Předpěstování letniček

kvetoucí záhon s letničkami mnoha barev
Předpěstování letniček, foto med

Letničky a dvouletky neopakovatelným způsobem rozzáří zahradu pestrými květy, rozličnými tvary i vůněmi. Na rozdíl od trvalek, s nimiž je poměrně málo práce, musíme letničky každým rokem znovu vysévat znovu s znovu. Předpěstování letniček se týká především rostlin s delším vývojem, které pak na záhony vysazujeme již vyspělejší sazenice.

Krásnoočko, Coreopsis, foto med

Letničky se zvláště dlouhým vývojem vyséváme již v únoru, další v březnu a dubnu. Některé dvouletky dokonce i v červnu a červenci. Po pravdě na předpěstování sazeniček můžeme použít ledacos, kvůli několika týdnům nemusíme hned nakupovat množství květináčů. Vhodné jsou kelímky od jogurtů, misky od margarínů a podobně. Pokud by nám vadily z estetických důvodů, můžeme všechny umístit do dřevěného truhlíku nebo bedýnky, kde nebudou tak na očích.

Letničky se semínek

Kokarda, Gaillardia, foto med

Mnoho letniček vyséváme přímo na záhon množí se tzv. samovýsevem, ale jiné je potřebné předpěstovat v zimních měsících. K nejznámějším letničkám, které předpěstováváme v zimě patří: Gazánie (Gazania); Hledík (Antirrhinum); Hvozdík, karafiát (Dianthus); Lobelka drobná (Lobelia erinus); Petunie (Petunia); Nestařec (Ageratum); Nevadlec (Celosia); Šalvěje okrasné (Salvia); Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta); Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora); Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula); Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica), lze i přímo na záhon; Kokarda (Gaillardia); Měsíček lékařský (Calendula officinalis), sám se také vysemeňuje; Pomněnka bahenní (Myosotis scorpioides); Balzamína, netýkavka (Impatiens) ; Starček (Senecio); Kosmatec (Delosperma) a další.

Miniskleník z platového obalu

Vzešlé sazenice, foto med

Z větších plastových průhledných nádob, ve kterých se prodává ovoce, zelenina, masa nebo dortů, si můžeme dokonce vyrobit miniskleník. Jen nesmí mít vespod větrací otvory. Na dno rozložíme vrstvičku navlhčené buničiny nebo vaty. Na tu pak nasypeme rovnoměrně semínka. Tuto osázenou nádobku postavíme na světlé místo, například na okenní parapet a přetáhneme přes ni mikrotenovou potravinovou fólii. Tím vytvoříme mikroklima, které udržuje stálou teplotu a vlhkost potřebnou k správnému vývoji sazeniček. Semínka v tomto prostředí velice rychle začnou rašit. Počkáme, až vytvoří dva až tři pravé lístky a můžeme je přesazovat. Na záhon ještě ne. Po prvním přepichování necháme sazeničky stále ještě doma na okně nebo ve skleníku.

Pěstební nádoby z kartonu od vajíček

Kosmatec, Delosperma, foto med

Pro malé rostlinky se dvěma až třemi lístky jsou skvělými pěstebními nádobami kartony od vajíček. Každou takovou prohlubeň naplníme vhodným substrátem, do kterého drobnou rostlinku zasadíme. Až se stanou statnějšími sazenicemi, a venkovní teplota bude pro ně příznivá, můžeme karton i s rostlinami nastříhat na jednotlivé nádobky a sazenice pak zasadit i s nimi. Papírové kartony se v půdě rozloží a my budeme mít jistotu, že během přesazování naprosto nijak nepoškodíme jemné a citlivé kořínky květin.