucí průjem, roztržitost, depresivní nálady, chabé nervy, citlivé dásně a pocit na zvracení. V horších případech může nastat demence nebo schizofrenie a celková vyčerpanost organismu. Náš organismus si dokáže vitamín B3 sám syntetizovat z tryptofanu, to ale nekryje potřebnou dávku a musíme ji doplňovat pestrou stravou.
– Vitamín B4, Adenin
Tento vitamín je důležitý pro ženy. Jeho nedostatek během těhotenství může přispět k vrozeným vývojovým vadám, např. rozštěpu páteře. Pokud je ho dost, předpokládá se, že působí preventivně proti rakovině děložního krčku.
– Vitamín B5, kyselina pantotenová
Máme-li málo B5, trpíváme bolestí kloubů a jejich ztuhlostí, křečemi končetin, vypadáváním vlasů a předčasným šedivěním, kožními problémy, potížemi s viděním, sníženou schopností učit se, zácpou a žaludečními nevolnostmi a pálením chodidel. Nedostatek kyseliny pantothenové také snižuje hladiny cukru tak, že jsme unavení, usínáme během dne a máme nízkou imunitu vůči infekci. Dochází k poruchám metabolismu.
– Vitamín B6, pyridoxin
Nedostatek pyridoxinu se projevuje zapomnětlivostí, únavou, podrážděností, depresivní stavy, ustrašeností, častými infekcemi, mravenčení končetin, přecitlivělostí na slunce, alergiemi a zvýšenou hladinou cholesterolu. Dochází k poruchám krevního oběhu, poklesu koncentrace, malátnosti, svalové slabosti a zánětům kloubů. Typickým příznakem jsou podélné rýhy na nehtech.
– Vitamín B7, vitamín H, biotin
Důsledky nedostatku B7 začnou tím, že se nám budou třepit konečky vlasů, lámat nehty a budeme mít různé kožní problémy. Dále nejspíš budeme trpět slabostí, ospalostí, nechutenstvím, nutkáním na zvracení, mravenčením končetin, suchou nebo mastnou kůží, vypadáváním vlasů, tvorbou lupů. V těhotenství by mohl zavinit vývojové vady embrya. Nedostatek B7 si můžeme způsobit nadměrnou konzumací alkoholu, častým konzumováním velkého množství vajec (avidin z vaječných bílků na sebe biotin váže) a dlouhodobou léčbou antibiotiky.
– Vitamín B8, cholin
Absence správného množství cholinu má na svědomí poruchy paměti, špatnou svalovou koordinaci, nervozitu, bolesti hlavy, ušní šelesty, srdeční potíže a v krajním případě i Alzheimerovu chorobu. K nedostatku B8 by při běžném stravování vůbec nemělo docházet.
– Vitamín B9, kyselina listová
Nedostatek se projevuje únavou, náladovostí, zapomnětlivostí, nedostatkem životní radosti, slabostí, poruchou trávení, poruchami krvetvorby a růstu. Zdravý člověk má vitamínu B9 dostatek. Ohroženi jsou spíše nemocní s Crohnovou chorobou, celiakií, léčení epileptici a onkologičtí pacienti. Také alkoholici.
– Vitamín B12, kobalamin
Nedostatku kobalaminu způsobuje depresi, únavu, brnění končetin, dezorientaci, poruchy paměti, trvalou nervozitu, pocit tuposti v rukách a nohách, potíže při chůzi, koktání, záněty v ústech, nepříjemný zápach těla, menstruační potíže, poruchy krvetvorby a propuknutí Alzheimerovy choroby. Mezi hlavní příznaky patří průjem a rudý bolestivý jazyk. Nedostatkem většina populace netrpí, postihuje vegetariány, vegany, alkoholiky, lidi nemocné, staré a ty, kteří žijí dlouhodobě ve stresu.
– Vitamín B13, kyselina lipoová
Nedostatek tohoto vitamínu bývá poměrně častý, ale většinou nemá za následek vážnější komplikace. Trvá-li dlouho, dochází k zadržování vody v těle, únavě, slabosti, poruchám vnímání, poškození nervové soustavy a srdce. Ohrožení jsou alkoholici, kuřáci, diabetici a pacienti s chorobami jater. Získávání kyseliny lipoové z potravy není snadné, protože je nestabilní.
– Vitamín B15, pangamin
Nedostatek pangaminu se projeví únavou, slabostí, bolestmi hlavy a sníženou imunitou.