Chloubou každého pěstitele je dokonalý hustý a svěží zelený trávník. Jeho kvalita začíná již při úpravě půdy a výsevu travního semene, ale tím to nekončí. Kromě zálivky a hnojení se musíme starat i o to, aby měl trávník dostatek kyslíku. A toho dosáhneme jeho provzdušněním, nejlépe vertikutátorem. Jak takové provzdušnění trávníku probíhá?
Zimní období se může na našem trávníku nehezky podepsat – vlhkost, nedostatečně shrabané listí, zbytky loňské trávy a mech ho dokážou nepříjemně zplstnatět. Vytvoří totiž v trávníku vrstvu, která je pro déšť i vzduch špatně propustná, tvoří tzv. travní plsť, která zabraňuje pronikání vody a živin do půdy ke kořenům. To má za následek špatné zakořeňování nové trávy, zvýšený růst plevelů, rychlé vysychání trávníku v suchém období a jeho náchylnost k plísňovým a houbovým onemocněním. Pokud jsme si pořídili zarostlý a zanedbaný pozemek, uděláme nejlépe, když ho nejprve posekáme křovinořezem, poté zryjeme rýčem nebo kultivátorem, plochu srovnáme a trávník vysejeme, případně položíme travní koberec.
Kyslík znamená život
Nejen my, ale i tráva potřebuje k životu kyslík. A ten se pod vrstvou travní plsti ke kořenům nedostane. Proto trávník nejprve důkladně vyhrabeme a poté půdu u kořínků narušíme hlubokými vpichy tak, aby se k nim dostal kyslík i vláha a s nimi potřebné živiny. Použijeme k tomu vertikutátor, případně na malé plochy postačí vertikutační hrábě. Vertikutaci provádíme dvakrát ročně – na jaře od března do dubna a na podzim od září do října. Ideální je, když se nám povede provzdušnit trávník asi dva dny po dešti, aby byl dobře napitý. Pokud neprší, měli bychom trávník důkladně zalít zahradní hadicí.
Jak vertikutace probíhá
Trávník nejprve posečeme sekačkou na výšku 3 až 4 cm. Trávu shrabeme a s prokládáním zeminy přidáme do kompostéru. Potom na rovné ploše a bez chodu motoru nastavíme nože vertikutátoru na hloubku kolem jednoho centimetru. Vertikutátor pak vedeme pás po pásu v podélném směru. Po dokončení provzdušnění nebude trávník pár dní vypadat hezky. Zalijeme ho, pohnojíme speciálním trávníkovým hnojivem a silně poškozená místa osejeme travní směsí. Do čtrnácti dnů po vertikutaci bude tráva znovu dýchat, přijímat vodu a živiny a svěže se zelenat.
Následná péče
Vertikutací péče o trávník nekončí. Podle potřeby ho zaléváme, hnojíme, sečeme, hrabeme… Měli bychom mít stále připravené pracovní rukavice, kompostér, hadice, rozprašovač, postřikovač, hnojivo, sekačku, hrábě a další vhodné vybavení, které udělají z namáhavé práce zábavný koníček.